Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tych wydarzeń nie wolno nam zapomnieć

 
Elbląg, Tych wydarzeń nie wolno nam zapomnieć fot. Witold Sadowski
Rek

75 lat temu Związek Radziecki napadł na Polskę, był to ruch, który został dokładnie zaplanowany i przypieczętowany paktem Ribbentrop - Mołotow. W efekcie tych działań pod Katyniem, Smoleńskiem czy Charkowem wymordowano elitę wojskową, a Polacy zaczęli masowo trafiać na Syberię - Dlatego pamięć o tych ludziach powinna być przestrogą, żeby żaden Polak nie musiał nigdy więcej przechodzić takiej gehenny - mówił Czesław Żukowski, prezes elbląskiego Związku Sybiraków, podczas uroczystości pod Krzyżem Katyńskim. Zobacz fotoreportaż.

Głód, choroby, praca w nieludzkich warunkach, takich, których nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, poniżenia i represje - według różnych szacunków na Syberię wywieziono od 550 tys. do półtora miliona Polaków. Do niewoli trafiło około 250 tysięcy polskich żołnierzy, w tym około 18 tysięcy oficerów, którzy - z rozkazu Stalina - zostali rozstrzelani, a ich ciała pogrzebano w masowych grobach w Katyniu, Miednoje i Charkowie i Bykowni. 17 września to dzień określany zdradzieckim ciosem w plecy albo czwartym rozbiorem Polski.
     - My Sybiracy wiemy, że było nas wielu. Doznaliśmy chorób, głodu i represji. Wszędzie tam, gdzie były trudne warunki tam byli Polacy - mówił Czesław Żukowski, prezes elbląskiego Związku Sybiraków. - Dlatego pamięć o tych ludziach powinna być przestrogą, żeby żaden Polak nie musiał nigdy więcej przechodzić takiej gehenny.
     - Taka jest prawda o tamtych czasach. Taka jest prawda o tamtych czasach i mamy obowiązek, żeby o tym pamiętać, szczególnie teraz w bolesnym kontekście podstępnej agresji Rosji na Ukrainę. To niebywałe, że po dwóch wojnach światowych i wielu konfliktach zbrojnych w umysłach niektórych ludzi wciąż rodzą się podobne żądze jak wtedy - dodał z kolei Jerzy Wilk, który dziękował wszystkim obecnym  i w dalszej części przemówienia nie omieszkał napomknąć również i o obecnej sytuacji.
     - W ciągu ostatnich kilku lat około dwa miliony Polaków zostało zmuszonych do opuszczenia kraju ze względów ekonomicznych. Zostali skazani na swoistą zsyłkę za chlebem, za normalnym życiem dla siebie i swoich bliskich - mówił Jerzy Wilk. -  Trzeba zrobić wszystko, by mogli powrócić. A ci co tak szczycą się wolnością od 25 lat, żyją jakby w oderwaniu od rzeczywistości, zachowują się tak jakby nie dostrzegali poważnych problemów polskich rodzin, nie dostrzegali, że kosztem przemian ostatniego ćwierćwiecza w polityce europejskiej zagubiono gdzieś korzenie cywilizacji, że doprowadzono do upadku kluczowych dziedzin polskiego przemysłu na rzecz wzmocnienia gospodarki zachodnich państw. Korzystając ze wspólnych środków europejskich, do czego mamy pełne prawo, trzeba też o tym pamiętać.
     Prezydent otrzymał również złoty medal od elbląskiego Związku Sybiraków za przyjaźń i zrozumienie.
     Podczas tegorocznych obchodów rocznicy agresji Związku Radzieckiego pojawiła się znaczna liczba radnych oraz m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, wojewódzkich struktur partyjnych, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele elbląskiego Związku Sybiraków, a także poczty sztandarowe z elbląskich szkół. Część artystyczną zapewniło Gimnazjum nr 2, które nosi imię Sybiraków Polskich.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • No nie wiem w tańcu z gwiazdami nic o tym nie wspominali
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 4
  (2014-09-17)
 • 17 wrzesień 1939. A kiedy nadszedł 17 września ruszyła czerwona zaraza ze wschodu wśród ofiar nazistów niemieckiej agresji wśród lasu krzyży ofiar i głodu. Sowiecka swołocz zalała nasz kraj zadała nam podwójny cios przyniosła śmierć terror zniszczenie zmieniła Rzeczypospolitej los. I zapłonęły polską krwią śniegi Syberii sowieckie gułagi obozy śmierci Katynia Miednoje i Ostaszkowa tu zbezczeszczono stan rycerski po jednej kuli we wszystkich głowach. Umierali z honorem i ciągle było słychać ich równy krok miarowy jak szli na śmierć z podniesioną głową pod Katyńskie rowy. Dymiły krematoria i słychać było raus gdy szła kolejna grupa do gazu to znów od wschodu krzyczano wpierod ten był szczęśliwy co umierał od razu. Krwawiła Polska a łzy i krew płynęły jak nasza dumna Wisła och jakże ciężkie były te kajdany gdy nasza wolność nagle prysła. Minęły lata mamy wolny kraj obeschły łzy na twarzach i tylko pamięć w sercach naszych trwa i krzyże zmurszałe na leśnych cmentarzach. Za śmierć naszych synów za ból i łzy za sowieckie gułagi i poniżenie daj nam dziś szczęście kraju nasz nie tylko marzenia i dobrobytu cienie. Henryk Siwakowski Elbląg 16.09.2014.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 5
  (2014-09-17)
 • wolnosc nie jest dana raz na zawsze, to trzeba mowic i sobie i dzieciom, i jej strzec jak oka w glowie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2014-09-17)
 • P. Wilk zamiast skupić się na tej tragicznej uroczystości, " zabawia się" w politykę. Co miał powiedzieć to przeczytał. No i teraz jest jasne, dlaczego p. Wilk ma dwóch dokooptowanych - jeden jest od pisania przemówień, a drugi od ich noszenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 4
  klik(2014-09-17)
 • no i zaczęły się wstrętne mordy pokazywać gdzie tylko mogą, przecież wybory się zbliżają, dziwię się tylko że nikt nie wspomniał o przekopie mierzei
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2014-09-18)
 • Kampania wyborcza prowadzona przez Wilka jest obrzydliwa :( Nawet w takim miejscu i podczas tak ważnej uroczystości musiał ją prowadzić :( Przykre to. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  paraszut(2014-09-18)
 • jedynie, ,słuszny, ,Katyń i antysowickość. .. inne ofiary bardziej okrótnych mordów. .. pod dywan zapomnienia. .. .a UKRAIŃSKIE UPA to nieprawda?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 0
  (2014-09-18)
 • Może poeta HS popatrzy na tablice Sybiraków, tą z data Konfereracji Barskiej z napisem o pamieci. .. .. i bez patosu przypomi sobie także wymordowanie 200 000 bezbronnych kobiet, dzieci i satrców przez UPA ukraińskie na Kresach. Jakoś nikt ich nie wspomnia, bo wszystkich wyrżnęli jaki zwierzeta. .. co nie jest powodem byz uporczywie zapominać!Nie maja swoich kół kombatanckich, nie maja medali i odznaczń, no i nie maja grobów. .. bo na kurhanach pasą się ukraińskie krowy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2014-09-18)
 • jakos o zajeciu Czechom Zaolzia przez Polskę i hitlerowskie Niemcy uroczystosci nigdy nie było. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  wolnyczech(2014-09-19)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne Oscar Ventura
OKOWOKO s.c.
Okulary przeciwsłoneczne GENNY
Okulary korekcyjne EVA MINGE