Wtorek 11-12-2018, imieniny Damazego, Daniela
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Uczniowie ślubowali razem z księciem Józefem Poniatowskim

 
Elbląg, Uczniowie ślubowali razem z księciem Józefem Poniatowskim Dziś do koła historycznego wstąpiły dzieciaki z SP nr 4 w Elblągu (fot. Anna Dembińska)
Rek

Kolejną inscenizację plenerową przygotowało dla elblążan Międzyszkolne Koło Historyczne. Tym razem przed Ratuszem Staromiejskim swoją służbę insurekcji kościuszkowskiej ofiarował książę Józef Poniatowski. Dla uczniów klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 4 było to jednak preludium do ślubowania i wstąpienia w szeregi koła historycznego. Zobacz zdjęcia.

Punktualnie o godz. 14 przed Ratuszem Staromiejskim w Elblągu książę Józef Poniatowski ofiarował swoją służbę Tadeuszowi Kościuszce podczas insurekcji kościuszkowskiej. W rzeczywistości wydarzenie to miało miejsce w Jędrzejowie w 1794r. i nie miało większego znaczenia dla przebiegu powstania. Józef Poniatowski walczył później na Marymoncie w obronie Warszawy.
     - Jego rola w insurekcji kościuszkowskiej była mała i, co tu dużo kryć, nieudana – tymi słowami Piotr Imiołczyk, opiekun Międzyszkolnego Koła Historycznego podsumował działania przyszłego marszałka Francji w pierwszym polskim zrywie niepodległościowym.
     Jednak przedstawienie w wykonaniu uczniów elbląskich szkół pokazało, że historia Polski jest "żywą" nauką. I nawet z nieistotnego epizodu historii można zrobić przedstawienie. Scenę, w której dwaj bohaterowie polskiej historii wymieniają dwa zdania, pomysłowy scenarzysta zmienił w ...  historię miłosną pomiędzy oficerami sztabu Kościuszki a przyjaciółkami księcia Poniatowskiego. Niestety, mimo zmiany historii, insurekcja i tym razem zakończyła się klęską i w konsekwencji III rozbiorem Polski.
     - Mamy wspaniałą młodzież i i nauczycieli z powołania, którzy potrafią tę młodzież porwać do działania. Dlatego Elbląg jest jedynym miastem, w którym ma miejsce tak wiele inscenizacji z historii Polski – mówi Piotr Imiołczyk.
     Po happeningu do Międzyszkolnego Koła Historycznego przyjęto uczniów klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu.

  (fot. Anna Dembińska) (fot. Anna Dembińska)


     - To klasa, która ma pokazać, że siedmioletnie dzieci potrafią posługiwać się mapą, odnaleźć się w terenie, współdziałać w grupie – mówi Hanna Szuszkiewicz, dyrektor SP nr 4
     Drugoklasiści ubrani w koszulki „panterki” nie kryli wzruszenia.
     - Musimy być gotowi na wszystko – zdradził Kacper z kl. II a, świeżo przyjęty członek Międzyszkolnego Kola Historycznego.
     Po uroczystym ślubowaniu dzieciaki zostały pełnoprawnymi członkami Kola Historycznego. I być może zobaczymy je już w najbliższej inscenizacji „Barykady '44”, przygotowywanej z okazji wybuchu Powstania Warszawskiego.

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne Oscar Ventura
OKOWOKO s.c.
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
Płyn Hayne