Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Podjechał mistrzu Podjechał mistrzu

TRYBUNALSKA 23: nadkom. Roman Krawczyński - kierownik Izby Dziecka i podkom. Małogorzata Słowik z sekcji Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Elblągu

Dzięki współpracy z TV "Vectra El" Czytelnicy Elbląskiej Gazety Internetowej "portEl" mogą zadawać pytania gościom zaproszonym do telewizyjnego programu "Trybunalska 23", a potem usłyszeć odpowiedzi w "Vectrze", albo przeczytać je w "portElu". Dzisiejszymi gośćmi "Trybunalskiej..." są nadkom. Roman Krawczyński - kierownik Izby Dziecka i podkom. Małogorzata Słowik z sekcji Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

"Pilnują i czuwają..."
     
     Joanna Ułanowska-Horn: W Elblągu od kilku lat realizowany jest program "Bezpieczny Elbląg". Założeń jest bardzo dużo : Jeżeli chodzi o wakacje to są to spotkania z dziećmi na koloniach, kontrole placówek letniego wypoczynku, kąpielisk...Czy policji wystarcza kadr, by dotrzeć do wszystkich ośrodków i spotkać się ze wszystkimi dziećmi?
     Małgorzata Słowik : Kadr wystarczy na pewno, będziemy starali się być we wszystkich placówkach, gdzie wypoczywają dzieci, zarówno w Elblągu, jak i np. w Mikoszewie. Nie pierwszy raz prowadzimy taką akcję. Realizujemy ją wspólnie z Wydziałem Edukacji. Będziemy systematycznie kontrolowali wszystkie placówki zarówno pod względem ich legalności, warunków sanitarnych czy przeciwpożarowych. Te kontrole przeprowadzimy wspólnie ze strażą pożarną i przedstawicielami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. My, jako policjanci prewencji spotykać się będziemy z dziećmi i młodzieżą wypoczywającą w placówkach letniego wypoczynku, by przekazywać im informacje o różnych zagrożeniach i omawiać tematykę ruchu drogowego.
     
     J.U.: Czy kontrole na koloniach czy obozach są zapowiadane
     Roman Krawczyński : Nie zapowiadamy takich kontroli, oczywiście wcześniej taką wizytę planujemy i bez żadnej zapowiedzi jedziemy i sprawdzamy. Nas najbardziej interesują kwestie bezpieczeństwa dzieci. Niestety, nie wszystkie obiekty wypoczynku są dobrze przygotowane i bezpieczne. Mamy takie doświadczenia z lat wcześniejszych. Zwracamy tez dużą uwagę na legalność wypoczynku. W ubiegłym roku na terenie kraju odnotowano 49 przypadków nielegalnych obozów, kolonii. W naszym regionie chciano zorganizować dwie nielegalne kolonie. Oczywiście dowiedzieliśmy się o tym wcześniej i w porę zareagowaliśmy.
     
     J.U.: To jest sygnał od czytelnika Elbląskiej Gazety Internetowej : Pyta , jak można się przekonać, że kolonia czy obóz, na który wysyła swoje dziecko jest legalny, gdzie można to sprawdzić i czy nie byłoby dobrym pomysłem stworzenie ogólnopolskiego rejestru dobrych i sprawdzonych organizatorów wypoczynku...
     R.K.: To byłby bardzo dobry pomysł, ale już od paru lat blisko współpracujemy z Wydziałem Edukacji i mamy wspólne listy zorganizowanych form wypoczynku. Możemy więc to kontrolować.
     
     J.U.: Czyli można do Państwa po prostu zatelefonować...
     R.K.: Oczywiście .
     M.S.: Wydział Edukacji oczywiście też służy informacją. Tam zarejestrowane kolonie czy obozy są na pewno legalne.
     R.K.: Zupełnie inny problem jest natomiast z zupełnie dzikimi obozowiskami, gdzieś w lasach, przy plażach. Trudno wtedy w ogóle się zorientować, kto jest organizatorem. Ale dzięki współpracy np. ze służbami leśnymi mamy na ten temat informacje.
     
     J.U.: Jak policja poradzi sobie z realizacją ustawy o zakazie sprzedaży alkoholu nieletnim?
     R.K.: To nie jest dla nas novum. Prowadzimy już od dawna program przeciwdziałania alkoholizmowi. Każdy nieletni np. zatrzymany w Izbie Wytrzeźwień nie idzie od razu do domu. Staramy się z nim rozmawiać, kontaktujemy się z rodzicami...
     
     J.U.: Niestety nie wszystkie dzieci czy młodzież wyjeżdżają na zorganizowany wypoczynek . Do tych, którzy spędzają wakacje na osiedlach, czy pod klatkami schodowymi policji chyba trudniej dotrzeć w wakacje. I jak wynika z wielu informacji, to właśnie tam są narkotyki, wandalizm, kradzieże. Czy policja ma jakiś pomysł?
     M.S.: W trakcie codziennych służb kontrolujemy miejsca, skąd mamy jakiekolwiek zgłoszenia o zakłócaniu porządku. Warto tu wspomnieć o akcji "Dzielnicowy Ci pomoże", w czasie której oczekujemy, by mieszkańcy przychodzili do nas ze swoimi skargami, problemami...
     
     J.U.: Ale czy młodzież zechce tam przyjść...
     M.S.:.... z doświadczenia wiem, że mieszkańcy informują policję o tym, że np. dzieci w wieku szkolnym do późna wieczorem przebywają na powietrzu, czy zakłócają spokój. Wtedy interweniujemy. Podkreślam, że jednak największą rolę do spełnienia mają tu rodzice.
     
     J.U.: Taki sąd nie ulega wątpliwości, natomiast często apele policji do rodziców są głosem wołającego na puszczy...
     R.K.: To niestety jest problem... Jest coraz mniej zorganizowanych form wypoczynku, brakuje pieniędzy i młodzież pozostawiona jest sama sobie. Policja w ramach programu "Bezpieczne Wakacje" będzie organizowała wzmożone patrole w miejscach grupowania się nieletnich, zabaw, boisk czy parków.
     
     J.U.: Dziękuję za rozmowę .

przyg. Joanna Ułanowska-Horn
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Panowie policjanci, Sznowny Panie Komendancie. Przestańcie już wreszcie świętować, bo nie macie ku temu powodów. Wykrywalność przestępstw jest mała, tylko próbujecie to tuszować. Wasze święto, Nam mieszkańcom już się przejadło, bo słyszymy o Nim od miesiąca. Lepiej będzie, jak zaczniecie skutecznie ścigać i łapać przestępców. Coraz częściej słyszymy o pobiciach - oś. Zawada. Boimy się wychodzić z domów. Skończcie już Panowie policjanci z tą świąteczną euforią.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 1
    B.L.(2001-07-24)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Trodat
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy