UWAGA!

Troskliwa mama z ostrymi zębami (Opowieści z lasu, odc. 137)

 Elbląg, Wiewiórka pospolita
Wiewiórka pospolita (fot. Oldiefan/Pixabay)

Widnieje na opakowaniach kremu czekoladowego czy masła orzechowego, jest bohaterką bajek oraz opowiadań dla dzieci. Błyskawicznie wspina się po pniach i widowiskowo skacze, w czym pomaga jej puszysta kita. Wiewiórka pospolita jest jednym z najbardziej lubianych zwierząt, aktywnym przez cały rok.

Nasza "Basia", jak często określa się to zwierzę, jest gryzoniem z rodziny wiewiórkowatych. Jak czytamy na portalu ekologia.pl długość jej ciała wynosi do 28 cm, a ogona do 24 cm. Waga jej ciała waha się pomiędzy 200 a 400 g. Występuje w dwóch odmianach kolorystycznych – rudej albo czarnobrunatnej.
       Wiewiórka mieszka w lasach liściastych, iglastych, a także w parkach, we własnoręcznie zrobionych gniazdach, a czasami w tych, które stworzyły ptaki.
       "Posiada ich kilka, śpiąc w nich na zmianę po to, aby zmylić polujące na wiewiórki kuny" – wyjaśnia Tomasz Majerowski z Nadleśnictwa Łąck.
       Większą część swojego czasu spędza na drzewach, czasami schodzi na ziemię. Robi to chociażby po to, żeby zakopać i zmagazynować szyszki, orzechy czy nasiona, aby móc korzystać z nich w chłodniejszych okresach.
       - Zdarza się, że wiewiórka zapomina o tych swoich kryjówkach – dodaje Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Warto wspomnieć, że gryzoń ten zjada również pączki, kwiaty, pędy, jagody, a nawet owady, jaja ptaków czy pisklęta.
       To stworzenie z uroczą fizjonomią budzi powszechną sympatię, ale wiewiórki wcale nie są tak łagodne, jak mogłoby się wydawać.
       "Mają bardzo ostre zęby i nie wahają się ich użyć – czy to w samoobronie, czy atakując ofiary lub walcząc z pobratymcami. Warto mieć to na uwadze, dokarmiając te zwierzęta w parkach – lepiej nie próbować ich dotykać, ani tym bardziej głaskać, bo grozi to nawet utratą palca" – wyjaśnia Paweł Oglęcki w swoim artykule "Basia w opałach", umieszczonym na łamach czasopisma Echa Leśne (nr 4 (630), 2017, s. 13 - 14).
       Okres godowy u wiewiórki jest bardzo długi, zaczyna się w lutym-marcu i trwa nawet do sierpnia. Jak podaje portal ekologia.pl w jego trakcie samiec ugania się za samicą i wykonuje imponujące skoki pomiędzy gałęziami. W ciągu roku rodzą się dwa, trzy mioty, od kwietnia do sierpnia. W jednym jest od trzech do siedmiu młodych, są ślepe i nagie, dlatego samodzielne życie zaczynają po ok. 10 tygodniach. Mniej więcej po roku stają się dojrzałe płciowo.
       "Ciekawym faktem, związanym z biologią rozrodu jest to, że małe wiewiórki załatwiają się do... pyska matki. Ta od razu wynosi odchody poza gniazdo, dzięki czemu zachowuje w nim czystość" – opowiada Paweł Oglęcki. - "Wiewiórki – mimo iż poza okresem godowym prowadzą raczej samotniczy tryb życia – przygarniają potomstwo innych, nawet niespokrewnionych osobników, jeśli matkom przydarzy się coś złego. Nie jest to zachowanie spotykane zbyt często, nawet wśród ssaków".
      
oprac. mw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama