Sobota 21-07-2018, imieniny Daniela, Wawrzyńca
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

TRYBUNALSKA 23: Jacek Bocheński

Dzięki współpracy z TV "Vectra El" prezentujemy w "portElu" rozmowę przeprowadzoną w telewizyjnym programie. Dzisiejszym gościem “Vectry” i “portElu” jest Jacek Bocheński, pełnomocnik wojewodów ds. Żuław.

Idzie wielka fala
     Rozmowa z Jackiem Bocheńskim - pełnomocnikiem wojewodów pomorskiego i warmińsko-mazurskliego do spraw Żuław.
     
     Joanna Ułanowska-Horn : Gdzie jest teraz wielka fala, która spustoszyła południe Polski?
     Jacek Bocheński : Fala zbliża się do Tczewa (rozmowę przeprowadzono w piątek 3.08). Może zagrozić Żuławom Gdańskim i Wielkim, natomiast jeżeli chodzi o Żuławy Elbląskie - raczej nie powinniśmy się obawiać. Istnieje niestety problem wytrzymałości wałów wiślanych. Woda nie powinna przelać się przez wały - nie jest taka wysoka - natomiast ich stan z roku na rok jest coraz gorszy. Chociaż państwo daje środki na ich utrzymanie są to pieniądze niewspółmiernie niskie w stosunku do potrzeb.
     
     J.U.: Na pewno woda nie przekroczy wałów? Jadąc chociażby przez most na Wiśle w Tczewie widać, poziom wody jest wysoki...
     J.B.: Jedynym zagrożeniem mogą być przecieki w wałach. Jeżeli fala będzie długo przechodziła przez ten teren, a dużo na to wskazuje (ma ponad 100 km długości), to takie przesiąki mogą wystąpić. Wały są zaniedbane, zwierzęta mają tu przecież swoje nory. Wały więc w pewnym momencie mogą zacząć przeciekać.
     Może stworzyć się wyrwa, a wtedy nie pomogą worki z piaskiem.
     
     J.U.: Ma pan stały kontakt ze służbami przeciwpowodziowymi z regionu Żuław?
     J.B.: Obserwuję sytuację na bieżąco, ale moja rola jest nieco inna. Nie koordynuję pracy sztabów przeciwpowodziowych, bo są dobrze zorganizowane. Moją domeną jest zabezpieczenie Żuław jako takich, jako obszaru, który powinien być pod szczególną opieką państwa. Moja rola polega na tym, by starać się zwracać na to uwagę różnych elit politycznych, przede wszystkim władz państwowych. Samorządy natomiast doskonale zdają sobie z tego sprawę.
     
     J.U.: Wszystko niestety zależy od pieniędzy...
     J.B.: W zasadzie w ciągu ostatnich 15 lat coraz mniej środków jest przeznaczanych na utrzymanie i modernizację śluz, pomp itd. Wszystkie urządzenia na Żuławach mają 100 - 150 lat i ich modernizacja jest niezbędna. Jeżeli tego nie zrobimy w ciągu najbliższych 10 lat, to Żuławy będą w bardzo złym stanie.
     
     J.U.: A czy władze państwowe zdają sobie sprawę, że jest źle?
     J.B.: Tak, z tym, że niedobory finansowe są takie, a nie inne, i jest zawsze coś za coś. A przecież zainwestowanie kosztuje mniej niż usuwanie późniejszych strat.
     
     J.U.: Wrócę do pytania o wielką falę. Przedstawiciele niektórych środowisk sugerowali, by część wody poprowadzić Nogatem. Czy to możliwe?
     J.B.: Byłoby możliwe wtedy, gdyby Nogat był rzeką zabezpieczoną wałami i wtedy byłby "kanałem ulgi" dla Wisły. Niestety część wałów Nogatu zostało rozebranych. W takiej sytuacji prawdopodobnie zalana zostałaby część Żuław Wielkich i Elbląskich.
     
     J.U.: Wielka fala pójdzie więc korytem Wisły. Jest zagrożenie dla Żuław?
     J.B.: Wg wszelkich ekspertyz, przy tej wysokości fali zagrożenia nie powinno być, natomiast, jeżeli fala będzie długa, będzie padał deszcz, to nigdy nic nie wiadomo...
     
     “Trybunalska 23” emitowana jest we wtorki i piątki o 17.30 w Telewizji Vectra El.

przyg. Joanna Ułanowska-Horn (Radio Olsztyn)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Artemia
Fretka
Królik minaturka
karma p. falista