UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Umowa podpisana, można budować

 
Elbląg, Umowa podpisana, można budować
Umowa podpisana, można budować (fot. Anna Dembińska)

Rozbudowa, o której mówiło się od lat, w końcu wejdzie w fazę realizacji. Budynek Centrum Spotkań Europejskich Światowid zostanie poddany gruntownemu remontowi, modernizacji i powiększy się o 1900 metrów kwadratowych. Inwestycja pochłonie prawie 24 mln zł, a jej wykonawcą będzie firma, która ... wybudowała obiekt przy placu Kazimierza Jagiellończyka 1 w latach 60. XX w. Dziś (14 sierpnia) podpisano umowę i prace mogą ruszyć, choćby zaraz.

Projekt „Rozbudowa, przebudowa i remont Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu" czekał na realizację kilka lat. Wielokrotnie dyrektor Antoni Czyżyk podkreślał, że placówka, którą kieruje ma coraz więcej zadań, pomysłów na kolejne przedsięwzięcia i w związku z tym potrzebuje miejsca. Odbiorca "usług" Światowida potrzebuje natomiast komfortu. Temu ma służyć powiększenie budynku - już zabytkowego - przy placu Kazimierza Jagiellończyka 1.
     - Da to możliwość rozszerzenia oferty kulturalnej CSE Światowid - wskazywał dyrektor Antoni Czyżyk - powstanie m.in. nowa sala kina edukacyjnego, zmodernizowane zostaną pracownie do edukacji kulturalnej, a sala sportowa dostosowana zostanie do organizacji różnorodnych wydarzeń.
     W planach rozbudowy znalazło się także utworzenie Centrum Aktywności Społecznej, w którym skupiona będzie działalność z zakresu arteterapii, także na rzecz seniorów i osób wykluczonych, oraz stworzenie Ośrodka digitalizacji, który w szerszym stopniu zajmie się edukacją regionalną i promocją regionu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
     I tu wchodzi słowo klucz: determinacja. W staraniach o dofinansowanie, jakie prowadziło CSE Światowid, jak i dążeniu do wyłonienia wykonawcy inwestycji (dopiero czwarty przetarg dał satysfakcjonujące rozstrzygnięcie). Determinacją - jak podkreślał dziś dyrektor Czyżyk - wykazał się również samorząd województwa zwiększając wkład własny do blisko 10 mln zł (by inwestycja w ogóle mogła ruszyć).
     Ostatecznie koszt całkowity projektu to 23 mln 724 tys. zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych to 12 mln 190 tys. zł, wkład własny samorządu województwa 9 mln 337 tys. zł i wkład własny Światowida - 2 mln 196 tys. zł.
     Obiekt ma zostać rozbudowany o blisko 1900 metrów kwadratowych. Powstaną w nim profesjonalne pomieszczenia edukacyjne i szkoleniowe, co ma sprawić, że Światowid wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom uczestników kultury z regionu, kraju oraz partnerów zagranicznych, a standard oferowanych przez instytucję usług będzie porównywalny do standardów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej.
     Wykonawcą inwestycji będzie firma PRZEMBUD Gdańsk S.A. Ciekawostką jest fakt, że jej oddział w 1962 r. oddał do użytku budynek elbląskiego Światowida.
     - Nie ukrywam, że towarzyszy mi wzruszenie - mówił dziś podczas podpisywania umowy prezes zarządu PRZEMBUD Konrad Murzyński. - Mam nadzieję, że spełnimy oczekiwania. Będziemy starali się pracować jak najszybciej, by Światowid mógł jak najszybciej w pełni pracować. To specyficzna robota, bo na "żywym" organizmie - przyznał. - Musimy tak poukładać harmonogram, by wszyscy mogli pracować i w miarę możliwości sobie nie przeszkadzać. 20 sierpnia chcemy wchodzić i budować - zakończył.
     W czasie remontu (a do tego dołączy także remont teatru, który również otrzymał pieniądze na inwestycję) CSE Światowid ma w miarę normalnie funkcjonować. Prace mają zakończyć się w trzecim kwartale 2020 r.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Trodat
Prezent dla Nauczyciela
Pieczątki Firmowe
Upominki dla Uczniów