Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

To nie była gra wyborcza

Elbląg, To nie była gra wyborcza fot. Anna Dembińska
Rek

Dzisiaj (8 listopada) odbyło się spotkanie Forum Rozwoju Elbląga z prezydentem Henrykiem Słoniną, który ubiega się o reelekcję. Podczas spotkania zapoznał on zebranych z najważniejszymi założeniami swojego programu wyborczego. Dokonał również oceny i podsumowania mijającej kadencji.

- Dość późno zdecydowałem się ponownie ubiegać się o urząd prezydenta miasta. Nie była to jednak żadna gra wyborcza - mówi Henryk Słonina. - Po prostu długo się nad tą decyzją zastanawiałem, a zastanawiałem się z wielu powodów. Czekałem, jacy będą kandydaci, z jakim wyjdą programem. I szczerze mówiąc decyzja ta podyktowana była przede wszystkim tym, że chciałem zakończyć to, co do tej pory zaplanowałem - dodaje. - W planach jest bowiem nowy projekt strategii rozwoju miasta. Przygotowanie tej strategii wymagało dwóch lat pracy. Kampanię wyborczą rozpocząłem od sprawozdania z dokonań poprzedniej kadencji. Muszę powiedzieć, że większość zadań, które znalazły się w moim poprzednim programie wyborczym zostało zrealizowanych. - zapewnia kandydat. - Nowy program wyborczy zakłada zarówno kontynuację niektórych spraw, jak i podjęcie nowych wyzwań, które wynikają ze strategii rozwoju miasta. Co jest dla mnie priorytetem w tej kadencji? Po pierwsze jest nim rozwój przedsiębiorczości, która związana jest przede wszystkim z tworzeniem nowych miejsc pracy. Byliśmy w Elblągu w bardzo trudnej sytuacji, jeśli idzie o bezrobocie. Procentowo obecny wskaźnik bezrobocia to 15,6%. Na dzień dzisiejszy bezrobocie w Elblągu spada, wprawdzie bardzo powoli, ale spada.
     I tak w zakresie przedsiębiorczości program kandydata zakłada rozbudowanie na terenie Modrzewiny Południe Elbląskiego Parku Technologicznego, w ramach którego planuje się w ciągu najbliższych 24 miesięcy powstanie 6 nowych zakładów produkcyjno-usługowych, w których utworzonych zostanie 350 nowych miejsc pracy. Na terenie Modrzewiny Południe powstać ma Ośrodek Zarządzania Informacją Ministerstwa Sprawiedliwości z ponad 200 nowymi miejscami pracy. Zrealizowane zostaną inwestycje o charakterze usługowo-handlowym, takie jak Centrum “Siódemka”, Porto 55 czy Centrum OBI zapewniające 1500 miejsc pracy.
     W zakresie innowacyjności w roku 2011 w Elblągu powstaną Centrum Biznesu, Rozwoju i Innowacji, cztery zespoły laboratoryjne, w zakresie metaloznawstwa, technologii drewna i mebli, ochrony środowiska i teleinformatyki, które pozwolą na tworzenie wspólnych projektów badawczych. Według programu Henryka Słoniny w Elblągu zostanie utworzonych minimum 2500 miejsc pracy.
     Program Henryka Słoniny zakłada również przebudowę i modernizację elbląskich dróg oraz m. in. węzła Elbląg – Lotnisko (w związku z budową Centrum Handlowo-Usługowego „Siódemka”), budowę parkingów wielopoziomowych, rozbudowę ścieżek rowerowych oraz budowę basenu krytego wraz z Aquaparkiem. Program zapowiada również rozpoczęcie realizacji budowy Europarku zapoczątkowane powstaniem na Górze Chrobrego całorocznego kompleksu sportów zimowo-letnich ze sztucznym naśnieżaniem oraz rozbudowę infrastruktury Portu Morskiego w obrębie Starego Miasta połączoną z rewitalizacją Wyspy Spichrzów i Bulwaru Zygmunta Augusta.
     W zakresie gospodarki komunalnej program zakłada m. in. rozwój budownictwa czynszowego opartego na ETBS poprzez budowę kolejnych 200 mieszkań oraz wybudowanie 100 lokali socjalnych dla rodzin o najniższych dochodach. Kandydat na prezydenta planuje również uruchomienie kolejnego żłobka z 50 miejscami oraz miniżłobka na terenie Modrzewiny w zasobach Elbląskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

 


     W zakresie edukacji, szczególnie bliskiej Henrykowi Słoninie, planuje on utworzenie Akademickiego Liceum z programem międzynarodowej matury, ma zamiar wspierać działania elbląskich uczelni na rzecz wprowadzenia II stopnia nauczania wyższego oraz wspierać merytorycznie i finansowo pracowników oświaty w rozwoju zawodowym. Program gwarantuje wszystkim dzieciom miejsca w przedszkolach oraz miejsca pracy dla pracowników oświaty.

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Panie Prezydencie odmową udziału w debacie telewizyjnej przekreślił Pan w moich oczach swoje szanse wyborcze. Nie mogę oddać głosu na kogoś kto nie szanuje mnie jako mieszkańca i wyborcy unikając publicznej prezentacji w lokalnych mediach. Proszę wybaczyć ale takie mam zdanie na temat pańskiej decyzji nie przyjścia na otwartą dyskusję z innymi kandydatami. Jaką mam gwarancję, że będzie pan chciał po wyborach w ogóle rozmawiać z mediami i wówczas co my elblażanie będziemy wiedzieli o lokalnej władzy? Decyduje o nie oddaniu głosu na pana kandydaturę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-08)
 • Chodzi chyba o rzucanie "pereł przed wieprze"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  babcia(2010-11-08)
 • Każdy z uczestników debaty pokazał klasę i szacunek choćby tym, że wziął w niej udział. to nie ulega wątpliwości. Poprzedniku, nie mów, że p. Wilk się poniżył czy cokolwiek w tym stylu, bo tak nie jest. Po prostu pokazał, że tak, jak 3 jego rywali, potrafi usiąść obok kogoś, kto reprezntuje odmienny punkt widzenia i to się każdemu chwali. Każdemu, z wyjątkiem Prezydenta, który swoim udziałwm w kampani i odmową udziału w debacie pokazał, że ma elblążan głęboko w dupie. I to wcale nie jest ostre sformułowanie. Zero szacunku dla wyborców, zero klasy. Strzelił pan sobie kompletnego samobója. Gratuluję myślenia i gratuluję sztabu, o ile takim pan dysponuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  tylko4sie_liczy(2010-11-08)
 • Jaka telewizja elbląska? Czy jest toś takiego? Chyba nie mówicie o tej tv w sieci Vectra
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-09)
 • Prezydent miasta ma gdzieś kontakt z obywatelami miasta. Prawie nigdy nie bywa na spotkaniach, imprezach itp. wysyła wice. To totalne lekceważenie mieszkańców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-09)
 • Obiecanki cacanki. Co zrobił przez ostatnie kadencje? Ile firm zainwestowało w Elblągu? Ile powstało nowych miejsc prac? Dlaczego mieszkańcy, szczególnie młodzi wyjeżdżają masowo za pracą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  :((2010-11-09)
 • Panie Słonina, bajki opowiadaj pan wnukom. I tak pan artykułów tutaj i komentarzy nie czyta. Pycha przez pana przemawia nie przychodząc na telewizyjną debate. Ale Elblążanie nie głupki też swój rozum mają! Niech pan nie liczy na poparcie, nie chcemy 'wirtualnego prezydenta' !, który zezwolił na budowe kolejnego kosciola róg Traugutta/Gurnośląska
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  florek z Krakowa(2010-11-09)
 • Stasznie dużo ludzi tam było. .. szok może az 20 osób wow co elektorat Panie Prezydencie idż żesz pan na emeryturę wkońcu "miłościwie nam panujący Breżniewie"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  do sztutowa(2010-11-09)
 • nieliczni-najwierniejsi matrixowiHaeSowemu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2010-11-09)
 • Panie Słonina:*kończ waść, wstydu oszczęść*, oddaj pan urząd z honorem. A i tak prezydencka emeryturka na konto panu wpłynie co miesiąc, więc po co ta *pazerność*na władze?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  DupaJasiu(2010-11-09)
 • Czy pan Janusz P mógł by trochę zmienić styl w komentarzach głoszących cześć j chwałę nowaczyka. Są tak do siebie podobne, że aż żałosne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-09)
 • Czy to już wszyscy wyborcy pana H Słoniny na tym zdjęciu? Naczelnicy wydziałów, wiceprezydenci i kilku znajomych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-09)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Trodat
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy