Wtorek 17-07-2018, imieniny Anety, Jadwigi, Bogdana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Dni Elbląga - Coma Dni Elbląga - Coma

To nie świętowanie smutnej rocznicy

 
Elbląg, To nie świętowanie smutnej rocznicy O tym, co wydarzy się w Elblągu 12 i 13 grudnia mówili m.in. Leszek Sarnowski (UM) i Tomasz Gliniecki (MAH) (fot. AD)
Rek

W tym roku mija 30 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. – Nie chcemy świętować tej smutnej rocznicy. Chcemy spowodować chwilę zadumy i refleksji nad takimi uniwersalnymi wartościami, jak wolność, godność, solidarność – mówi Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu i zapowiada, co 12 i 13 grudnia wydarzy się w naszym mieście.

Urząd Miejski, ale także teatr, Galeria EL, Muzeum Archeologiczno-Historyczne oraz organizacje i stowarzyszenia przygotowały program wydarzeń kulturalno-edukacyjnych związanych z 30. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.
     - Głównym celem przedsięwzięć jest ukazanie ważnego fragmentu najnowszej historii Polski, mało obecnej w świadomości obywateli – mówią organizatorzy. - To z jednej strony martyrologia i prześladowania, ale także życie codzienne, obfitujące w radości i smutki, młodzieńcze marzenia, nadzieje, próby ratowania normalności. Społeczna percepcja stanu wojennego do dziś dzieli Polaków na dwa obozy. Zwolennicy uważają, że stan wojenny uratował Polskę przed rosyjską interwencją i wojną domową. Przeciwnicy zaś, że zaprzepaścił nadzieje milionów Polaków na wolną i demokratyczną Polskę likwidując „Solidarność”, przywódców skazując na więzienia i internowanie lub przymusową emigrację. Dla jednych był to czas straconych złudzeń, złamanych życiorysów i karier, a dla innych czas nadziei na spokojne życie. Dla jednych i drugich ważne wspomnienie z młodości.
     - Nie chcemy świętować tej smutnej rocznicy – mówi Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu. – Nie chcemy utrwalać podziałów. Chcemy spowodować chwilę zadumy i refleksji nad uniwersalnymi pojęciami, jak prawda, wolność, godność, sprawiedliwość, solidarność. Refleksję nad najnowszą historią Polski.
„Opowiem ci o wolności” to tytuł koncertu, który 12 grudnia o godzinie 18 odbędzie się w Teatrze im. Aleksandra Sewruka. Elbląscy artyści, m.in. Tomasz Steńczyk, Monika Kwiatkowska, Tomasz Hoffmann, Aleksandra Piątek, Ola Józefów, Maja Panicz, Piotr Olejnik, Joanna Żondłowska, Tomasz lach, Adam Dampc, a także Elbląska Orkiestra Kameralna i sekcja rytmiczna pod kierunkiem Bartka Krzywdy (aranżer) wykonają utwory Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Marka Grechuty, Ernesta Brylla, Wojciecha Młynarskiego, zespołów Tilt i Lombard. Reżyserem koncertu jest Mirosław Siedler, dyrektor elbląskiego teatru.
     Natomiast 13 grudnia o godzinie 14 rozpocznie się gra miejska dla młodzieży pn. „Śladami stanu wojennego”. W Muzeum Archeologiczno-Historycznym odbędzie się wykład wprowadzający do tematu oraz przydział zadań poszczególnym grupom.
     - Będzie grupa, która zajmie się kolportażem nielegalnych książek – mówi Leszek Sarnowski. – Ci młodzi ludzie trafią na plebanię katedry do ks. infułata Mieczysława Józefczyka, kapelana „Solidarności”, który ukrywał działaczy i organizował pomoc z Norwegii. Opowie im kawał historii. Natomiast inna grupa przygotuje w Galerii EL transparenty na manifestację. Będą też drukarze zajmujący się przygotowaniem ulotek. W Radiu EL będzie działacz opozycyjny, który w czasie stanu wojennego zajmował się radiostacją. W innych punktach będą obecni drukarze i internowani, którzy również opowiedzą swoje historie.
     - O godzinie 17 przed Pomnikiem Ofiar Grudnia’70 rozpocznie się manifestacja z udziałem młodzieży z transparentami, ulotkami oraz oddziałem ZOMO i LWP (Gdańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej) – zapowiada dyrektor Departamentu Kultury. - Będą też obecni szczudlarze, bębniarze, tancerze ognia.
     W Ratuszu Staromiejskim o godz. 18 nastąpi otwarcie wystawy „Stan wojenny w Elblągu” przygotowanej wspólnie z Archiwum Państwowym w Elblągu z siedzibą w Malborku i MAH. Integralną część wystawy stanowić będą nagrania wspomnień mieszkańców (wykonawca CSE Światowid).
     - I tu apel do elblążan – szukamy zdjęć z okresu stanu wojennego –mówi Leszek Sarnowski. – Chodzi nam o dokumentację życia codziennego. Może w archiwach domowych znajdują się takie fotografie. Mogą też być pamiątki, ulotki, dokumenty z tamtego okresu. Prosimy o ich wypożyczenie na czas trwania ekspozycji.
     W ratuszu odbędzie się również rozstrzygnięcie konkursu dla młodzieży „Patriotyzm codzienności – życie codzienne mieszkańców Elbląga w stanie wojennym”.
     - Elbląg był miastem, w którym bardzo dużo się wydarzyło – mówi Tomasz Gliniecki z Muzeum Archeologiczno-Historycznego. – Trzeba zacząć upamiętniać tamte wydarzenia, póki możemy. Póki żyją świadkowie. Stąd pomysł konkursu dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zbierają oni opowieści i wspomnienia, a także fotorelacje i pamiątki z tamtego okresu i przygotowują prezentacje. Konkurs zakończy się 2 grudnia.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • I co strzelano do robotników, upodlono ludzi, ci co to robili dziś prowadzą telewizje, opływają w luksusy zamiast siedzieć, czy ktoś został za to ukarany NIE jest taki tytuł pluł wtedy jako rzecznik nam w twarz!Ci co wspierali tam ten system do dziś śpiewają lub grają i kręcą filmy, zostają prezydentami!Zakładów pracy nie ma, żyje nas wielu od 1-go do piętnastego na tyle kasy starcza, weszliśmy do unii, by równać do Europy, a ta raczej równa do naszych standardów(Grecja, Włochy, Hiszpania) życia po co nam to było!Co tu świętować i jaka refleksja, do pracy ludzie chodzą przez całe miasto na piechotę, bo autobus w dwie strony to godzina pracy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  idol dla prezydenta(2011-11-07)
 • (. .. ) Będą też obecni szczudlarze, bębniarze, tancerze ognia. (. .. ) ludzie, nie róbmy z tego operetki. .. .. czy będą tam też kiełbaski i szaszłyki ???? Tam przecież cierpieli ludzie, nie róbcie z tego show w stylu amerykańskim
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  j_23(2011-11-07)
 • O co Ci "idol" chodzi ten który był rzecznikiem teraz popiera Ruch Palikota i jest z nim TV
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-11-08)
 • Zamiast "szopki"powinna być inscenizacja stanu wojennego. Aktorzy z elbląskiegó teatru mogliby się wcielić w rolę KOR i strajkujących robotników w starciu z MO i ZOMO. By pokazać obecnej młodzieży nie odległą historię, atmosferę tamtych dni grudniowych-którą znają tylko z książek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Pamiętający tamte dni.(2011-11-08)
 • mam nadzieję, że niektórych elbląskich historyków tam się nie spotka. .. bo nikt ich tam mam nadzieję nie zaprosi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  69robi(2011-11-08)
 • A czy UM Elbląg uhonoruje państwa Godlewskich, rodziców Zbyszka?Wszak to ich syn Zbyszek Godlewski, student z Elbląga zginął przyqadkiem w Gdańsku. To jego ciało nieśli na drzwiach stoczniowcy. To o nim jest utwór-"Janek Wiśniewski padł". Rodzicom Zbyszka należy się szacunek i honor. Dziś to już staruszkowie, ale warto posłuchać opowieści, tych państwa o tych strasznych dla Polski dniach grudniowych. Niech młodzież posłucha żywych świadków historii. (florek)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Pozdrawiam państwa Godlewskich(2011-11-08)
 • Nic nie rozumiem chodzi o rocznicę stanu wojennego ( 1981 ) czy wypadki grudniowe ( 1970)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-11-08)
 • Chodzi o jedno i drugie. Grudzień '70 był "punktem zapalnym". KC PZPR "robiło w portki", bo mieli świadomość, że naród może pokonać komunistów u władzy w Polsce Ludowej a tym samym skończy się wpływ ZSRR na Polskę. Przez 10 lat tworzyły się grupy oporu przeciwko władzy ", narastał bunt obywateli, przeciw jedynej słusznej idei"(w rzeczywistości Moskwa decydowała, jakie decyzje były podejmowane w Warszawie)Towarzysz Jaruzelski dostał prikaz z Moskwy by wprowadzić stan wojenny w Polsce, po to by utrzymać "przyjaźń"z ZSRR. Opinia i wogóle obywatele w/g Jaruzelskiego nie mieli nic do gadania. Mieli się podporządkować KC PZPR. *Historycy dowodzą, że Polska odzyskała wolność w 1989r. O Drugiej Wojnie Światowej od 1945r. do 1989rNa świecie w latach 1970-89 trwała tzw. *zimna wojna*. Polska była w niewoli ZSRR, i całkowicie zależna od Moskwy i Kremla. Dziś historia może się powturzyć. Putin dąży do odbudowy Imperium Radzieckiego pod nazwą Unia Krajów Wschodnio-Europejskich by pokazać Unii Europejskiej i USA potęgę Rosji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  czytający ksiąźki(2011-11-08)
 • W kolebce myśli i ideologii czerwonej, która z rozrzewnieniem i nostalgią wspomina 50 lat programu dla sprawnych inaczej - stara się nam teraz wmówić poprzez swych licznych wyznawców na tej ziemi - przyjazność i konieczność realu równi pochyłej, którą doświadczono Elblag i wiele miast północy tego kraju starając się indiańskimi metodami obrócić w niwecz dorobek wielu pokoleń. Podsumowując to dzieło należy podkreślić - udało się to uczynić z pełnym sukcesem – czekamy na dalsze osiągnięcia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MiejscowyAborygen(2011-11-08)
 • "wolność, godność, solidarność" - dokładnie te wartości przehandlowaliście za dobre samochody; D i uczyniliście z własnej ojczyzny k. .. .korporacyjną która ma w d. .. .zwykłych obywateli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  niewdzięczny(2011-11-08)
 • miał być dobrobyt, praca do wszystkich, a co pozostało ze słynnych haseł zero. otrzymaliśmy -biedę, bezrobocie, emigracja za chlebem zlikwidowano wszystkie zakłady w elblągu jak i spółdzielczość, miesięczne kolejki do lekarzy jak i do szpitala-nie oto walczyliśmy. grypki cwaniaków jak i byli sb mają się dobrze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MIESZKANIEC ELBLĄGA(2011-11-08)
 • Zbyszek Godlewski (Janek Wiśniewski) zginął w Grudniu 1970 r. w Gdańsku - w tym czasie jego ojciec z jednostką pancerną z Elbląga był też w Gdańsku - tylko, że po innej stronie. .. .Autor i wykonawca piosenki "Janek Wiśniewski padł" Mieczysław Cholewa muzykę skomponował w 1980 r. Tyle, że Mieczysław Cholewa, jak się później okazało, był tajnym, aktywnym współpracownikiem SB. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  polskie losy, polskie drogi...(2011-11-08)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia inna niż inne
RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna