Wtorek 21-08-2018, imieniny Kazimiery, Joanny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Upamiętnić generała

 
Elbląg, Upamiętnić generała fot. Michał Skroboszewski
Rek

- To był człowiek, który ukształtował mnie religijnie i miał na mnie wielki wpływ jeśli mówimy o patriotyzmie. Dzięki niemu zacząłem interesować się historią i wojskowością. Bardzo wiele mu zawdzięczam, także i to, że piszę książki – mówił Tomasz Stężała, wnuk generała Bolesława Nieczuja – Ostrowskiego, nauczyciel i autor popularnych publikacji związanych z historią miasta. To on, wraz z wojskiem i władzami, składał dziś (13 lipca) kwiaty w 9. rocznicę jego śmierci. Zobacz więcej zdjęć. 

 Uroczystość odbyła się na cmentarzu Agrykola, tam, gdzie generał jest pochowany, i była związana z Rokiem Generała Nieczuja – Ostrowskiego. W ten szereg działań, które mają upamiętnić tę postać, wpisuje się również tablica, która zostanie umieszczona na budynku szkoły językowej przy ul. Królewieckiej 100.
- W latach 1945 – 1951 mieścił się tam Urząd Bezpieczeństwa. Chcemy upamiętnić to miejsce, niechlubne w historii miasta, pokazać elblążanom, że ono istniało – mówił Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej. - To tam był przesłuchiwany i torturowany generał Nieczuja – Ostrowski. Mamy już zgodę właściciela budynku, przygotowaną wstępną treść, uzgodnioną z Instytutem Pamięci Narodowej. We wrześniu, w październiku będziemy chcieli tę tablicę tam umieścić.
- Chodzi o to, żeby uzmysłowić elblążanom, że w tym budynku był kiedyś Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, czyli policji politycznej. I to właśnie tam więziony był, wtedy pułkownik, Bolesław Nieczuja – Ostrowski. Dwukrotnie, w roku 1946 i 1947 - uzupełnia Grażyna Wosińska, inicjatorka powieszenia tablicy, autorka wielu publikacji na temat powojennej historii miasta związanej z UB. Jest ona również członkinią komitetu obchodów Roku Generała Bolesława Nieczuja – Ostrowskiego.
Jak zapowiedział Marek Pruszak to nie koniec działań, które upamiętnią tę postać.
- Mamy w planach jeszcze kilka innych przedsięwzięć, a mianowicie odsłonięcie, ustawienie głazu na skwerze im. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, między ul. Żeromskiego a ul. Mickiewicza. Oprócz tego 29 września odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej, na którą chcemy zaprosić przedstawicieli miasta Krakowa [generał jest jego Honorowym Obywatelem od 2008 r. - red.], prezydenta, przewodniczącego Rady Miejskiej. Chcemy też zaprosić przedstawicieli miasta Wolbrom i Miechów oraz burmistrza Tolkmicka [gen. Bolesław Nieczuja – Ostrowski po wojnie pomagał organizować życie gospodarcze w Pogrodziu – red.] i przedstawicieli szkoły podstawowej w Pogrodziu im. 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej. W planach jest również wydanie książki, tym zajmuje się ks. Andrzej Kilanowski, a Seminarium Duchowne pod koniec października chce zorganizować konferencję poświęconą generałowi.
Jak dodał Tomasz Stężała w Krakowie jedno z rond, blisko dworca autobusowego, zostanie nazwane imieniem Bolesława Nieczuja – Ostrowskiego.
- Będzie tam również odsłonięta nowa tablica i pomnik poświęcony honorowym obywatelom miasta stołecznego Krakowa. Z tego co wiem Muzeum Armii Krajowej przygotowuje stałą ekspozycję poświęconą nie tylko mojemu dziadkowi, ale i całej 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej, Inspektoratowi Maria – dodaje wnuk generała. - Myślę, że tutaj, w Elblągu, miasto zrobiło bardzo dużo. To była ciekawa, i dla nas, dla rodziny, bardzo miła inicjatywa, żeby kolejne lata mijające w naszym mieście były latami zasłużonych dla naszych dziejów obywateli. Akurat mój dziadek jest pierwszą taką osobą. Mam nadzieję, że będzie to początek, jeśli mówimy o polityce historycznej miasta. To ogromny zasób, który może przynieść spory zastrzyk finansów, poprawić ekonomię i uczynić nasze miasto dużo bardziej znanym. Bogactwo historyczne Elbląga zdecydowanie na to zasługuje.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • A dlaczego portel nie informuje o tym że właśnie zaczęło się zarzynanie demokracji i powolna agonia trójpodziału władzy - Wczoraj KRS - dziś SN - Komuna bis rzesz mać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  21 14
  (2017-07-13)
 • Wziąłeś dziś leki człowieku?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 14
  (2017-07-13)
 • Kiedy pomnik ofiar Rzezi Wołyńskiej - ludobójstwa na Polakach przez Ukraińców?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 1
  (2017-07-13)
 • w przeciwieństwie do ciebie nie muszę - jeszcze nie muszę - ale tobie chyba za zeta obiecali dwa lata temu co -;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 4
  (2017-07-13)
 • a może i tak w drugą stronę co - ? prawo kalego ? czy jak ? - jak kalemu krzywda to ojojoj ale kali może tak ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 1
  (2017-07-13)
 • a kiedy pomnik ofiar w Sahryniu ? - Może tak trochę faktów bo sami nie lepsi jesteśmy - Polski rząd nie pozwalał Ukraińcom Zachodniej Ukrainy na swobodne gospodarzenie i bogacenie się na swojej praojcowskiej ziemi, - Ukraińcy nie mieli prawa uczyć się swojej mowy ojczystej nawet w szkołach podstawowych na swojej ziemi ojczystej gdzie stanowili większość. - Ukraińcy nie mieli swobody wyznaniowej co do własnej religii. W 1938 roku Polacy zrujnowali prawie 180 ukraińskich świątyń. - Ukraińcy na Zachodniej Ukrainie nie byli dopuszczani do sprawowania władzy. Posady urzędowe obejmowali Polacy przyjezdni z centralnej i zachodniej Polski którzy nie tylko że nie rozumieli ukraińskiej mowy ale i panujących tu ukraińskich zwyczajów - Rząd polski na emigracji dał rozkaz Armii Krajowej która w podziemiu działała na okupowanych przez Niemców terenach Ukrainy Zachodniej żeby ta ciągle demonstrowała tam swoją obecność i nie dawała przyzwolenia podczas rozmów z UPA na prawo do tworzenia niezależnej Ukrainy oraz żeby oczyszczała teren z Ukraińskich formacji militarnych jak również kontrolowała ukraińskie wioski które stanowiły zaplecze dla UPA. Ofiarami tych Akowskich napadów w 1943-1944 latach były tysiące bezbronnych ukraińskich dzieci, kobiet, starców - W latach 1947-1949 w Polsce funkcjonował obóz koncentracyjny “Jaworzno” gdzie filtrowano Ukraińców zatrzymanych podczas akcji “Wisła” których podejrzewano o współpracę z UPA. . .. i co może to bzdury ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 9
  historyk43(2017-07-13)
 • a co kogo jakis general interesuje?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 12
  (2017-07-13)
 • Panie fotografie Michale Skroboszewski ! Zdjęcia nr 4 i 5 zdeformowane. Kto Pana uczył robienia zdjęć!!! Ludzie komórką robią lepsze. .. Jakim obiektywem były robione ? Inne też można było zrobić lepiej i w odpowiedniejszym ujęciu. Katastrofa. zawodowa. Służę darmowymi lekcjami. " Elbingerer" - telefon u Naczelnego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2017-07-13)
 • Panie Stężała, czy to taki Wasz "rodzinny interes" - windować się na nazwisku Pana Generała ? Należy Pan do Pis i liczy na jakieś stanowisko za dobry szmal ? Od tej Waszej "wdzięczności" i "pamięci" - Pan Generał się w grobie przewraca. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 10
  kryweg(2017-07-13)
 • @historyk43 - To postaw sobie pomnik w Sahryniu. AK zaatakowało tę wioskę, ponieważ stacjonował tam oddział UPA, który praktycznie w każdej chałupie miał karabin maszynowy. Jeżeli ukraińscy bandyci z UPA schowali się wśród ludności cywilnej, to nie mogło obyć się bez cywilnych ofiar. W Sahryniu zginęło od 150 do 300 osób (różne szacunki). Wszyscy zginęli od kul - Polacy nigdy nie dokonali tak bestialski zbrodni jak Ukraińcy (jako "historyk" powinieneś o tym wiedzieć). Ofiarom ukraińskiego ludobójstwa należy się pomnik!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 0
  (2017-07-13)
 • Pomyśleć że to wszystko pod publikę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 3
  ŻelaznyTopór(2017-07-13)
 • Akcja, ,Wisła'' to też pestunia co nie ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 5
  (2017-07-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

karma kanarek
ichtovit
Karma dla papug średnich
Fretka