Piątek 24-05-2019, imieniny Zuzanny, Joanny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

To kamień milowy w dziejach Polski

 
Elbląg, To kamień milowy w dziejach Polski
Pod katedrą odbyła się musztra paradna (fot. MS)

Święto Narodowe Trzeciego Maja to dzień, który ma przypominać, jak ważnym osiągnięciem w historii Polski było uchwalenie Konstytucji 3 maja. W Elblągu 226. rocznicę tego wydarzenia obchodzono na placu katedralnym. Zobacz więcej zdjęć.

- To chyba najważniejsze ze świąt narodowych. Kultywowane przez 226 lat, w okresie rozbiorów, a także w okresie powojennym, choć w 1951 r. zabroniono jego obchodów. Wrócono do nich w latach 80., często w święto majowe protestowała Solidarność i ludzie pracy - o roli Konstytucji 3 maja przypominał na placu pod katedrą wicewojewoda Sławomir Sadowski.
     Głos zabrał również Jerzy Wcisła, senator RP.
     - Nasza Konstytucja 3 maja była drugą konstytucją uchwaloną na świecie. Jej wartość polega na tym, że my już nie odwołujemy się do ogólnych zasad i wartości, ale my je mamy zapisane. Konstytucja stworzyła prawo zasadnicze, do którego musiało się odwoływać każde inne prawo. Żadne nie mogło być ponad nią, tak samo jak człowiek – mówił Wcisła.
     Po nim na scenie pojawił się Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
     - Konstytucja 3 maja jest dla Polaków powodem do szczególnej dumy. Wzorowana na pierwszej na świecie konstytucji amerykańskiej była także pierwszą, tego rodzaju ustawą zasadniczą w Europie – mówił włodarz miasta. - Jest do dla nas jednocześnie dowód na to, że w chwilach próby Polacy mogą się porozumieć, umiejętnie rozgrywać sprawy na politycznej arenie, przede wszystkim zaś dostrzegać wspólne dobro.
     Witold Wróblewski przypomniał również, że nie byłoby Konstytucji 3 maja bez takich postaci jak król Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic czy Ignacy Potocki.
     - To dzięki nim w naszej konstytucji znalazły się nowatorskie zapisy, takie jak trójpodział władzy, zniesienie liberum veto, powiększenie liczebności armii czy wzięcie pod opiekę prawa chłopów. Stanowiło to kolejny kamień milowy, kształtujący polski naród – wyjaśniał Wróblewski. - Dziś w życiu publicznym pozostaje nam czerpać z tej patriotycznej tradycji, wskazywać obywatelskie wzorce młodym pokoleniom, szanować prawo, zawierać kompromisy tam, gdzie służą one obywatelom.
     Na koniec przed elblążanami wystąpiły mażoretki ze Szkoły Podstawowej nr 11, a Elbląska Orkiestra Wojskowa wykonała musztrę paradną.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • a ta obecna to co jej dolega że chcą już w niej mieszać ? - tyle że podeptana równo i dokładnie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 4
  jol_40(2017-05-03)
 • wolę mieć niepodległe państwo bez konstytucji (jak nie przymierzając za czasów króla Władysława Jagiełły) niż państwo z doskonałą Konstytucyją rozebrane na kawałki w wyniku rozbiorów, rządzone przez Związek Radziecki albo zajęte bez jednego wystrzału przez wojska amerykańskie ! Hero (Heronim Zabiełło)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 9
  (2017-05-03)
 • Trudno ekscytować się konstytucją 3 Maja, gdy ta obecnie obowiązująca, niezależnie od jej mankamentów nie jest przez rządzących w żadnym stopniu przestrzegana. Jak można odwoływać się do wielkiego aktu prawnego, zaprzeczając jego podstawowym kanonom określającym podstawy jurysdykcji i ustroju państwa?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 6
  AMalejużniekoniecznie(2017-05-03)
 • @AMalejużniekoniecznie - a konkretnie to kto i co zrobił wbrew zapisom aktualnej Konstytucji, proszę kilka drastycznych przykładów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 7
  (2017-05-03)
 • ślepcowi tłumaczyć kolorowy świat?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 2
  AMalejużniekoniecznie(2017-05-03)
 • Czy ktoś kto przysięgał na naszą obecną Konstytucję, a od półtora roku łamie Ustawę Zasadniczą i dzieli społeczeństwo, może się nazywać patriotą?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 7
  klik(2017-05-03)
 • 2 i 3 maja tylko wojsko pokazało klasę. Miasto 130 tys i zero imprez 1,2,3 maja oj wstyd Prezydencie i UM.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 0
  (2017-05-03)
 • Jak długo będziemy znosić tepych kołków którzy stają przed ławkami i zasłaniają widok. na scenę, czy musimy oglądać ich tyłki. I tak jest na każdej imprezie. były miejsca z napisem rezerwacja ale ciemnogród nie potrafi czytać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 2
  (2017-05-03)
 • - konstytucja sobie a życie sobie - ile ludzi straciło życie przez komorników, sądy, lekarzy, brak pracy. ludzie skaczą z dziesiątego piętra, kładą się na tory bo nikt ich nie słyszy - a tu pierd. .. o konstytucji i o jakiś prawach obywatelskich o czym my tu mówimy - konstytucja jest dla mas a nie dla zwykłego Kowalskiego !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  OPOLSKOOO(2017-05-03)
 • No to prawda szacun dla Wojskowych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 2
  (2017-05-03)
 • @AMalejużniekoniecznie - Postaraj się, może wreszcie sklecisz dwa zdania z sensem. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 2
  sz@rak(2017-05-03)
 • Kim był S.A. Poniatowski? To on sprzedał Polske swojej kochance - carycy Katarzynie - za długi, które u niej posiadał. Ostatnio nie wyraziłem zgody by mój syn na przedstawieniu szkolnym wcielił sie w postac ostatniego krőla Polski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  SyroB(2017-05-03)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Szkło ozdobne 4
Zabudowy w hostelu w Gdańsku
Promocja RATY 0%
Fronty lakierowane mdf mat różne kolory RAL