Poniedziałek 10-12-2018, imieniny Bogdana, Julii
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Truso bogate w zabytki

Od prawie miesiąca w Janowie pod Elblągiem trwają badania archeologiczne na terenie wczesnośredniowiecznej osady Truso.

W wykopaliskach biorą udział naukowcy z Polski i niemieckiego uniwersytetu we Freiburgu.
     Tegoroczna kampania potrwa dwa miesiące i jest największą z przeprowadzonych do tej pory. - Jestem bardzo zadowolony, ponieważ udało się otworzyć wykopy o dość dużej powierzchni, w sumie ponad 5 arów - wyjaśnia odkrywca osady Marek Jagodziński z Muzeum w Elblągu. - Jeden jest usytuowany w strefie portowej, drugi zaś w innej strefie. Zlokalizowaliśmy w niej wiele palenisk, była ona oddzielona od strefy rzemieślniczo-handlowej rowem, którym płynęła woda.
     Naukowcy badają np. miejsce, w którym trzy lata temu został odkryty fragment budynku. - Mieszkał tam dosyć bogaty człowiek, który zajmował się obróbką poroży, wytwarzał grzebienie - opowiada Marek Jagodziński. - W domu tym odkryliśmy importowane paciorki szklane, dużo monet i odważników.
     Badania mają charakter ratowniczy. W tym roku dofinansowało je Ministerstwo Kultury i unijny program Lagomar.
     Marek Jagodziński podkreśla, że każdy kolejny sezon wykopaliskowy przynosi nowe odkrycia, a także liczne i cenne znaleziska: - Tu jest olbrzymie, olbrzymie nagromadzenie zabytków: kości, ceramiki ale i wyrobów z wszelkiego rodzaju metali: żelaza, brązu, srebra, także z bursztynu oraz szkła. Obrazowo można powiedzieć, że w metrze sześciennym warstwy kulturowej jest pół metra sześciennego zabytków.
     Truso istniało od końca VIII do początków XI wieku i było jedną z najważniejszych osad wczesnego Średniowiecza.
     Słynne emporium leżało na ziemiach Prusów, ale, jak wynika z dotychczasowych badań, założyli je Wikingowie.
     
SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Ubezpieczenia OC i AC