Poniedziałek 18-02-2019, imieniny Bernardety, Konstancji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tutaj też będzie druga tura

 
Elbląg, Tutaj też będzie druga tura
Kto będzie rządził w braniewskim ratuszu? (fot. ze strony Urzędu Miasta w Braniewie)
Rek

Nie tylko elblążanie pójdą głosować w drugiej turze wyborów samorządowych. Dogrywka czeka także mieszkańców Braniewa, a także gminy Markusy, Rychliki i Godkowo. Kto walczy o władzę?

Braniewo: wojna na plakaty
     Najbardziej emocjonująca oprócz Elbląga jest kampania wyborcza w Braniewie, gdzie w drugiej turze Henryk Mroziński, pełniący funkcję burmistrza od dwunastu lat, zmierzy się z Moniką Trzcińską, pracownikiem lokalnej telewizji. W ostatnich dniach trwa walka na wyborcze plakaty, a jedna ze spraw zakończyła się doniesieniem do prokuratury złożonym przez komitet Porozumienie Samorządowe, z którego startuje obecny burmistrz. Poszło o zniszczenie banera, na którym był przedstawiony wizerunek Moniki Trzcińskiej i posła Wojciecha Penkalskiego, znak równości między nimi i hasło „Czy chcesz, żeby oni rządzili?”.
     - To ja zdjęłam ten baner, bo godził w moje dobre imię. To nie były moje materiały wyborcze, nikt pod nimi nie został podpisany, nikt nie pytał mnie o zgodę na wykorzystanie mojego zdjęcia. Sugerowanie, że popiera mnie poseł Wojciech Penkalski, jest niezgodne z prawdą, jestem osobą niezależną – mówi Monika Trzcińska, która 16 listopada zdobyła mandat radnej. - Dopiero z zawiadomienia do prokuratury dowiedziałam się, że do wykonania baneru przyznał się komitet Porozumienie Samorządowe, którym tym samym potwierdził, że złamał przepisy prawa wyborczego. Po wyborach zamierzam wystąpić na drogę sądową przeciwko autorom banera. Gdybym wiedziała wcześniej kto jest autorem, to od razu bym zgłosiła sprawę do sądu w trybie wyborczym. Baner zatrzymałam jako dowód w sprawie – powiedziała nam Monika Trzcińska.
     Kandydatka na panią burmistrz ma 39 lat, jest dziennikarzem lokalnej telewizji, przez ostatni rok przebywała na urlopie macierzyńskim. - Nie ma doświadczenia samorządowego, ale wiele o samorządzie wiem dzięki pracy w telewizji. Braniewo potrzebuje nowej władzy. Liczę na zwycięstwo, tym bardziej że popierają mnie wszyscy pozostali kandydaci, którzy nie przeszli do drugiej tury. – powiedziała nam Monika Trzcińska.
     Henryk Mroziński na swoim facebookowym profilu zamieścił skan pisma do prokuratury z dopiskiem „Proszę Państwa, sprawę pozostawiamy bez komentarza”.
     - Nie chcę do tej sprawy wracać. W Braniewie mamy bardzo negatywną kampanię, która przede wszystkim uderza we mnie. Na mieście rozwieszone są banery, na których wini się mnie za różne sprawy, z którymi nie mam nic wspólnego – powiedział nam Henryk Mroziński. - Ja chcę mówić o pozytywach, o tym co nam się już udało zrobić i co trzeba zrobić w najbliższych latach. Najważniejszą sprawa dla Braniewa jest budowa mostu, mamy już projekt i pozwolenie na budowę, w tej perspektywie finansowej Unii trzeba znaleźć na to pieniądze. Przejmujemy też jako miasto przedszkole wojskowe od przyszłego roku, jest już wstępne porozumienie, chcę tam również urządzić żłobek.
     Monika Trzcińska z kolei twierdzi, że czas odpolitycznić władze Braniewa. Również obiecuje budowę mostu, ale także hali sportowej w pobliżu stadionu i wyprowadzenie miasta z trudnej, jak twierdzi kandydatka, sytuacji finansowej.
     Henryk Mroziński uzyskał w pierwszej turze 41,69 proc. głosów, a Monika Trzcińska – 29,04 proc. Po raz pierwszy dotychczasowy burmistrz musi walczyć o głosy wyborców w drugiej turze.
     
     Część jeszcze walczy, część już rządzi
     
Przed szansą na przedłużenie swoich rządów na kolejne cztery lata stoją jeszcze trzy osoby z regionu elbląskiego. W Godkowie dotychczasowy wójt Janusz Grzywalski (KWW Kontynuacja, w pierwszej turze uzyskał 39,12 proc.) rywalizuje z Andrzejem Bondarukiem, rolnikiem i radnym (KWW Czas na zmiany, w pierwszej turze 42,82 proc.). W Markusach dotychczasowy wójt Wacław Wielesik (w pierwszej turze 30,91 proc.) zmierzy się z Dorotą Wasik (36,03 proc.), radną powiatu elbląskiego i dyrektoką szkoły podstawowej w Zwierznie. Z kolei w Rychlikach obecny wójt Henryk Kiejdo (45,05 proc.) rywalizuje ze Zbigniewem Lichuszewskim (33,64 proc.), obecnym dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu.
     
Przypomnijmy, że w pierwszej turze zwycięstwo w wyborach na kolejną kadencję zapewnili sobie: Genowefa Kwoczek (gmina Elbląg), Marcin Ślęzak (Gronowo Elbląskie), Wiesław Śniecikowski (Pasłęk), Andrzej Lemanowicz (Tolkmicko), Tomasz Sielicki (gmina Braniewo), Stanisław Popiel (Lelkowo), Kazimierz Kiejdo (Pieniężno), Małgorzata Wrońska (Frombork), Zbigniew Kowalski (Płoskinia).
     Na stanowisko burmistrza Młynar po przerwie wrócił Marek Misztal. Po raz pierwszy gminą będą za to kierować: Beata Jarosz (Wilczęta), dotychczasowa prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gminy Wilczęta, a także Krzysztof Szumała (Milejewo), dotychczasowy zastępca wójta.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Ubezpieczenia OC i AC
Serwis i oryginalne części Volkswagen
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski