UWAGA!

Trwa „stemplowanie” zabytków

 Elbląg, Dziś w południe tabliczka zamontowana została na ścianie katedry pw. św. Mikołaja
Dziś w południe tabliczka zamontowana została na ścianie katedry pw. św. Mikołaja (fot.rp)

Zabytek chroniony prawem - tabliczki o takiej treści umieszczane są na elbląskich obiektach zabytkowych. W ten sposób oznakowany został już ratusz, a także gmach I LO, Galeria EL, Muzeum oraz Biblioteka Elbląska. Dziś (12 lutego) w samo południe tabliczkę zmontowano na murze katedry św. Mikołaja.

Tabliczki umieszczane są na obiektach, które zostały wpisane do krajowego rejestru zabytków.
     - W Elblągu takich obiektów jest ok. 120-125 - mówi Mirosław Jonakowski, miejski konserwator zabytków. - Prace związane z ich znakowaniem rozpoczęły się już w ubiegłym roku. Tabliczki zamontowano na 19 obiektach. Dziś montowane są na kolejnych, m.in. na katedrze św. Mikołaja. W sumie zakupiliśmy 130 tabliczek. Ich koszt to ok. 1 500 zł. Prace związane z montażem zakończą się za miesiąc, góra dwa - zapewnia konserwator.
     Swoje tabliczki mają już m.in. budynek Urzędu Miejskiego, I Liceum Ogólnokształcącego, Galerii EL a także obiekty należące do Muzeum Archeologiczno-Historycznego oraz Biblioteka Elbląska, Brama Targowa i kamieniczki przy ul. Św. Ducha.
     - Umieszczanie tabliczek rozpoczęliśmy od obiektów należących do miasta, bo nie trzeba było starać się o zgodę właściciela obiektu - wyjaśnia Mirosław Jonakowski. - Dziś znakowaliśmy obiekty niemiejskie, czyli np. kościoły. Na koniec oznakowane zostaną budynki mieszkalne.

 


     Jak zapowiada Miejski Konserwator Zabytków, obok tabliczek poświadczających wiekowość obiektów na niektórych umieszczone zostaną informacje o ich historii.
     - Planujemy na obiektach zabytkowych montować tabliczki z krótką notką historyczną - mówi Mirosław Jonakowski. - Muszą one być jednak czytelne i nie psuć oglądu obiektu.
     Obecnie takie informacje przeczytać można na Bramie Targowej oraz w Ścieżce Kościelnej. W tym roku być może historia „wypisana” zostanie na murach Galerii EL, Muzeum oraz Biblioteki Elbląskiej.
     - Mamy też dwory o bardzo bogatej historii, którą również warto byłoby wyeksponować - dodaje M. Jonakowski.

A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Panie Konserwatorze, czy bedą tylko tabliczki, czy mozna takze liczyć na remonty zaniedbanych obiektow, jak np. PALACYK przy ul. Puławskiego, rog Piechoty ?
  • piekny palacyk. .tylko nikt nie ma interesu zeby go wyremontowac. .. a szkoda bo pewnie za pare lat pewnie jego czas dobiegnie konca. ..
  • Palacyk nie jest chyba wspiany do rejestru. .. a szkoda.
  • Panie majster chyba troszkę krzywo się powiesiło ??? Może z jedne piwko co by ręka nie tańczyła???
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Drewniana poziomnica co leżała(2009-02-12)
  • Można liczyć na remonty zaniedbanych obiektów, ale taki remont musi sfinansować właściciel obiektu, a nie konserwator! Także tego typu pytania proponuję kierować do właścicieli zaniedbanych obiektów, a nie służb konserwatorskich!
  • PS. Pałacyk jest wpisany do rejestru, ale właściciele nie mają forsy na remont. .. i tyle!
  • Wiele jest w Polsce zabytków, które w imię wyższych racji uległy kompletnej dewastacji. Skoro instytucja prowadzi nadzór konserwatorski, to niech konsekwentnie, albo wyegzekwuje swe zalecania lub sama przeprowadzi remont. To sytuacja analogiczna do nadzoru architektoniczno-urbanistycznego. No niby jest. Bez niego nic się nie obędzie. Każda cegła trwale związana z gruntem musi być poparta ogromną stertą bezużytecznych papierów. Dlaczego więc wokół nas tyle szkaradztwa i brzydoty w przestrzeni a organizacja jej zwana urbanistyką jest nad wyraz pojęciem iluzorycznym? Dlaczego wiele zabytków (Pałacyk ul. Piechoty - własność miasta, Pałacyk ul. Chrobrego, Pałac - Park Modrzewie. .. .. ) niszczeje lub zostały rozebrane a fikcja nadzoru tak jak wielu innych dziedzin życia gospodarczego w Elblągu jest li tylko snem o potędze.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    AborygenMiejscowy(2009-02-13)
  • jasne, konserwator zabytków ma pilnować a remontować właściciel. Byle tak dalej a doczekamy się katastrof budowlanych. Proponujemy likwidację organu nazywającego się konserwatorem zabytków, lub ograniczenie jego praw i kompetencji. W Elblągu, podpisy do nowej ustawy będa zbierane w "ogrodach" akcja będzie ogólnopolska.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    precz,(2009-02-13)
  • Dlaczego te tabliczki sa takie ochydne?
  • tabliczki sa jednakowe w calej Polsce. .. a czy brzydkie? takie po prostu sa ityle. ..
  • Dzieki AM, że wspomnialeś o palacyku przy ul Chrobrego, niewielu elblążan zna to miejsce, posesja wraz z przyleglym stawem i ogrodem przypomina obraz nędzy i rozpaczy, polecam tam "wizytę gospodarską " Prezydentowi Słoninie wraz z odpowiednimi sluzbami, a takze w kiedyś Pałacyku prxy ul. Pułaskiego, rog Piechoty, oraz przy Mazurskiej, to zajmie niecałą 1 godxzinę Pana pracy. Bo nasze wladze powinny pamiętac, że zabytki w Elblągu są nie tylko na Starówce.
  • Zaznacznie bloki gdzie dogorywa ubecja śmiecie co nas tępiły szczególnie blok z placu wolności szopena i fromborskiej ubeka co jezdzi fiatem brawo kondon anty polski z pod Braniewa, który mordował by polaków w czasie wojny a na imię ma łeb aleksander ubek ukraiński ze sfer mundurowych. Śmieć co jezdzi po rynku jak po swoim w dni targowe. Mam nadzieję, że ścierwo będzie zdychało w cierpieniach. !!!!!
Reklama