UWAGA!

Upamiętnia cesarskiego zarządcę (Opowieści z lasu, odc. 155)

 Elbląg, Kamień Etzdorfa
Kamień Etzdorfa (fot. expert, Lapidarium czerwcowe, 2014 r.)

Coraz ładniejsza pogoda skłania do planowania weekendowych wycieczek. - Ciekawą alternatywą dla takiego zwykłego spaceru po lesie może być odwiedzanie osobliwości przyrodniczych i historycznych naszego regionu. Te wędrówki można zacząć od poznania najcenniejszych głazów narzutowych - mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.

Jednym z nich jest Kamień Etzdorfa.
       - Ten głaz zalega w potoku przy dawnej drodze wiodącej z Miejscowości Pagórki do Kadyn, z której aktualnie się nie korzysta, jest też mocno zarośnięta.. Aby dotrzeć to tego miejsca należy z miejscowości Pagórki kierować się drogą leśną na północ przez ok. 1 km, następnie drogą dochodzącą z lewej strony kierować się w dół doliny - wyjaśnia Jan Piotrowski. - Po dotarciu do potoku należy skierować się w lewo i po kilkunastu metrach po lewej stronie znajdziemy nieco ukryty i zarośnięty kamień, który od 1967 roku objęty jest ochroną prawną jako pomnik przyrody.
       Jak podaje Encyklopedia Warmii i Mazur głaz ten ma 2,5 metra wysokości i obwód o długości 9 m.
       "W 1930 roku mieszkańcy Kadyn wyryli na kamieniu napis upamiętniający Rüdigera Etzdorfa, od roku 1898 administratora cesarskiego majątku w Kadynach. Podobno zginął on w katastrofie samolotowej, gdy leciał z Niemiec do Kadyn. Inskrypcja jest następująca: "Exzellenz von Etzdorf. Generalbevollmächtigte. Cadinen 1898-1930" - informuje Encyklopedia Warmii i Mazur.
      
      
mw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama