Sobota 21-07-2018, imieniny Daniela, Wawrzyńca
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

TRYBUNALSKA 23: Policjanci o młodzieży i wypoczynku

Elbląg, TRYBUNALSKA 23: Policjanci o młodzieży i wypoczynku

Dzięki współpracy z TV Vectra El Czytelnicy Elbląskiej Gazety Internetowej "portEl" mogą zadawać pytania gościom zaproszonym do telewizyjnego programu “Trybunalska 23”, a potem usłyszeć odpowiedzi w "Vectrze", albo przyczytać je w "portElu". Dzisiejszym gościem “Trybunalskiej...” jest podkom. Małgorzata Słowik z Wydziału Prewencji policji w Elblągu i nadkom. Roman Krawczyński, szef Izby Dziecka.

Pilnują i czuwają...
     
     Joanna Ułanowska-Horn: W Elblągu od kilku lat realizowany jest program "Bezpieczny Elbląg". Założeń jest bardzo dużo: Jeżeli chodzi o wakacje to są to spotkania z dziećmi na koloniach, kontrole placówek letniego wypoczynku, kąpielisk...Czy policji wystarcza kadr, by dotrzeć do wszystkich ośrodków i spotkać się ze wszystkimi dziećmi ?
     Małgorzata Słowik : Kadr wystarczy na pewno, będziemy starali się być we wszystkich placówkach, gdzie wypoczywają dzieci, zarówno w Elblągu, jak i np. w Mikoszewie. Nie pierwszy raz prowadzimy taką akcję. Realizujemy ją wspólnie z Wydziałem Edukacji Urzędu Miejskiego. Będziemy systematycznie kontrolowali wszystkie placówki zarówno pod względem ich legalności, warunków sanitarnych czy przeciwpożarowych. Te kontrole przeprowadzimy wspólnie ze strażą pożarną i przedstawicielami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. My, jako policjanci prewencji, spotykać się będziemy z dziećmi i młodzieżą wypoczywającą w placówkach letniego wypoczynku, by przekazywać im informacje o różnych zagrożeniach i omawiać tematykę ruchu drogowego.
     
     J.U.: Czy kontrole na koloniach czy obozach są zapowiadane?
     Roman Krawczyński : Nie zapowiadamy takich kontroli, oczywiście wcześniej taką wizytę planujemy i bez żadnej zapowiedzi jedziemy i sprawdzamy. Nas najbardziej interesują kwestie bezpieczeństwa dzieci. Niestety, nie wszystkie obiekty wypoczynku są dobrze przygotowane i bezpieczne. Mamy takie doświadczenia z lat wcześniejszych. Zwracamy też dużą uwagę na legalność wypoczynku. W ubiegłym roku na terenie kraju odnotowano 49 przypadków nielegalnych obozów, kolonii. W naszym regionie próbowano zorganizować dwie nielegalne kolonie. Oczywiście dowiedzieliśmy się o tym wcześniej i w porę zareagowaliśmy.
     
     J.U.: To jest sygnał od Czytelnika Elbląskiej Gazety Internetowej. Zapytał, jak można się przekonać, że kolonia czy obóz, na który wysyła swoje dziecko jest legalny, gdzie można to sprawdzić i czy nie byłoby dobrym pomysłem stworzenie ogólnopolskiego rejestru dobrych i sprawdzonych organizatorów wypoczynku...
     R.K.: To byłby bardzo dobry pomysł, ale już od paru lat blisko współpracujemy z Wydziałem Edukacji i mamy wspólne listy zorganizowanych form wypoczynku. Możemy więc to kontrolować.
     
     J.U.: Czyli można do państwa po prostu zatelefonować...
     R.K.: Oczywiście.
     M.S.: Wydział Edukacji UM oczywiście też służy informacją. Zarejestrowane tam kolonie czy obozy są na pewno legalne.
     R.K.: Zupełnie inny problem jest natomiast z zupełnie dzikimi obozowiskami, gdzieś w lasach, przy plażach. Trudno wtedy w ogóle się zorientować, kto jest organizatorem. Ale dzięki współpracy np. ze służbami leśnymi, mamy na ten temat informacje.
     
     J.U.: Jak policja poradzi sobie z realizacją ustawy o zakazie sprzedaży alkoholu nieletnim?
     R.K.: To nie jest dla nas novum. Prowadzimy już od dawna program przeciwdziałania alkoholizmowi. Każdy nieletni np. zatrzymany w Izbie Wytrzeźwień nie idzie od razu do domu. Staramy się z nim rozmawiać, kontaktujemy się z rodzicami...
     
     J.U.: Niestety nie wszystkie dzieci czy młodzież wyjeżdżają na zorganizowany wypoczynek. Do tych, którzy spędzają wakacje na osiedlach czy pod klatkami schodowymi policji chyba trudniej dotrzeć w wakacje. I jak wynika z wielu informacji, to właśnie tam są narkotyki, wandalizm, kradzieże. Czy policja ma jakiś pomysł na przeciwdziałanie takim zjawiskom?
     M.S.: W trakcie codziennych służb kontrolujemy miejsca, skąd mamy jakiekolwiek zgłoszenia o zakłócaniu porządku. Warto tu wspomnieć o akcji „Dzielnicowy Ci pomoże”, w czasie której oczekujemy, by mieszkańcy przychodzili do nas ze swoimi skargami i problemami.
     
     J.U.: Ale czy młodzież zechce tam przyjść?..
     M.S.: Z doświadczenia wiem, że mieszkańcy informują policję o tym, że np. dzieci w wieku szkolnym do późna wieczorem przebywają na powietrzu czy zakłócają spokój. Wtedy interweniujemy. Podkreślam, że jednak największą rolę do spełnienia mają tu rodzice.
     
     J.U.: Taki sąd nie ulega wątpliwości, natomiast często apele policji do rodziców są głosem wołającego na puszczy.
     R.K.: To niestety jest problem... Jest coraz mniej zorganizowanych form wypoczynku, brakuje pieniędzy i młodzież pozostawiona jest sama sobie. Policja w ramach programu „Bezpieczne Wakacje” będzie organizowała wzmożone patrole w miejscach grupowania się nieletnich, zabaw, boisk czy parków.

przyg. Joanna Ułanowska-Horn (Radio Olsztyn)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Piękne zdjęcie! Nawet, jeśli ktoś nie ma tu racji, to jest ona w kadrze. Brawo!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Lucjusz(2001-07-06)
 • Lucjusz: odbierasz mi chleb!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Drzazga(2001-07-08)
 • Kawa czy herbata:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  marina(2001-07-08)
 • Męczące jest conocne wzywanie policji, które nie powoduje odniesienia oczekiwanych skutków. Są nadal miejsca w Elblągu (choćby plac naprzeciw sp. nr.21 gdzie młodzież robi sobie niemal conocne eskapady i policja miast przyjeżdżać przed młodzieżą, pojawia się wzywana przez pobudzonych nad ranem mieszkańców, gdy już alkohol na tyle mocno wpłynął na umysły nieletnich aby uważali że mogą bezkarnie niszczyć co ich otacza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  infantylna pupa(2001-07-09)
 • Akcja „Dzielnicowy Ci pomoże” nie jest wystarczającym elementem. Mnie ona osobiście bawi i mimo informacji jakie posiadam choćby z PortElu absolutnie nie traktuję tejże zabawy poważnie. Było by co najmniej dziwnym gdyby młodym ludziom imponował sposób zaprezentowania się panów dzielnicowych min w telewizji Vectra bądź sposób wypowiadania się na temat własnej pracy bądź osoby, czy może ich wypłata - wszak przestępca może „zarobić” tygodniowo co najmniej dziesięć razy tyle co policjant miesięcznie...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  niedouczona uczennica(2001-07-09)
 • Na Starym Mieście w dni powszednie no i w szczególności w weekendy - po godz.22 panuje pełna swoboda. Młodzież upojona wolnością, browarem oraz gorzałą napie..dala się po ryjach, wydziera się w niebogłosy, rozpie..dala wszystko co im podleci oraz jeździ na bańce samochodami tatusiów po 100 km/h, aż jęczą zawieszenia. Po prostu super. Krawężnika nie uświadczysz. Za dnia jeszcze jakiś się przemknie, ale po zmroku chowają się wszyscy. Dzwonienie na 997 mija się z celem, przyjeżdżają zawsze za późno. Stare Miasto to dzielnica mieszkalna, ale knajpy są tam czynne do 3 rano, a nachlane mordy najbardziej lubią o tej porze urzędować na ulicy. Jeżeli ktoś dziwi się że budowa Starówki stanęła to ma odpowiedź. Kto chciałby mieszkać w takim miejscu? Wielu moich znajomych właśnie tak zrezygnowało z wydawania swoich pieniędzy na odbudowę Starówki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  SlayerToBe(2001-07-11)
 • Chyba jestem szalona. Czy doprawdy Pani Małgorzata Słowik uważa że wystarczy kontrolować miejsca zgłaszane przez społeczeństwo? Albo Wydział Prewencji policji w Elblągu stał się przypadkowo miejscem jej pracy, albo prewencja to nie jest zapobieganie...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  uczennica(2001-07-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Plecaki i tornistry
Powrót Do Szkoły
Clinex Grill
Pieczątki Firmowe