Piątek 18-01-2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ulica Wspólna już nie dzieli

 
Elbląg, Ulica Wspólna już nie dzieli Jeszcze kilka dni temu znaku, który mówiłby o tym, że ul. Wspólna jest jednokierunkowa, jeszcze nie było (fot. AD)
Rek

Ulica Wspólna jeszcze do poniedziałku była prawdziwą zmorą kursantów zdających na prawo jazdy. Powód? Brak znaku, który mówiłby o tym, że to droga jednokierunkowa. Jak się okazuje ta pozornie drobna sprawa bardzo często rzutowała na wynik egzaminu.

Ruch na ulicy Wspólnej może odbywać się tylko w jednym kierunku, ponieważ wszystkie drogi dochodzące do niej kończą się zakazem wjazdu. Mieszkańcy doskonale wiedzą, że ulica ta jest jednokierunkowa. Jeszcze do niedawna było to tylko przypuszczenie, ponieważ na Wspólnej brakowało odpowiedniego znaku, który nadałby ulicy miano jednokierunkowej.
     - Wjeżdżając od strony stadionu faktycznie, znaku nie było. Mieszkając tutaj, człowiek jeździł na pamięć i nie zastanawiał się nad brakiem znaku. Wiem, że od ulicy Sienkiewicza jest zakaz wjazdu, więc zawsze traktowałem ulicę Wspólną jako jednokierunkową. Zdaję sobie sprawę, że mógł być to problem dla tych, którzy nie znają topografii miasta - tłumaczy pan Stefan, mieszkaniec ulicy Wspólnej.
     Dla przeciętnego kierowcy problem ten nie istniał, lecz był niezwykle istotny dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę za kierownicą. Kursanci, którzy podchodzili do egzaminu na prawo jazdy i wjeżdżali w ulicę Wspólną, stawiani byli w dość niezręcznej sytuacji. Z jednej strony wiedzieli, że znajdują się na drodze z jednym kierunkiem jazdy, lecz z drugiej, nie widzieli znaku informującego o tym, więc w świetle przepisów ruchu drogowego, nie mają obowiązku o tym wiedzieć. Problem stanowił głównie skręt w lewo, w ulicę Sienkiewicza. Skręcając w lewo z drogi jednokierunkowej, kursant powinien możliwie blisko trzymać się lewej krawędzi jezdni. Jednak po wykonaniu takiego manewru, na ulicy Wspólnej, kierowca najeżdżał na podwójną linię ciągłą, co odnotowywane było jako błąd. Do tej pory kursanci podczas skrętu w lewo trzymali się osi jezdni, podobnie, jak podczas skrętu z drogi dwukierunkowej. Były to niuanse, lecz często rzutowały one na wynik egzaminu.

  W poniedziałek na ulicy Wspólnej pojawił się długo wyczekiwany znak (fot. AD) W poniedziałek na ulicy Wspólnej pojawił się długo wyczekiwany znak (fot. AD)

Brak znaku, który mówiłby o tym, że jest to droga jednokierunkowa znacznie utrudniał przejazd przez to skrzyżowanie. Mieliśmy dylemat dotyczący ulicy wspólnej, ponieważ do końca nie wiadomo było jak kierowca powinien się na niej zachowywać - tłumaczy Bogdan Wojtas, instruktor nauki jazdy w jednej z elbląskich szkół jazdy.
     Z kolei Robert Drop, kierownik Działu Egzaminów z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu dodaje, że odbyło się specjalne zebranie w sprawie. 
     - Ustaliliśmy na nim, że ulica Wspólna jest na pewno ulicą jednokierunkową. Zgłosiliśmy wtedy nasze wątpliwości dotyczące oznakowania ulicy Wspólnej do Departamentu Zarządu Dróg - wyjaśnia Robert Drop, Kierownik Działu Egzaminów z elbląskiego WORD- u.
     Pod koniec lipca sprawę zgłoszono do Urzędu Miejskiego. Jak informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta miasta, w poniedziałek na ulicy Wspólnej pojawił się długo wyczekiwany znak. Dzięki temu zakończył się spór dotyczący charakteru tej drogi.

Michał Skorupa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Jak rzutowało to na wynik egzaminu i nie bylo znaku to sie mozna odwolac!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 0
  (2015-08-19)
 • Ciekawe ile osób oblali z tego powodu??? Czy poinformowali oblanych o tym, że zostali oblani bo znaku nie było a skręcali ze środka a nie z lewej krawędzi pasa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  on123456(2015-08-19)
 • Ja zostałem oblany ze skrętu z lewej krawędzi, bo dwa lata temu linia ciągła naprzeciwko była za daleko namalowana i najechałem centymetr, bo nie dałem rady tak wymanewrować samochodu, żeby się zmieścić. No niestety, nie załapałem się w dziennym limicie zdających
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 3
  (2015-08-19)
 • A już widzę, że to specjalnie było tak namalowane, bo to teoretycznie dwukierunkowa. No cóż, egzaminatorzy doskonale o tym wiedzieli i bezlitośnie wykorzystywali. Ja nawet po mieście nie jeździłem, tylko od razu z placu wyjazd na Wspólną, żeby oblać. Oczywiście bez słowa wyjaśnienia. Najechał Pan centymetr na źle oznaczonej drodze i koniec.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  (2015-08-19)
 • Czyli jednak linia nie była za daleko machnięta, tylko droga źle oznakowana? Widziałem kursantów i każdy walił przez tę linię z lewej krawędzi, bo uznawano, że to jednokierunkowa. Jakkolwiek złe oznakowanie drogi by nie było, egzaminatorzy doskonale o tym wiedzieli. Miasto powinno mi zwrócić kasę za egzamin.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 0
  (2015-08-19)
 • Instruktoźy nauki jazdy często kaźą zawracać na skrzyźowaniu tj. np. na Źeromskiego, Grunwaldzka. Są znki poziome które pokazują gdzie powinno się jechać. Instruktorzy nakazują zawracać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 2
  Egzaminator.(2015-08-19)
 • do Egzaminator: ale znak poziomy nie zakazuje zawracania, jeśli sygnalizator jest bez "strzałki" i nie ma zakazu zawracania, można zawracać. Nawet jeśli masz sygnalizator ze "strzałką", ale sygnalizacja jest w trybie pulsującego pomarańczowego również możesz zawracać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 1
  onci(2015-08-19)
 • Zdawalność przy dyrektorze z PSLu wzrosła czy zmalała ? bo co opcja to różne wyniki. Word to SLD, PO, PSL pora na PIS
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  osk(2015-08-19)
 • Znak poziomy na drodze wskazuje gdzie masz jechać. Gdyby moźna tam zawracać to by strzałka była namalowana jak. np Armii krwjowej - 12 lutego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 2
  " R "(2015-08-19)
 • No ok wszystko ok ale cytat " Skręcając w lewo z drogi jednokierunkowej, kursant powinien możliwie blisko trzymać się lewej krawędzi jezdni. Jednak po wykonaniu takiego manewru, na ulicy Wspólnej, kierowca najeżdżał na podwójną linię ciągłą, co odnotowywane było jako błąd" odwołując się do tego cytatu co z tego że miasto postawi znak że jest to droga jedno kierunkowa skoro podwójna linia ciągła przy ulicy sienkiewicza zostanie na swoim miejscu. Miasto powinno zrobić dwie korekty jedna ze jest to droga jedno kierunkowa a drugą podwójne linie ciągle przy ulicy sienkiewicza skrócić bo kursant który jedzie i wie że jest na drodze jedno kierunkowej uda się zatem przy skręcie w lewo do lewej krawędzi jezdni włączy prawidłowo kierunek w lewo i uwierzcie że z tej lewej krawędzi nawet małym punto czy nawet mniejszym autem ciężko bedzie wykonać ten manewr bez najechania na podwójna linie ciągłą gdyż ona jest tam troszkę za szybko zaczęta co powoduje tak czy siak oblanie egzaminu. Jedyny sposób aby nie najechać trzeba jednak oddalić się troszkę od lewej krawędzi wtedy uda się nie najechać na podwójną ciągłą linie co według przepisów jest również określone jako błąd gdyż kursant który skręcał w lewo z lewej krawędzi jechał bardziej bliżej środka niż lewej części jezdni. Także bez tych dwóch korekt ulicy wspólnej oraz sienkiewicza znak informujący o tym że znajdujemy się na drodze jedno kierunkowej nie załatwi tu problemu kursantów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 0
  dar460(2015-08-19)
 • Ok.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  Egzaminator.(2015-08-19)
 • do dar460: Podwójna ciągła jest już skorygowana, więc Wspólna jest już całkowicie jednokierunkowa i "bezpieczna" dal zdających;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  (2015-08-19)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME
Okulary korekcyjne EVA MINGE
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
Okulary korekcyjne EVA MINGE