Poniedziałek 22-10-2018, imieniny Filipa, Salomei
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

To świat jest niepełnosprawny

Rozmowa z Ewą Sprawką z Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych.

Do końca roku - z okazji Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych w Elblągu odbędzie się sporo okolicznościowych imprez. Mam wrażenie, że w natłoku imprez łatwo może się zagubić myślenie o problemach osób, których Rok będziemy świętować.
     Jako organizacja osób niepełnosprawnych jesteśmy jak najdalsi od skupiania się na obchodach i rzeczach, po których nie będzie trwałych efektów. To, co najbardziej nas dziś boli, to fakt, że - może w tym roku szczególnie boleśnie - wychodzą problemy, które są jeszcze nie załatwione. Weźmy likwidację barier architektonicznych - w ostatnich latach, w ramach tzw. programów celowych, były na to pieniądze. Od dwóch lat pieniędzy nie ma, a liczba osób, które oczekują na pomoc, rośnie. Te osoby dzwonią do nas i jesteśmy nieraz bezsilni. Próbujemy pertraktować z właścicielami domów, szukamy pieniędzy, ale nie możemy ich zdobyć, bo Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na razie ich nie ma. Jesteśmy pewni, że musimy im pomóc. Chciałabym, żeby w Roku Niepełnosprawnych udało się wypracować takie rozwiązania, aby te osoby nie czuły się zamknięte w domach jak w klatkach. Chcielibyśmy nie świętować, ale rozwiązywać problemy.
     
     Co, oprócz barier, stanowi jeszcze problem w Elblągu?
     Na pewno sprawy edukacji niepełnosprawnych dzieci. Żadna szkoła publiczna w Elblągu nie jest przystosowana do przyjęcia dziecka na wózku. Jeśli te dzieci są w szkołach, to tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu i woli dyrekcji i rodziców. Jednak nawet, jeśli dostają się na poziom parteru, problem powraca, gdy przechodzą do wyższych klas i muszą korzystać z gabinetów na wyższych piętrach.
     
     Jak zdrowi powinni traktować tych, których dotknęła niepełnosprawność?
     Współtworząc razem z samorządem miejski program rozwiązywania problemów osób niepełnosprawnych przyjęliśmy, że jest to "program rozwiązywania problemów osób z niepełnosprawnościami". Określenie "człowiek niepełnosprawny" wskazuje na to, jakby cały człowiek był jedną wielką niepełnosprawnością i chorobą. Tymczasem choroba to tylko część człowieka i trzeba robić wszystko, by ten dystans zmniejszyć. Przewodnia myśl programu jest taka, że to świat wokół nas jest niepełnosprawny i tak w sprawach edukacji, bezrobocia, jak i barier architektonicznych, należy te bariery niwelować - wtedy będzie mniej osób niepełnosprawnych. Chcemy, aby osoby zdrowe traktowały osoby z niepełnosprawnościami na równi z osobami zdrowymi, a w momentach, gdy pojawiają się słabsze strony - pomagali, abyśmy wszyscy mieli równe szanse.

rozmawiała Joanna Torsh
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Trodat
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy