Czwartek 20-09-2018, imieniny Eustachego, Euzebii
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Plaga mistrzów Plaga mistrzów

Umowa podpisana, można budować

 
Elbląg, Umowa podpisana, można budować Umowa podpisana, można budować (fot. Anna Dembińska)
Rek

Rozbudowa, o której mówiło się od lat, w końcu wejdzie w fazę realizacji. Budynek Centrum Spotkań Europejskich Światowid zostanie poddany gruntownemu remontowi, modernizacji i powiększy się o 1900 metrów kwadratowych. Inwestycja pochłonie prawie 24 mln zł, a jej wykonawcą będzie firma, która ... wybudowała obiekt przy placu Kazimierza Jagiellończyka 1 w latach 60. XX w. Dziś (14 sierpnia) podpisano umowę i prace mogą ruszyć, choćby zaraz.

Projekt „Rozbudowa, przebudowa i remont Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu" czekał na realizację kilka lat. Wielokrotnie dyrektor Antoni Czyżyk podkreślał, że placówka, którą kieruje ma coraz więcej zadań, pomysłów na kolejne przedsięwzięcia i w związku z tym potrzebuje miejsca. Odbiorca "usług" Światowida potrzebuje natomiast komfortu. Temu ma służyć powiększenie budynku - już zabytkowego - przy placu Kazimierza Jagiellończyka 1.
     - Da to możliwość rozszerzenia oferty kulturalnej CSE Światowid - wskazywał dyrektor Antoni Czyżyk - powstanie m.in. nowa sala kina edukacyjnego, zmodernizowane zostaną pracownie do edukacji kulturalnej, a sala sportowa dostosowana zostanie do organizacji różnorodnych wydarzeń.
     W planach rozbudowy znalazło się także utworzenie Centrum Aktywności Społecznej, w którym skupiona będzie działalność z zakresu arteterapii, także na rzecz seniorów i osób wykluczonych, oraz stworzenie Ośrodka digitalizacji, który w szerszym stopniu zajmie się edukacją regionalną i promocją regionu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
     I tu wchodzi słowo klucz: determinacja. W staraniach o dofinansowanie, jakie prowadziło CSE Światowid, jak i dążeniu do wyłonienia wykonawcy inwestycji (dopiero czwarty przetarg dał satysfakcjonujące rozstrzygnięcie). Determinacją - jak podkreślał dziś dyrektor Czyżyk - wykazał się również samorząd województwa zwiększając wkład własny do blisko 10 mln zł (by inwestycja w ogóle mogła ruszyć).
     Ostatecznie koszt całkowity projektu to 23 mln 724 tys. zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych to 12 mln 190 tys. zł, wkład własny samorządu województwa 9 mln 337 tys. zł i wkład własny Światowida - 2 mln 196 tys. zł.
     Obiekt ma zostać rozbudowany o blisko 1900 metrów kwadratowych. Powstaną w nim profesjonalne pomieszczenia edukacyjne i szkoleniowe, co ma sprawić, że Światowid wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom uczestników kultury z regionu, kraju oraz partnerów zagranicznych, a standard oferowanych przez instytucję usług będzie porównywalny do standardów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej.
     Wykonawcą inwestycji będzie firma PRZEMBUD Gdańsk S.A. Ciekawostką jest fakt, że jej oddział w 1962 r. oddał do użytku budynek elbląskiego Światowida.
     - Nie ukrywam, że towarzyszy mi wzruszenie - mówił dziś podczas podpisywania umowy prezes zarządu PRZEMBUD Konrad Murzyński. - Mam nadzieję, że spełnimy oczekiwania. Będziemy starali się pracować jak najszybciej, by Światowid mógł jak najszybciej w pełni pracować. To specyficzna robota, bo na "żywym" organizmie - przyznał. - Musimy tak poukładać harmonogram, by wszyscy mogli pracować i w miarę możliwości sobie nie przeszkadzać. 20 sierpnia chcemy wchodzić i budować - zakończył.
     W czasie remontu (a do tego dołączy także remont teatru, który również otrzymał pieniądze na inwestycję) CSE Światowid ma w miarę normalnie funkcjonować. Prace mają zakończyć się w trzecim kwartale 2020 r.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta lateksowa 290x260 cm - Sowy
Obraz na dibond 300x60 cm - Kawa
Naklejki na meble
Fototapety do siłowni/fitness club