Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tu splatają się historie - Polaków i Żydów

 
Elbląg, Tu splatają się historie - Polaków i Żydów Gościem w Salonie Polityki był Marian Turski, jeden z inicjatorów powstania Muzeum Historii Żydów Polskich (fot. A)
Rek

Muzeum Historii Żydów Polskich powstało, by przetrwała pamięć o społeczności, która przez wieki żyła, tworzyła i działała w i dla Rzeczpospolitej. Dziś nowoczesny gmach przy ul. Mordechaja Anielewicza w Warszawie tłumnie odwiedzają turyści z Polski, ale także z Izraela, USA czy Niemiec. Zdaniem Stevena Spielberga to najlepsze muzeum na świecie.

Wokół muzeum POLIN toczyły się wczoraj (12 września) rozmowy w Salonie Polityki. Gościem Mirosława Pęczaka był Marian Turski, historyk i dziennikarz, jeden z inicjatorów powstania Muzeum Historii Żydów Polskich, a obecnie przewodniczący Rady Muzeum POLIN.
     Dlaczego powstało takie muzeum?
     - Żydzi byli liczną grupą etniczną w Polsce, stanowili 10 proc. społeczeństwa. W słowniku cytatów Kopalińskiego 16-17 proc. to te, napisane przez obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. Idea powstania muzeum była więc taka, by ludzie wiedzieli, że oni byli – wyjaśniał Marian Turski. - 240 specjalistów: socjologów, antropologów, etnografów, historyków sztuki przygotowało siatkę historii Polski i oddzielnie osadnictwa i działalności Żydów. Nałożyliśmy jedną na drugą, historie przeplatają się i tak też zostały przedstawione w salach muzealnych. Każda sala opowiada o historii Polski w danej epoce, a dalej o tym, co w tym czasie robili Żydzi.
„Muzeum POLIN jest jednak nade wszystko miejscem spotkań ludzi, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, chcą zmierzyć się ze stereotypami i ograniczyć zjawiska zagrażające współczesnemu światu, takie jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. W tym sensie jest to miejsce dla wszystkich, promieniujące ideami otwartości, tolerancji i prawdy". /ze strony internetowej muzeum/
     Od pomysłu, przez budowę do otwarcia pierwszej wystawy w POLIN upłynęło 20 lat. Jak przyznał Marian Turski, były czarne dziury finansowe, co opóźniało otwarcie muzeum, ale... - Muzeum otworzyliśmy w czasie, gdy społeczeństwo dojrzało do tego – dodał i przypomniał wcześniejsze awantury i furie związane z filmem „Shoah” czy z książką „Wybór Zofii”.- Pojawiły się ataki, że dzieła mają wydźwięk antypolski, ale z czasem ludzie przywykli do tego, że nie ma tematów tabu.
     Dziś Muzeum Historii Żydów Polskich jest, obok Muzeum Powstania Warszawskiego, najnowocześniejszym muzeum w Polsce.
     - To nowy typ tzw. muzeum narracyjnego – wyjaśniał Marian Turski. - Opowiada historię, a artefakty potrzebne są do stworzenie klimatu.
     POLIN docenił reżyser Steven Spielberg, który powiedział, że widział setki muzeów na świecie, ale POLIN jest najlepsze.
     Mirosław Pęczak próbował wywołać dyskusję porównując oba warszawskie muzea, wskazując, że w Muzeum Powstania Warszawskiego jest pokazany tylko heroizm, nie ma nawet cienia sugestii, że ten zryw był błędem. W taką rozmowę Marian Turski wciągnąć się nie dał: - Możemy porozmawiać, jeśli w spotkaniu będzie uczestniczył przedstawiciel tamtej instytucji – zakończył. I tak narodził się pomysł na temat spotkania salonowego, które redaktor Pęczak chce zrealizować w Elblągu.
     
*Marian Turski – urodził się 26 czerwca 1926 roku w Druskiennikach na terenie dzisiejszej Litwy. W 1940 r. wraz z rodziną trafił do łódzkiego getta. W sierpniu 1944 r. został deportowany do Auschwitz. Rok później wziął udział w Marszu Śmierci. Po zakończeniu wojny zajął się dziennikarstwem. Od roku 1958 związany z działem historycznym Tygodnika POLITYKA. W 1997 odznaczono go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, w 2007 Krzyżem Zasługi I Klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec za zasługi na rzecz stosunków polsko-niemieckich. Był jednym z inicjatorów powstania Muzeum Historii Żydów Polskich.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • a co ma muzeum żydów do elbląga w którym nie było żydów - niz d u. .y nie z pietruchy ten temat LEWACKIEJ POLITYKI
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 6
  (2015-09-13)
 • Lewackie urabianie społeczeństwa !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 7
  (2015-09-13)
 • spróbujcie wpisać w komencie ostatnie słowo z tytułu to koment z automatu zostanie zablokowany - taka tu poprawność polityczna jest na partalu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 2
  (2015-09-13)
 • Żydzi, Żydów, Żydami - i co, da się? Da!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 3
  (2015-09-13)
 • ty od tych z gwiazdą dawida - da sie ale nie wyświetli się komentarz od razu tylko najpierw przejdzie przez moderatora - widzisz różnice lewacki lemingu? a to muzeum, tak wspaniałe - wspaniale przekłamuje rzeczywistość i prawdę historyczną - trudno tam szukać jak ci od gwiazy masowo mordowali w sfingowanych procesach Polskich Patriotów po wojnie, no i wspaniałe teżdla nich, bo 5 razy większe niz Polskie Muzeum Powstania Warszawskiego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 4
  PolakPartiota(2015-09-13)
 • Posłuchajcie sobie audycji "Dokładka – Armia desperado" na RadioNaFali - niezła konkluzja a'propos Islandii. :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  PolskiAnarchista(2015-09-13)
 • A co do blabla a'propos "rozliczeń" z czasów wojny, czy osądzania o coś np. dawnych Polaków czy innych nacji w okupowanym kraju - tzw. Izraelici powinni się zastanowić wg. jakiego prawa chcą to oceniać, bo wygląda na to, że siebie sądzą według swojego, a innych - wg. tutejszych "norm moralnych", które nie pozwalają nam np. poświęcać innych osób czy wręcz dzieci dla ratowania swego życia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  PolskiAnarchista(2015-09-13)
 • Jacy w czasie wojny izraelici?Porabało ci się. Kiedy na terenie Palestyny załozyli izrael
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 2
  (2015-09-13)
 • Teraz (i wcześniej - "biblijnie") występują właśnie Izraelici (są np. obywatelami państwa Izrael), jakbyś nie zauważył. I teraz stała się nie wiedzieć czemu moda na wojenne "rozliczenia" - wraz z njusami o sensacyjnych złotych pociągach w mediach głównego ścieku - dziwna gra zakulisowa na pewno się tam odbywa. Znacznie gorzej by było, gdyby się okazało, że w tym mitycznym pociągu zamiast złota są jakieś artefakty związane z nazistowskimi eksperymentami, "o których się filozofom nie śniło" niestety.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 3
  (2015-09-13)
 • Z jakiś środków jest finansowana ta lewacka propaganda ANTYPOLSKA ?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 6
  (2015-09-13)
 • Prawica to stan umysłu, który poraża brakami w wykształceniu, brakiem tolerancji oraz niechęcią do bliźniego. Jak to ma się do wartości chrześcijańskich, które ponoć są im bliskie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 6
  (2015-09-13)
 • no tak tak lewacy strasznie mają wykształconych - oceny za mowę poprawności, a nie za wiedzę. Dobrego inżyniera odsuwali na bok a stawiali działacza PZPRowskiego bo dobrze gadał i identyczne podejście było w szkołach średnich i na uczelniach, wiec przestań pisać o braku w wykształceniu u "prawicy" która by zdobyć identyczną ocenę musiała mieć kilkukrotnie większe wiadomości i umiejętności !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 4
  (2015-09-13)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Domena .pl
Domena funkcyjna .com.pl
Hosting WWW START
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)