UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Tunel atrakcją Pasłęka

 
Elbląg, Tunel ma przebiegać od wieży zamku w stronę kościoła św. Bartłomieja
Tunel ma przebiegać od wieży zamku w stronę kościoła św. Bartłomieja (fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

Władze Pasłęka liczą na odkrycie nowej atrakcji turystycznej w mieście. Ma nią być tunel, który łączy zamek z kościołem św. Bartłomieja. Badania geotechniczne wykazały, że może się on znajdować ponad 5 metrów pod ziemią. Czy może on mieć coś wspólnego z legendą o ukryciu w Pasłęku Bursztynowej Komnaty?

We wrześniu archeolodzy na zlecenie pasłęckiego samorządu przeprowadzili geotechniczne badania terenu wokół zamku, w którym mieści się Urząd Miasta i Gminy. Dzisiaj zaprezentowali wstępne wyniki swoich prac. - Zastosowaliśmy trzy różne metody badawcze: tomografię elektrooporową, georadar i geomagnetyzację, bo żadna z nich osobno nie jest doskonała. Robiliśmy też odwierty w miejscach, w których badania wykazały jakieś anomalie. Wstępne wyniki wskazują, że w miejscach przez nas badanych są liczne pozostałości murów – mówi Radosław Mieszkowski, wykonawca badań.
       Największą zagadką jest tunel, który miał łączyć zamek z kościołem św. Bartłomieja. Wyniki badań dają nadzieję, że istnieje do dzisiaj, choć może być zasypany. - Szczegółowe rozpoznanie jest możliwe metodami archeologicznymi. Niewykluczone, że jest tam nie jedna, a dwie kondygnacje. Na głębokości 4,5 metra zaobserwowaliśmy anomalię, może to być strop tego tunelu. Trzeba być jednak bardzo ostrożnym w wyciąganiu dalekosiężnych wniosków – gasił emocje dr Jacek Wysocki, kierownik badań, który jest pracownikiem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
       Zamek w Pasłęku w 1945 roku spalili radzieccy żołnierze, został odbudowany na przełomie lat 50. i 60. Do dzisiaj to, zostało pod ziemią, budzi emocje wśród mieszkańców i miłośników historii. Niektórzy twierdzą, że w podziemnych tunelach lub innych pomieszczeniach może się nawet znajdować Bursztynowa Komnata, którą ukryły uciekające wojska niemieckie.

  Elbląg, Dzisiaj w pasłęckim ratuszu przedstawiono wstępne wyniki badań
Dzisiaj w pasłęckim ratuszu przedstawiono wstępne wyniki badań (fot. MS)


       - Do tego tematu trzeba podchodzić bardzo spokojnie. Na terenie Pasłęka było wiele tuneli. Warto pokazać to miejsce mieszkańcom i turystom, dlatego będę dążył do tego, by go zbadać, a potem odkryć na odcinku kilku czy kilkunastu metrów, by miasto zyskało kolejną atrakcję turystyczną – mówi Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka. - Ostatnie badania związane z historią miasta odbyły się 20 lat temu, czas się więc tym zająć, tym bardziej że w przyszłym roku miasto i gmina Pasłęk będzie obchodziła 720 lat.
       Badania geotechniczne, za które miasto zapłaciło 55 tysięcy złotych, dały jeszcze jeden – niepokojący wynik. W złym stanie jest skarpa, na której wznoszą się mury okalające zamek. Na renowację tego fragmentu miasta potrzeba aż 12 milionów złotych. - Przy budżecie miasta sięgającym 65 milionów złotych nie jesteśmy w stanie tego sami sfinansować. Mamy gotową dokumentację, o środki na ten cel wnioskujemy do ministra kultury i marszałka – dodaje burmistrz.
       Końcowe wyniki badań geotechnicznych terenu wokół zamku mają być gotowe w listopadzie.
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • ' W złym stanie jest skarpa, na której wznoszą się mury okalające zamek. Na renowację tego fragmentu miasta potrzeba aż 12 milionów złotych. ' i obyście je, jak najszybciej otrzymali.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  pampi-ZAWADA(2016-10-20)
 • obawiam się że to nie jest tunel tylko wykonany metodą górniczą kanał odprowadzający zawartość latryn znajdujących się na przepięknym zamkowym wzgórzu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  (2016-10-21)
 • To akurat tunel łączący basztę z kościołem znajdującym się w niewielkiej odległości od zamku. Kanały "deszczowe" też są, ale w innym miejscu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  (2016-10-21)
 • Za 12 milionów to można wybudować nowoczesny zamek i to dopiero będzie atrakcja turystyczna
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  helamaGb6(2016-10-21)
 • Zamek w Pasłęku, zawsze trochę zaniedbany, zawsze najbardziej romantyczne, klimatyczne i ogólnie bardzo sympatyczne miejsce w regionie. Widoki z zamkowego wzgórza dostarczają tak pozytywnej energii że niektórzy twierdzą że przebywanie na wzgórzu ładuje akumulatory w samochodach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2016-10-21)
 • Jeżeli wrócić do historii to zapisane jest w annałach iż tunel był na tyle duży iż można było jechać konno. .. i jest po drugiej stronie zamku, wychodzi na tyły. .. .Na głębokości ok 18-22 metrów. Wejście i wyjście jest zasypane warstwą gliny. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2016-10-22)
Reklama