Środa 14-11-2018, imieniny Emila, Wawrzyńca
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Bieg Niepodległości Bieg Niepodległości

To chyba moja droga

Rozmowa z Bożeną Łopacką z Pasłęka, byłą kierowniczką jednego ze sklepów sieci Biedronka w Elblągu, która jako pierwsza wystąpiła na drogę sądową przeciw łamaniu praw pracowników w tej sieci supermarketów, a dziś, w Warszawie, odebrała "Szwedzkie Okulary Równości"

Jak przyjęła pani informację o „Szwedzkich Okularach Równości"?
     
     Z radością i dumą, bo kiedy człowiek coś robi, to chce być zauważony. Ja, de facto, nie walczyłam tylko i wyłącznie o prawa kobiet. Stało się tak jednak siłą rzeczy, bo w mojej branży od wielu lat pracują przede wszystkim kobiety i to one najbardziej cierpiały na dźwiganiu towarów, siedzeniu po wiele godzin w pracy oraz zaniedbywaniu domów i rodzin. W sklepach takich, jak Biedronka, to kobiety są zdecydowanie bardziej poszkodowane, niż mężczyźni.
     
     Dla wielu jest pani bohaterką narodową. Czuje się pani taką bohaterką?
     
     Rzeczywiście, czasami tak się czuję. Czasami nazywają mnie nawet drugim Lechem Wałęsą czy „jednoosobowym związkiem zawodowym” (śmiech). Cieszę się i uważam za olbrzymie osiągnięcie to, że nagłośnienie sprawy Biedronki przyniosło już rezultaty. Ludzie przestają się bać, podnoszą głowy, zaczynają otwarcie mówić, co ich boli i coraz więcej osób zaczyna walczyć o swoje prawa. Z sygnałów, jakie do mnie docierają, wynika też, że i pracodawcy zaczynają się odrobinę bać, zdarza się, że zmieniają wewnętrzne regulaminy w firmach, zatrudniają więcej osób, w wielu firmach zaczyna się również prowadzić prawdziwe ewidencje czasu pracy. Kiedy dzwonią do mnie oszukani pracownicy radzę im, co zrobić, aby nie zostać na lodzie, bo zdarza się, że ukrywają dowody, nawet w sądzie potrafią twierdzić, że dokumenty, ewidencje zaginęły, więc aby móc dowieść, ile czasu rzeczywiście przepracowaliśmy trzeba czasem samemu prowadzić dokumentację.
     Mam nadzieję, że dzięki sprawie Biedronek przynajmniej część pracodawców przekona się, że już minął czas fałszywych ewidencji czasu pracy i najwyższa pora by prowadzić je zgodnie z prawem, porządnie, bo w przeciwnym wypadku spotkają się ze swoimi pracownikami w sądzie. Mam też nadzieję, że może w końcu dojdzie do tego, że pracownicy będą traktowani jak partnerzy, a nie jak niewolnicy. Bądźmy szczerzy - jeden uczciwy pracownik i jeden uczciwy pracodawca zrobią razem więcej, niż kilkoro niewolników na tym samym miejscu.
     
     Ostatnio w „Rzeczpospolitej” ukazał się obszerny tekst poświęcony pani sprawie. Powiedziała w nim pani, że położona niedaleko sklepu przy Grunwaldzkiej elbląska delegatura Inspekcji Pracy była informowana przez panią i innych pracowników o nadużyciach w Biedronce - i nie reagowała.
     
     Dzwoniliśmy, chodziliśmy do inspekcji, mówiliśmy, że firma nas wykorzystuje, prosiliśmy o pomoc. Osobiście wysyłałam tam swoje kasjerki, ale skończyło się na kontroli i tym, że doniesiono na mnie do prokuratury i postawiono zarzuty za coś, na co zupełnie nie miałam wpływu. Przez dwa lata, gdy pracowałam, w sklepie była tylko jedna kontrola - zapowiedziana dwa tygodnie wcześniej, więc w dokumentach wszystko było idealnie. Często zastanawiam się, po co nasze podatki idą na Inspekcję Pracy i po co ona w ogóle istnieje, skoro nie potrafiła pomóc. Nie należę do żadnej partii, nie jestem mściwa, ani nie należę do ludzi, którzy marzyliby, aby w tej sprawie, przy okazji, coś dla siebie zdobyć. Ja teraz naprawdę nie mam z czego żyć, utrzymujemy się z pensji męża, który zarabia 1 tys. 200 złotych, ale postanowiłam, że jeszcze wrócę do tego, jak Inspekcja Pracy zachowała się wobec nas. Niedawno byłam gościem programu Piotra Najsztuba. Przed nagraniem zastanawialiśmy się, co się dzieje, że jakaś jedna kobieta z prowincji odstawia więcej roboty, niż Inspekcja Pracy w całej Polsce? Dzięki temu, że o sieci Biedronka zrobiło się głośno, udało się np. wywalczyć zwiększenie zatrudnienia, wózki elektryczne. W Pasłęku, niedaleko mojego domu także jest Biedronka. Proszę sobie wyobrazić, że przez sześć lat w tym sklepie pracowało dziewięć kobiet. Teraz pracuje czternaście osób, w tym czterech mężczyzn. Okazuje się, że można było to zmienić, ale gdzie była Państwowa Inspekcja Pracy, kiedy my, pracownicy, prosiliśmy o pomoc?
     
     Sąd w Gdańsku orzekł, że wygrana przez panią sprawa o odszkodowanie musi być rozpatrzona jeszcze raz, bo były błędy w sposobie wyliczenia wysokości odszkodowania. Czy będzie pani w stanie udowodnić liczbę przepracowanych godzin?
     
     Myślę, że nie będzie z tym specjalnych kłopotów. Myślę też, że ta apelacja może się jeszcze obrócić przeciwko Jeronimo Martins (właścicielowi Biedronki - aut.), dlatego że sąd nie zakwestionował mojego roszczenia, ilości przepracowanych godzin, tylko samą kwotę. Na podstawie umów i aneksów tę kwotę można wyliczyć co do grosza. Ja sama, na potrzeby sądu, liczyłam te godziny jako „gołe”, bez odsetek, bez dodatków za pracę w nocy, zaokrąglając - bez groszy i dziesiątek złotych itp. Natomiast, jeśli będzie to liczył biegły księgowy, to kwota po prostu wzrośnie.
     
     Jakie ma pani plany?
     
     Nie szukam pracy, bo wiem, że jej nie znajdę. Na razie czekam więc na rozstrzygnięcie sądu w sprawie odszkodowania - i na pieniądze, bo bez kapitału nic nie zrobię. Kiedy już je dostanę, chcę uruchomić działalność na własny rachunek. Planuję, że będzie ona związana z pracą - pośrednictwem pracy i pomocą prawną. Myślę, że pójdę w kierunku, w którym teraz idę. To chyba moja droga. Poza tym, zgłaszają się do mnie różne organizacje, a nawet partie. Na razie nie chcę zdradzać jakie, bo muszę przemyśleć z kim można i warto współpracować. Na pewno jednak cały czas będę w kontakcie z pełnomocnikiem do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn, który przyznał mi nagrodę, bo w tej sprawie jest bardzo dużo do zrobienia i myślę, że w tej dziedzinie bym się odnalazła. Na pewno też, jak do tej pory, będę pomagać wszystkim, którzy się do mnie i do stowarzyszenia (Stowarzyszenia Poszkodowanych Przez Jeronimo Martins - aut.) zgłaszają. W domu mam, bez mała, sztab dowodzenia. Piszą i dzwonią ludzie z całego kraju. Wspieram, radzę, jak zaczynać walkę o swoje prawa, ponieważ ja tę drogę już przeszłam, wiem, gdzie zrobiłam błędy i wiem, co zrobić, aby uniknąć przeciągania spraw w sądach. Podaję również numery i adresy do czternastu kancelarii prawniczych, które współpracują z naszym Stowarzyszeniem.
     
     Wiem, że pomocy oczekują nie tylko pracownicy Biedronki.
     
     Zgłaszają się do nas ludzie z różnych firm. Zrobiło się w Polsce tak, a nie inaczej, rynek pracy jest bardzo trudny i pracodawcy to wykorzystują. Państwowa Inspekcja Pracy też często ma związane ręce, bo mandat w wysokości 500 złotych może ukarać, a nawet wykończyć człowieka, który na ulicy sprzedaje hot - dogi, ale jeśli taki mandat dostaje market, to jego szefowie po prostu się z tego śmieją. Na pewno sama nie zbawię świata, ale mam za sobą ludzi, którzy wierzą, że można coś zmienić. Mam nadzieję, że się nam uda. Na razie chcę kontynuować to, co zaczęłam, na razie nikt mnie nie próbuje straszyć, nikt nie próbuje zamknąć mi ust...
     
     A jeśli ktoś jednak będzie próbował?
     
     ... to też to nagłośnię.
     
     Zobacz także Okulary dla Łopackiej
Joanna Torsh
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Już teraz dzięki tej odważnej kobiecie inni wyzyskiwani ludzie pracy odważniej patrzą wyzyskiwaczom w twarz. Mam nadzieję, że to jest tylko początek walki o godność pracownika i że na pozytywne efekty nie będzie trzeba długo czekać. BRAWO PANI BOŻENKO. POWODZENIA.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Pracownik(2005-01-26)
 • Ma swoje 5 minut .Spróbuj złociutka otworzyć swój biznes.Gwarantuje ze przez pierwsze miesiące płaciła by minimalną stawkę .[...]
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  aDAM(2005-01-26)
 • Popieram przedmówcę.swoją drogą to brała też udział w procederze wyzyskiwania pracowników będąc kierowniczką i fałszując karty pracy-chyba jest sprawa w prokuraturze. Trzeba było wcześniej walczyć o prawa pracownicze jak się pracowało w biedronce, wówczas można by się było porównywać do Wałęsy(program Najsztuba).Bierz kobieto kasę i nie rób z siebie pajaca-chcesz zostać posłem????-następnym lepperem czy florkiem? Jak się ma brud za paznokciami to lepiej się nie wychylać publicznie ,bo przeciwnicy wszystko wyciągną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  JM(2005-01-26)
 • No a co np taki "inspektor" PIP-y Buska moze zrobic? I czy jemu chce sie cokolwiek robic? Widze jak czasem zastepuje zone w kiosku w Pasleku. Mucha szybciej sie rusza w smole. No i czy jemu wolno w tym kiosku pracowac?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2005-01-27)
 • A pani Bożenka jak pracowała jako kasjerka i jej kierownicy fałszowali jej czas pracy to było Ok. Potem nasza bohaterka awansowała na kierownika i to ona fałszowała swoim pracownikom karty pracy...to tez było OK!. Dopiero jak ją zwolinli to sie obudziła....ciekawe!!! Aha...i niech nie mowi ze występuje w sprawie ludzi pracujących w Biedronce, w sprawie społecznej...przecież wystąpiła do sądu w swoim imieniu...i o odszkodowanie dla siebie... p.s. popieram aDAm'a, JM i K.O
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ja(2005-01-27)
 • Porównywanie tej Pani do Walesy to nieporozumienie, szkoda ,ze Ci ktorzy beda i nadaja jej kolejne niezasluzone wyroznienia nie wglebia sie w temat . Na tym przykladzie widac jak to Warszawa wystawia kogos na piedestal nie znajac faktow
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  tomasz(2005-01-27)
 • Załatwia swoje sprawy, ale dzięki temu zyskają też inni. Dlaczego dopiero teraz walczą zobaczyli, że pani Bożena wygrała i oni też mogą. Każdy podobno ma swój rozum.....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ja(2005-01-27)
 • DO PRZEDMÓWCÓW: a wy oczywiście te fakty znacie i wiecie co gadacie...hehe...nie widzicie że o to w tym wszystkim chodzi żebyśmy my maluczcy na dole mieli pretensje i żale do siebie a nie do tych na górze którzy stanowią prawo? żeby pracodawca był uczciwy prawo musi być uczciwe a nie tak śmieszne jak u nas. moze i fałszowała jako kierowniczka godziny praCY ale uwieżcie że wy nie bylibyście lepsi bo każdy z was musi jakoś przeżyć do pierwszego...każdy struga mądralę i starżnika prawa wielce oburzonego, a jak przyszłoby co do czego to sam ze strachu o stracenie posady robiłby to samo...ja nie uważam jej za jakąś bohaterkę narodową ani drugiegi Wałęsę (to już są tylko celowe medialne szufladki) ale popieram jej publiczną walkę i choć może robi to tylko dla siebie to ważne że w przeciwiestwie do niektórych w ogóle coś robi!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  abecadło(2005-01-27)
 • Nie rozczulajcie się nad Panią Bożeną, nie liczcie na jej pomoc i obiektywizm. "Czarna Perła" wcale nie jest taka dobra i w momencie gdyby uzyskała rekompensate pieniężną , napewno nie będzie "dobrym i sprawiedliwym pracodawcą". Przecież przez cały czas te jej wypowiedzi w "medziach " w wielu wypadkach są nieprawdziwe . Z fałszywym uśmiechem udaje biedną sierotke, nigdzie nie pracującą przez cały ten okres od momentu zwolnienia z Biedronki. Owszem ta Pani nadaje sie na polityka ( jak wielu obecnych)- bo potrafi zrobić wokół swojej osoby wiele szumu , mówić ,że to tylko ona jest "biedna" i pokrywdzona krzywdząc i oszukując równocześnie wielu innych ludzi. Tylko ,że mi się to nie podoba ,bo tu wcale nie chodzi o dobro innych tylko o jej własne interesy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ***(2005-01-27)
 • Kiedys robiac zakupy w Biedronce na Al.Odrodzenia chcialem, aby wedline pokrojono mi w plasterki. Pani sprzedawczyni odmowila pokrojenia,poniewaz jak powiedziala:"MASZYNA JEST JUZ UMYTA". Teraz maja problem ze mna z glowy, poniewaz przestalam korzystac z ich "serwisu". Dzialo sie to 20 minut przed zamknieciem sklepu. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Klientka(2005-01-27)
 • Biedna pani Bozenka liże wielki świat ... Już widzę jak sie zachłystnie i .... zakrzusi . Nawet Najsztub jej nie pomoze . Kobieto , rusz głową . Nikt Ciebie nie trzymał w pracy na siłę , w kazdej chwili mogłaś sobie znależć innego chlebodawcę , a teraz Twoje postepowanie wyglada mi na WIELKIE CWANIACTWO !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  polka_kolka(2005-01-27)
 • Niestety , ale polka-kolka ma chyba racje .Cwaniactwo w wielkich butach .Ciekawa jestem jakie jest zdanie jej podwladnych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Klientka(2005-01-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Żarówki LED
Pieczątki Firmowe