Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tragiczna lekcja historii i patriotyzmu

Elbląg, Tragiczna lekcja historii i patriotyzmu Podczas dzisiejszej, Nadzwyczajnej Sesji, gminni radni oddali hołd ofiarom katastrofy, do której doszło w sobotę pod Smoleńskiem (fot. Urząd Gminy Elbląg)

Nieustannie, ze wszystkich stron kraju i świata, napływają kondolencje, wyrażające ból i smutek po tragedii, do której doszło w sobotę pod Smoleńskiem. Rada Gminy Elbląg postanowiła oddać cześć jej ofiarom na zwołanej dziś (13 kwietnia) Nadzwyczajnej Sesji.

Zaduma, przyciszone głosy, poważne twarze zebranych na sali obrad, podkreślały podniosłą atmosferę wyjątkowego posiedzenia. Jak zaznaczyła Genowefa Kwoczek, wójt gminy Elbląg, dzisiejsza sesja jest wyrazem połączenia w bólu gminy Elbląg z całym narodem: - Cały kraj jest w żałobie, a Europa i świat przekazują wyrazy współczucia z powodu największej tragedii od czasów powojennych – powiedziała, a następnie odczytała list kondolencyjny od burmistrza zaprzyjaźnionej niemieckiej gminy Barssel. Wyraźnie wzruszona pani wójt, dziękując Wojciechowi Jezierskiemu, Przewodniczącemu Rady Gminy za zwołanie Nadzwyczajnej Sesji, wyraziła ubolewanie nad przyczyną spotkania: - Nigdy nie przypuszczałam, że powodem zwołania sesji będzie taka tragedia. Oby nigdy więcej to się nie zdarzyło – zakończyła.
     
     Modlitwą i dobrymi myślami wspieramy bliskich ofiar
     O poprowadzenie wspólnej modlitwy poproszono przyjaciela i honorowego obywatela gminy, księdza Stanisława Białego, który przybył na dzisiejszą sesję mimo choroby. Podczas krótkiego nabożeństwa ksiądz Biały wspomniał ofiary katastrofy lotniczej oraz rodaków zamordowanych z rozkazu Stalina: - Wszystkim rodzinom ofiar składamy chrześcijańskie wyrazy współczucia. Wierzymy, że śmierć jest początkiem nowego życia. Nasza rozłąka ze zmarłymi jest przejściowa, ufamy więc, że jeszcze spotkamy się z nimi – powiedział podczas dzisiejszej uroczystości, prosząc o moc do wzajemnego wspierania się, w tym trudnym czasie, słowami wiary.
     
     Brak słów, by wyrazić rozpacz
     Podczas wyjątkowego spotkania, dalekiego od przyziemnych spraw, które na co dzień zajmują radnych, przemówił także Wojciech Jezierski: - Nie raz na tej sali zabierałem głos. Dziś stojąc przed państwem mam pustkę w głowie. W żadnym języku świata nie ma takich słów, które oddałyby to, co dziś czujemy. To jest nie do opisania – tak rozpoczął swoje wzruszające przemówienie przewodniczący. Podzielił się z zebranymi swoim bólem i rozdarciem, gdyż, jak zaznaczył, choć serce podpowiada mu milczące pożegnanie się ze zmarłymi, to rozum sprzeciwia się temu: - Myślę sobie, że muszę o nich mówić, tym bardziej, że jednego z nich znałem. Ale przecież wszyscy ich znaliśmy, byli codziennymi gośćmi w naszym domu – zauważył. Podkreślił, że zgadza się z tymi, którzy twierdzą, że historia zatoczyła koło oraz podzielił swoimi bolesnymi rozterkami: - Pytam się tak po ludzku: Dlaczego? Po co? Wszystko ma jakiś cel, ale czy trzeba było tylu ofiar, ludzkiego nieszczęścia, by świat usłyszał o Katyniu? - rozpaczliwie pytał Wojciech Jezierski. W myślach przewodniczącego, którymi podzielił się z zebranymi radnymi oraz gośćmi nadzwyczajnej sesji, nie brakowało podkreślenia, że każda z ofiar była wyjątkowa, jedyna i niepowtarzalna: - Jak w pigułce widać przekrój społeczeństwa wśród pasażerów tego samolotu. Obok najważniejszej osoby w kraju – Prezydenta RP była zwykła robotnica, suwnicowa ze stoczni. Każda z nich to oddzielna historia. Nikt i nic nie zastąpi tych, którzy zginęli na ziemi smoleńskiej - zauważył przewodniczący Rady Gminy, podkreślając, że jest wyrazicielem wszystkich obecnych i w ich imieniu z głębi serca przekazuje rodzinom i bliskim ofiar najszczersze wyrazy współczucia.
     
     Nauczycielka historii i patriotyzmu
     Kończąc swoje wystąpienie, Wojciech Jezierski zwrócił się do młodzieży, uczniów obecnych na sali obrad: - Nie ma takiego nauczyciela, takiej szkoły, takiego uniwersytetu, który by w tak dobitny sposób pokazał, jak uczyć się historii i patriotyzmu. Premier Donald Tusk był w tym miejscu trzy dni wcześniej i powiedzmy sobie szczerze – co z tego pamiętamy? Tamta wizyta okazała się być tylko suchą notką, która dotarła do niewielu. Od soboty uczycie się historii tak, jak nigdy nikt was nie uczył. Życzę wam z całego serca byście już nigdy w życiu takich lekcji historii nie mieli – zakończył łamiącym głosem.
Angelika Kosielska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • skladam kondolencie wszystkim rodzina ktorym ta katastrofa sie przydarzyla. nikt niezastapi tylu ludzi. Skladam im by tam gdzie teras sa bylo im dobrze a rodzina i wszystkim skladam najszczersze wspólczucia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Agusikkk(2010-04-13)
 • Patriotyczny obowiązek każe mi wpisać się pod tym tekstem. Jako mieszkaniec elbląga, urodzony na tej ziemi, jednoczę się w żałobie. Wiem, że Ś. P. Prezydent LECH KACZYŃSKI - patriota - otaczał się ludźmi wierzącymi w polskę. Ludźmi WYBITNYMI którzy tak jak ON, chcieli byśmy mogli być równorzędnymi partnerami co najmniej dla sąsiadów, a także państw europejskich. Dziś kolejny dzień rozważając w ciszy stratę po kolejnym pokoleniu intelektualistów polskich, chcę wierzyć w to, że moi rodacy naprawdę pomyślą o POLSCE jednej i jedynej za którą przelewana jest krew nawet w XXI wieku. Nie mogę w to uwierzyć, że dobie rozwoju technologicznego świadomość ludzka stoi w miejscu. Po latach indoktrynacji, sami musimy zadbać o siebie. Zabiera nam się przywódców, z korzystajmy z tego momentu w jakim się znaleźliśmy kolejny raz, nie z własnej woli. Kolejny raz historia zatacza koło. Nie zamykajmy się na zmiany to kolejna lekcja. KOREPETYCJI NIE BĘDZIE. +++++TRWAJĄCY W SMUTKU WRAZ Z CIERPIĄCYMI PO TRAGEDII W SMOLEŃSKU+++++
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-13)
 • swiat nie dowiedzial sie o Katyniu. Podaje sie na zachodzie tylko krotkie informacje o katastrofie lotniczej, ale nie o celu podrozy polskich politykow.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-13)
 • "był Premier Tusk - co z tego pamietamy ? " Ja zapamiętałem słowa Premiera Putina ". .w 21 wieku nie ma innej alternatywy jak pokojowe współistnienie Polski i Rosji " Dlaczego Wam się wydaje że światu potrzebna jest wiedza o Katyniu ? Czy ja nauczyłem się imion amerykańskich okrętów zatopionych przez Japonczyków ? Jeżeli polski reżyser zrobi film że jakichś tam Amerykanów zatopili np. Rosjanie z Kamczatki (i choćby to była prawda najprawdziwsza) to świat zostanie przewartościowany ? zmieniony ? naprawiony ? Slabiutki film postarzałego reżysera a promocja spowodowala więcej ofiar niż depresyjny AWATAR.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Hero(2010-04-13)
 • Gmina Elbląg, wiejska gmina a jednak zawsze potrafi sie zorganizowac. Piękny gest, tragiczna chwila i to w Dzien Pamięci o Katyniu. Oby więcej los nas tak nie doświadczał.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  elbi(2010-04-13)
 • Wojciech Jezierski i pozostali radni z Gminy Elbląg jak zawsze wykazali klase. Szacun
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  GZ(2010-04-13)
 • nie wpadnijcie w samozachwyt - nie lubimy balwochwalstwa pewnie sami siebie wielbicie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-13)
 • Wojciech Jezierski sam nie wie o co my chodzi i czego chce uczyc mlodziez. Ten tragiczny wypadek stal sie pretkstem do jego groteskowych popisow.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zalobenosisiewsercu(2010-04-14)
 • to co napisze jest trudne, ale, ,zawody, ,w obnoszeniu się żałoba to nie fer. .. .. oczywisty jest szacunek dla śmierci i ludzi stanowiących uosobienie urzędów Państwa Polskiego. Ale jak myślicie dlaczego 200 000 ofiar mordów UPA w Małopolsce Wschodniej nie ma grobów (z krzyżami czy bez krzyży), a na kurhanach pasa się krowy? Że nie strzał w tył głowy, tylko na żywca przecięty piłą lub rozrąbany siekierą???? I to robili znani ofiarom sąsiedzi. .. .KUL i znaczni ludzie z Krakowa nadają odznaczenia i honory Juszczence. A ten honoruje Stiepana Bandere. .. .. To tak daleko. .. .. a bliżej PIAŚNICA! 20 000 POLAKÓW -ofiary mordów SCHELBSCHUTZU - tak sasiad mordował sąsiada w ramach akcji Pomorza. Dokumenty są w Berlinie na wyciągniecie ręki, z 20 000 ofiar znane są nazwiska 417 osób! Mordy z reki sąsiada znanego na co dzień, uzbrojonego przez Wermaht! Czy nami się nie manipuluje przypadkiem?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bez(2010-04-14)
 • chodzi o akcje, ,CZYSZCZENIA, ,Pomorza w 1939-1941!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  klm(2010-04-14)
 • JA nie składam wyrazów najgłębszego współczucia rodzinom ofiar, oraz Ich przyjaciołom. Nie Łączę się w bólu z całym narodem. Bez przesady co to za uogólnienie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Ubezpieczenia OC i AC
Serwis i oryginalne części Volkswagen
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej