Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Trwa „stemplowanie” zabytków

Elbląg, Trwa „stemplowanie” zabytków Dziś w południe tabliczka zamontowana została na ścianie katedry pw. św. Mikołaja (fot.rp)

Zabytek chroniony prawem - tabliczki o takiej treści umieszczane są na elbląskich obiektach zabytkowych. W ten sposób oznakowany został już ratusz, a także gmach I LO, Galeria EL, Muzeum oraz Biblioteka Elbląska. Dziś (12 lutego) w samo południe tabliczkę zmontowano na murze katedry św. Mikołaja.

Tabliczki umieszczane są na obiektach, które zostały wpisane do krajowego rejestru zabytków.
     - W Elblągu takich obiektów jest ok. 120-125 - mówi Mirosław Jonakowski, miejski konserwator zabytków. - Prace związane z ich znakowaniem rozpoczęły się już w ubiegłym roku. Tabliczki zamontowano na 19 obiektach. Dziś montowane są na kolejnych, m.in. na katedrze św. Mikołaja. W sumie zakupiliśmy 130 tabliczek. Ich koszt to ok. 1 500 zł. Prace związane z montażem zakończą się za miesiąc, góra dwa - zapewnia konserwator.
     Swoje tabliczki mają już m.in. budynek Urzędu Miejskiego, I Liceum Ogólnokształcącego, Galerii EL a także obiekty należące do Muzeum Archeologiczno-Historycznego oraz Biblioteka Elbląska, Brama Targowa i kamieniczki przy ul. Św. Ducha.
     - Umieszczanie tabliczek rozpoczęliśmy od obiektów należących do miasta, bo nie trzeba było starać się o zgodę właściciela obiektu - wyjaśnia Mirosław Jonakowski. - Dziś znakowaliśmy obiekty niemiejskie, czyli np. kościoły. Na koniec oznakowane zostaną budynki mieszkalne.

 


     Jak zapowiada Miejski Konserwator Zabytków, obok tabliczek poświadczających wiekowość obiektów na niektórych umieszczone zostaną informacje o ich historii.
     - Planujemy na obiektach zabytkowych montować tabliczki z krótką notką historyczną - mówi Mirosław Jonakowski. - Muszą one być jednak czytelne i nie psuć oglądu obiektu.
     Obecnie takie informacje przeczytać można na Bramie Targowej oraz w Ścieżce Kościelnej. W tym roku być może historia „wypisana” zostanie na murach Galerii EL, Muzeum oraz Biblioteki Elbląskiej.
     - Mamy też dwory o bardzo bogatej historii, którą również warto byłoby wyeksponować - dodaje M. Jonakowski.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Panie Konserwatorze, czy bedą tylko tabliczki, czy mozna takze liczyć na remonty zaniedbanych obiektow, jak np. PALACYK przy ul. Puławskiego, rog Piechoty ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-02-12)
 • piekny palacyk. .tylko nikt nie ma interesu zeby go wyremontowac. .. a szkoda bo pewnie za pare lat pewnie jego czas dobiegnie konca. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  elg(2009-02-12)
 • Palacyk nie jest chyba wspiany do rejestru. .. a szkoda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-02-12)
 • Panie majster chyba troszkę krzywo się powiesiło ??? Może z jedne piwko co by ręka nie tańczyła???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Drewniana poziomnica co leżała(2009-02-12)
 • Można liczyć na remonty zaniedbanych obiektów, ale taki remont musi sfinansować właściciel obiektu, a nie konserwator! Także tego typu pytania proponuję kierować do właścicieli zaniedbanych obiektów, a nie służb konserwatorskich!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  SLAFF(2009-02-13)
 • PS. Pałacyk jest wpisany do rejestru, ale właściciele nie mają forsy na remont. .. i tyle!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  SLAFF(2009-02-13)
 • Wiele jest w Polsce zabytków, które w imię wyższych racji uległy kompletnej dewastacji. Skoro instytucja prowadzi nadzór konserwatorski, to niech konsekwentnie, albo wyegzekwuje swe zalecania lub sama przeprowadzi remont. To sytuacja analogiczna do nadzoru architektoniczno-urbanistycznego. No niby jest. Bez niego nic się nie obędzie. Każda cegła trwale związana z gruntem musi być poparta ogromną stertą bezużytecznych papierów. Dlaczego więc wokół nas tyle szkaradztwa i brzydoty w przestrzeni a organizacja jej zwana urbanistyką jest nad wyraz pojęciem iluzorycznym? Dlaczego wiele zabytków (Pałacyk ul. Piechoty - własność miasta, Pałacyk ul. Chrobrego, Pałac - Park Modrzewie. .. .. ) niszczeje lub zostały rozebrane a fikcja nadzoru tak jak wielu innych dziedzin życia gospodarczego w Elblągu jest li tylko snem o potędze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AborygenMiejscowy(2009-02-13)
 • jasne, konserwator zabytków ma pilnować a remontować właściciel. Byle tak dalej a doczekamy się katastrof budowlanych. Proponujemy likwidację organu nazywającego się konserwatorem zabytków, lub ograniczenie jego praw i kompetencji. W Elblągu, podpisy do nowej ustawy będa zbierane w "ogrodach" akcja będzie ogólnopolska.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  precz,(2009-02-13)
 • Dlaczego te tabliczki sa takie ochydne?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jezry(2009-02-13)
 • tabliczki sa jednakowe w calej Polsce. .. a czy brzydkie? takie po prostu sa ityle. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  elb(2009-02-13)
 • Dzieki AM, że wspomnialeś o palacyku przy ul Chrobrego, niewielu elblążan zna to miejsce, posesja wraz z przyleglym stawem i ogrodem przypomina obraz nędzy i rozpaczy, polecam tam "wizytę gospodarską " Prezydentowi Słoninie wraz z odpowiednimi sluzbami, a takze w kiedyś Pałacyku prxy ul. Pułaskiego, rog Piechoty, oraz przy Mazurskiej, to zajmie niecałą 1 godxzinę Pana pracy. Bo nasze wladze powinny pamiętac, że zabytki w Elblągu są nie tylko na Starówce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-02-13)
 • Zaznacznie bloki gdzie dogorywa ubecja śmiecie co nas tępiły szczególnie blok z placu wolności szopena i fromborskiej ubeka co jezdzi fiatem brawo kondon anty polski z pod Braniewa, który mordował by polaków w czasie wojny a na imię ma łeb aleksander ubek ukraiński ze sfer mundurowych. Śmieć co jezdzi po rynku jak po swoim w dni targowe. Mam nadzieję, że ścierwo będzie zdychało w cierpieniach. !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-02-13)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

RTV + SZAFA
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia inna niż inne