Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Uciekł chłop koniowi…

Rozmowa z Lucjanem Filaszkiewiczem, członkiem zarządu miejskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, radnym Rady Miejskiej w Elblągu.

Wczoraj prezydent Henryk Słonina poinformował radnych i członków kół SLD o tym, że do końca swojej kadencji zawiesza członkostwo w Sojuszu. Notowania SLD spadają. Wiem, że część osób ma wątpliwości, czy to właściwy czas na tego rodzaju decyzje.
     W mojej skromnej, subiektywnej ocenie z pewnością nie jest to czas właściwy. Niektórzy zapewne odbiorą tę decyzję prezydenta jako chęć uwiarygodnienia się w oczach wyborców lub swego rodzaju populistyczne rozwiązanie, które ma sprzyjać jego wizerunkowi. Chcę przy tym zauważyć, że zawieszenie członkostwa to tylko czasowe rozwiązanie, to nie jest wystąpienie z partii. Prezydent Słonina sprawując ten urząd drugą kadencję jest w naszym mieście jednoznacznie kojarzony z nurtem lewicowym. Myślę, że i teraz w świadomości elblążan tak pozostanie - jest to człowiek lewicy i takim będzie, niezależnie od tego, czy będzie uczestniczył w zebraniach partyjnych czy nie.
     
     Czy, pana zdaniem, śladem prezydenta nie podążą teraz radni SLD?
     Uważam, że radni nie pójdą tropem prezydenta. Przypominałoby to sytuację, w której chłop uciekł koniowi, na którym przez długi czas jechał. Wiąże nas niepisana umowa z elblążanami, którzy nam zaufali i oddali na lewicę głosy.
     
     Przez ostatnie lata lewica jest u władzy w Elblągu i lewa część Rady była - i wciąż jest - na sesjach Rady Miejskiej mniej aktywna od opozycji. Wiąże się to oczywiście z faktem, że ta część radnych nie mogła otwarcie występować przeciwko prezydentowi ze swego ugrupowania. Czy wczorajsza decyzja to zmieni?
     Dotychczasowy układ sprzyjał opozycji. Domeną opozycji jest krytyka, dobrze, jeśli jest konstruktywna, natomiast domeną siły rządzącej jest formułowanie rozwiązań i ich obrona. My dyskutowaliśmy na forum klubu radnych czy w czasie spotkaniach o charakterze kuluarowym, dając tam ujście także i negatywnym emocjom, komentarzom czy opiniom. Uzgodnienia, jakie zapadały w klubie, były jednak uzgodnieniami nas wiążącymi i na sesjach solidarnie prezentowaliśmy wcześniej przyjęte stanowiska. Uważam, że decyzja pana prezydenta może w istotny sposób wpłynąć na zmianę dotychczasowego modelu opiniowania i podejmowania decyzji w formie głosowania przez radnych - członków SLD.
     
     Czy uważa pan, że decyzja o czasowej rezygnacji z obecności w Sojuszu rzeczywiście pomoże prezydentowi w apolitycznym sprawowaniu władzy?
     W odbiorze części członków Rady Miejskiej SLD i radnych lewicy prawdopodobnie tak, jednak zdaniem moim i zdecydowanej większości kolegów to posunięcie nie ułatwi ani nie przysporzy prezydentowi korzyści politycznych. Problemy elbląskie mają charakter problemów obiektywnych. To problem bezrobocia, przedsiębiorczości, szans dla młodzieży, pomocy społecznej służby zdrowia itd. Myślę, że w tej sytuacji członkostwo w takim czy innym ugrupowaniu lub w partii politycznej nie ułatwia, ani nie pomaga. To są, jak sądzę, osobne kwestie. Obszarem aktywności prezydenta jest nie uczestnictwo w zebraniach i aktywność polityczna na niwie tego, czy innego ugrupowania, ale aktywność w rozwiązywaniu rzeczywistych problemów miasta.
     
     Niektórzy mają żal, że Henryk Słonina wypiera się ugrupowania, dzięki któremu, jak twierdzą, został prezydentem.
     Takie zarzuty także wczoraj padły. Pan prezydent stwierdził jednak autorytatywnie, że nie wypiera się członkostwa w Sojuszu ani nie wypiera się zapatrywań lewicowych, natomiast chciałby odpocząć od obowiązku czynnego uczestnictwa w życiu politycznym lewicy i skupić się nad obowiązkami, które wynikają z funkcji prezydenta. Tu go rozumiem, choć z drugiej strony my i tak w tej kadencji uwolniliśmy prezydenta od obowiązków partyjnych i politycznych, bo przecież został niejako oddelegowany przez partię do sprawowania funkcji prezydenta miasta. Dla mnie decyzja prezydenta jest zaskoczeniem i choć poprawna statutowo była chyba niepotrzebna. Nie rozumiem dogłębnie argumentacji, którą pan prezydent przedłożył nam uzasadniając, że zawieszenie członkostwa stworzy atmosferę, przy której zdecydowanie bardziej dynamicznie będzie w stanie rozwiązywać problemy Elbląga, bo przynależność nie utrudniała tego procesu.
     
     Zobacz także: "Prezydent wszystkich elblążan?"
rozmawiała Joanna Torsh
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • PeWuEl chce "odpocząć od obowiązku czynnego uczestnictwa w życiu politycznym lewicy"? No raczej podBorem stać...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2004-03-18)
 • Szczury uciekaja z tonacego okretu, pan - panie Lucjanie jest chyba najwiekszym szczurem, wiec moze luk na statku jest za waski! :) Zostalo jeszcze - powiedziec: "przepraszam" - wszystkim, ktorzy wam zaufali, ciekawe - czy stac was bedzie na to? :( Co zrobiliscie dla miasta? Cala wasza kadencja - to tylko uklady, ukladziki i rozkradanie naszego majatku - jak wam nie wstyd!? Zniszczyliscie "Zamech" - czy nie ma pan odrobiny sentymentu dla swego dawnego zakladu pracy? Czy liczy sie dla was tylko PZPR (SLD)? Swoim przykladem (negatywnym) przyczynil sie pan do tego, ze mamy teraz to co mamy - biede, bezrobocie, niejednokrotnie tragedie ludzkie rozgrywaja sie na waszych oczach, ale na nie, jako decydenci - nie reagujecie! I co dalej? Pozostanie tylko "Kleks" w zyciorysie! Wszyscy jestescie tacy sami, cala lewica - i ta stara i ta mloda - kieruje sie tylko prywata i checia zysku za kazda cene. Jak poczwarki przeobrazacie sie tylko w rozne formy, by oczy ludziom zamydlic. Jednak na elblaskim gruncie swietnie sie wam to udaje, a szkoda! Elblazanie powinni was na taczkach wywiezc poza terytorium miasta, by smrod waszych afer nie zanieczyszczal atmosfery Elblaga. Zycze panu samych niepowodzen w zyciu osobistym i spolecznym, bo tylko na takie zyczenia pan zasluzyl...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ZAMECHOWIEC(2004-03-18)
 • Drogi Zamechowcu. Żal mi takich ludzi jak Ty, ziejących nienawiścią, szukających usprawiedliwenia dla tego,że zapewne spieprzyłeś sobie sam na swoje życzenie życie, oskarżając innych. Czemu winny jest pojedynczy radny????? A już napewno Filaszkiewicz, który tym radnym jest dopiero od kilku miesięcy????? Ludzie dlaczego rzucacie takie oskarżenia pod adresem jednostek???? Rozumiem, że zazdrość jest zasłaniającym realne spojrzenie uczuciem, bo Ty zapewne siedzisz w domu na emeryturze, oglądasz tv komentując nieudolnośc polityków, no czasem pojdziesz na rynek po ziemniaki. a np pan Filaszkiewicz zasuwa na pełnych obrotach i jako radny, i jako przedsiębiorca, i jako człowiek-ojciec, mąż itd. CZŁOWIEKU. IDŻ POBIEGAJ, POĆWICZ NA SILOWNI, DAJ UPUS SWEJ AGRESJI I FRUSTRACJI!!!! Z racji, że jestem osobą na poziomie, życzę Ci wszystkiego najlepszego i powodzenia w życiu. Może wtedy zmienisz swoje podejście do osób, które naprawde coś usiłują zmienić, i nie uciekają z tonącego okretu.....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Elblążanka z odzysku(2004-03-18)
 • Ty kurde Zamechowiec, aleś pojechał!!! Byś sie może opanował??? Chyba Elblązanka z odzysku ma sporo racji. Zetknąlem się z tym całym Filaszkiewiczem. Sensowny chłop, rzeczowy taki, nawet cos mi tak pomógł. A tak czy inaczej nawet najgorszemu wrogowi nie zyczy sie samych niepowodzeń!! Chyba naprawde masz ze sobą jakis problem? Może ziemniaki na rynku zdrożały??;) Wyluzuj sie chłopie, wiosna idzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  P.K.(2004-03-18)
 • Jestem antykomunistą z krwi i kości, ale chyba rzeczywiście przesadziłeś z tym Filaszkiewiczem.Z drugiej strony nie dziwię się Słoninie.Zrobił dla Elbląga nieporównywalnie więcej niż jakikolwiek inny prezydent w powojennej historii tego miasta.Mam szacunek dla faceta,że nie pchał się na górę tak jak np. gintowcik,ale robił swoje na rzecz miasta.Nie szukał taniego poklasku na miejskich imprezkach jak mańkucik,ale pracował i to - uwierz mi - dużo.Czy mozna mieć do niego pretensje za Zamech?Oszalałeś?Spójrz co się dzieje w całym kraju.Wszędzie zamykają zakłady pracy,pozatem z tego co pamętam to ABB kupiło Zamech za rządów solidarności.Trochę więcej obiektywizmu w ocenie.Słonina,w przeciwieństwie do swoich partyjnych kolesiów z góry nie rozbijał się luksusowymi samochodami,nie wykładał marmurami swojej siedziby,nie latał po bankiecikach i rautach.Mimo,że nigdy nie oddałem głosu w wyborach na lewusów cieszę się,że Elblągiem rządzi Słonina.Oby ta decyzja przyniosła mu korzyści.Wykręcił niezłego wała czerwonym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  amciuś(2004-03-18)
 • Henryk Słonina zasyganalizował, iż w Elblągu zmienia się układ w SLD.Skostniała struktura, kierowana przez obwieszonego funkcjami jak choinka Janusza Nowaka nie jest w stanie właściwie funkcjonować.Zresztą, jak ma funkcjonować, jeżeli szef SLD, Janusz Nowak, jest jednocześnie Przewodniczącym Klubu Radnych SLD, Przewodniczącym Rady Miejskiej, V-ceprezesem WFOŚ w Olsztynie, V-ceprzewodniczącym Izby Przemysłowo-Handlowej/ ładny przedsiębiorca, co na to byli pracownicy ELBROL-u?/, działa jeszcze w strukturach wyższego szczebla SLD.Jednym słowem, centralizm "demokratyczny".Obecnie na lidera SLD w Elblągu w sposób niekwestionowany wyrasta Lucjan Filaszkiewicz, człowiek pragmatyczny,prowadzący własną działalność gospodarczą, niezależny finansowo,co wkurza naszych włodarzy miasta.Czas już, aby we własnym interesie SLD zrobiła prawdziwą weryfikację szeregów- wszak Panowie Słonina i Gliszczyński nie regulują tzw. składek specjalnych, powinni więc, zgodnie ze statutem, być wykluczeni z partii.Będą wtedy rzeczywiściwe niezależni od SLD.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-03-18)
 • A mi sie wydaje ze pan Slonina zachowal sie troche jak czlonkowie prawicowych frakcji (AWS i Unia Wolności) u schylku czasow ich swietności. Zauwazyc sie wtedy dalo jak wszyscy czolowi politycy tych partii uciekaja na Platforme Obywatelska lub do innych nowych ugrupowan. To nie bylo uciekanie z tonacego okretu tak jak robi to nasz obecny prezydent? Moze liczy ze jego poparcie wzrosnie tak jak wspomnianej Platformy? Ktos wczesniej wspomnial o tym ze pan Slonina bardzo duzo zrobil dla miasta. I wydaje mi sie ze jest to prawda - ale nie zrobil tego sam przeciez!! Nie sadze ze czlonkowie Rady Miasta siedza z zalozonymi rekoma i kombinuja jak tu okrasc nas, zwyklych obywateli i kupic sobie nowy, luksusowy samochod. Przeciez to absurd. Nikt nie zrobil dla naszego miasta tak duzo jak lewica. A pan Lucjan? I oskarzenia pod jego adresem? Czy jeden radny jest winien wszystkiemu? I oskarzany jest za to ze potrafi wyjsc poza beton lewicowy? Za to ze potrafi miec swoje zdania? Ze umie sprzeciwic sie prezydentowi? A to ze jest przedsiebiorca nie zawdziecza przynajleznosci partyjnej. W ciagu kilku miesiecy nie dorobil sie fortuny na byciu radnym! Na koniec zycze wszystkim trzezwego spojrzenia a osobom nadpobudliwym, jak sugeruje elblazanka silownie albo bieganie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Franek z krainy firanek(2004-03-18)
 • Elblazanka z odzysku: A na jakim ty to poziomie jestes? Mozna byc na poziomie bruku, mozna tez byc ponad chmurami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-03-18)
 • zamechowiec: Zo to tobie powodzi sie pewno niezle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-03-18)
 • Poziom to rzecz subiektywna. Nie mi go oceniać, szczególnie w stosunku do samej siebie. Odpowiadając jednak na pytanie: Nie jestem na tak niskim poziomie, by życzyć komuś samych niepowodzeń "w życiu osobistym i społecznym", jak czyni to nasz desperat- Zamechowiec. Ciesze się, że wstawiliście się ludzie troche za tym radnym, bo tak mnie ten Zamechowiec podurzył ze ...ech szkoda gadac! Co za człowiek z niego, że tak atakuje i złorzeczy, niezależnie od adresata, do którego kieruje te wypowiedzi.. A apropos Słoniny, niezależnie czy jestes "amciusiu" komunistą z krwi i kości, czy nie, moim zdaniem tak sie nie robi. Jak było dobrze, został członkiem partii, pod jej szyldem prezydentem (juz pomijając to że zalega ze składkami członkowskimi, co jest dla mnie rzeczą niepojętą), a teraz gdy pojawiają się problemy po prostu poidkulił ogon i zwiał!!!Dajcie spokój! Gdzie tu honor?!Ja nie chce takiego prezydenta!Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Elblążanka z odzysku(2004-03-18)
 • Do P.K.: Filaszkiewicz pomogl Ci? Nie jest to mozliwe, chyba ze z wlasna korzyscia...[...]. Czerwoni powinni juz odejsc - czas ich juz sie skonczyl...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ZAMECHOWIEC(2004-03-18)
 • Do Elblazanki: ten Twoj odzysk chyba przesadzony - napisz, ze jestes ze wsi, teraz to bardzo modne (Samoobrona). Oczywiscie pisze to z usmiechem, bo jesli Ci jest mnie zal, to szkoda, nie powinno byc Ci mnie zal. Zyje sobie w zdrowiu, ale na komuchow patrzec nie moge, co widac w wypowiedzi wczesniejszej. I nie zgodze sie, z teza, ze to nie czerwoni winni sa wszystkim problemom elblaskiej (i nie tylko) spolecznosci. [...] Zyczenia podtrzymuje... :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ZAMECHOWIEC(2004-03-18)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywka GODŁO
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Czapka z nadrukiem
Naszywki