Wtorek 17-07-2018, imieniny Anety, Jadwigi, Bogdana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tunelu nie ma, ale będą kopać dalej

 
Elbląg, Tunelu nie ma, ale będą kopać dalej O wykopaliskach opowiadał dr Jacek Wysocki (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

 W Pasłęku podsumowano dzisiaj przebieg trwających ponad miesiąc wykopalisk archeologicznych. Naukowcy z Warszawy przeczesywali fragment terenu między zamkiem a kościołem, szukając legendarnego tunelu. - Tunelu tutaj nie ma – ostudził nadzieje dr Jacek Wysocki, kierownik badań. Jest to jednak na tyle interesujący obszar, że archeolodzy mają wrócić za rok. Zobacz zdjęcia z podsumowującej konferencji.

Wykopaliska archeologiczne w Pasłęku trwały od 3 lipca do 10 sierpnia. Prowadzili je naukowcy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Samorząd zlecił te prace, mając nadzieję na odkrycie tunelu, który miał łączyć zamek z kościołem św. Bartłomieja. Możliwość istnienia takiej konstrukcji sygnalizowały wcześniejsze badania geofizyczne przeprowadzane między innymi z użyciem georadaru i tomografu. Gdyby się udało, Pasłęk zyskałby kolejną atrakcję turystyczną.
     - Tunelu tutaj nie ma – studzi nadzieje dr Jacek Wysocki, kierownik badań. - W wykopie stwierdziliśmy jedynie warstwy, które powstały na skutek zasypywania fosy w XIX wieku. Były to warstwy śmietniskowe z miasta. Pozostałości, zgliszcza po różnych pożarach czy kataklizmach w mieście były zbierane i wsypywane do fosy – informuje archeolog. - W ten sposób na dnie fosy ułożyła się dość gruba warstwa gruzu, którą urządzenia geofizyczne odczytały jako anomalię. 
     Archeolodzy dokonali odwiertów sięgających głębokości 7 metrów, dochodząc do warstw niedotkniętych ręką człowieka. W czasie prac odkryli m.in. mur kurtynowy, pochodzący prawdopodobnie z XVI wieku, który ograniczał fosę od strony zamku, a także studnię. Znaleźli także kilka tysięcy elementów naczyń ceramicznych, głównie z XIX wieku i bełty od kusz z późnego średniowiecza.  

  Takie m.in. znaleziska wykopali archeolodzy podczas badań (fot. MS) Takie m.in. znaleziska wykopali archeolodzy podczas badań (fot. MS)


     - Jesteśmy zainteresowani kolejnymi badaniami na tym terenie, by odsłonić dalsze fragmenty układu warstw od zamku w kierunku kościoła. Proszę pamiętać o tym, że zamek i miasto to były w średniowieczu dwa oddzielne byty, rywalizujące ze sobą. I zamek, i miasto odgradzały się oddzielnie od swojego sąsiada. Muszą więc też być ślady drugiego muru – mówił dr Jacek Wysocki.
     - Chciałbym, by badania były kontynuowane w przyszłym roku. Decyzję na ten tema podejmie Rada Miasta i Gminy. Współpraca z naukowcami układała się wspaniale i warto ją kontynuować – zapowiedział Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka.
     Pasłęk na badania geofizyczne i wykopaliska wydał w sumie 108 tysięcy złotych. Po ich przeprowadzeniu teren został ponownie zasypany, by odkryte fragmenty muru nie niszczały.
     - Na razie nie będziemy ich eksponować, bo o wiele ważniejsze jest sfinansowanie remontu widocznych średniowiecznych murów o długości ponad kilometra. Mamy od dwóch lat gotową dokumentację. Samorządu nie stać jednak na pokrycie takich wydatków, wynoszących 12 milionów złotych. Dlatego napisałem wnioski do ministra kultury i marszałka województwa o dofinansowanie. Czekamy na odpowiedzi – mówi Wiesław Śniecikowski.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Meble łazienkowe 5
AMK Szkło ozdobne 4
AMK Szafa z drzwiami suwanymi 3
AMK Kuchnia 7