UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

To może być bardzo drogi spacer

 
Elbląg, Pies to najlepszy przyjaciel, ale z jego utrzymaniem wiążą się obowiązki
Pies to najlepszy przyjaciel, ale z jego utrzymaniem wiążą się obowiązki (fot. ilustracja do tekstu)

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka - to znana prawda i trudno z nią dyskutować. Jednak posiadanie czworonoga to dla jego właściciela również obowiązki. I tu już dyskutować można. Jak się z nich wywiązują? Od początku roku elbląscy strażnicy miejscy przeprowadzili 122 interwencje odnośnie psów. Czy zaostrzenie kar sprawi, że właściciele staną się bardziej rozważni? Za puszczenie psa bez smyczy i kagańca można zapłacić już nie 250 zł, a nawet 1000 zł.

Od 15 listopada obowiązuje znowelizowany Kodeks wykroczeń. Właściciele psów muszą się liczyć z dotkliwymi karami.
     - Do tej pory ustawa przewidywała, że właściciele psów za wyprowadzanie ich bez smyczy i kagańca mogli zapłacić maksymalnie 250 złotych grzywny. Według zaostrzonych przepisów Kodeksu wykroczeń kara obecnie może wynieść nawet 1000 złotych grzywny - wyjaśnia Karolina Wiercińska, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Elblągu.
     Art. 77. §1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w §1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

     - W skrajnych przypadkach grzywna może wynieść do 5 000 złotych, jeśli sprawa trafi do sądu - zauważa rzeczniczka Straży Miejskiej. - Oprócz grzywny może grozić za to nawet kara ograniczenia wolności.
     Od początku roku elbląscy strażnicy miejscy przeprowadzili 122 interwencje odnośnie psów, w tym także dotyczące niezachowania ostrożności podczas sprawowania opieki nad psem.
     - Za każdym razem podejmują środki oddziaływania wychowawczego, a w skrajnych przypadkach stosują sankcje karno - administracyjne - zapewnia Karolina Wiercińska.
     
     Do obowiązków osób utrzymujących psy należy:
     1. zachowanie należytych środków ostrożności przez prowadzenie psa wyłącznie na smyczy, a psa agresywnego również w kagańcu. Zwolnienie psa ze smyczy jest dozwolone jedynie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi oraz pod warunkiem, że pies ma założony kaganiec i opiekun psa zachowuje pełną kontrolę nad zachowaniem psa,
     2. należyte zabezpieczenie psa trzymanego na terenie nieruchomości przed wydostaniem się na zewnątrz lub stworzeniem jakiegokolwiek zagrożenia dla innych.
     
     No i nie należy zapominać o obowiązku posprzątania po swoim pupilu.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama