Wtorek 11-12-2018, imieniny Damazego, Daniela
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Urodzaj kandydatów, nie wszędzie jednak będą wybory

 
Elbląg, Urodzaj kandydatów, nie wszędzie jednak będą wybory (il. AK)
Rek

Aż siedem osób ubiega się o fotel prezydenta Elbląga. W innych gminach naszego regionu nie ma takiego urodzaju. A w Tolkmicku i Gronowie Elbląskim dotychczasowy burmistrz i wójt nie mają konkurencji. - Zgodnie z prawem przedłużyliśmy termin zgłoszeń o 5 dni – mówią nam członkowie tamtejszych komisji wyborczych.

Termin zgłoszeń kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów minął 17 października o północy. W Elblągu zgłosiło się siedem osób: Cezary Balbuza (Elbląska Koalicja Obywatelska), Robert Grabowski (Elblążanie Razem), Adrian Meger (Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego), Janusz Nowak (SLD Lewica Razem), Edmund Szwed (Obywatelski Elbląg), Jerzy Wilk (Prawo i Sprawiedliwość) i Witold Wróblewski (KWW Witolda Wróblewskiego, popierany przez PO).
     
     Tylko jeden kandydat
     Ciekawa sytuacja panuje w Tolkmicku i Gronowie Elbląskim. Jedynymi kandydatami są obecnie urzędujący włodarze: burmistrz Andrzej Lemanowicz i wójt Marcin Ślęzak. Wszystko wskazuje, że tak pozostanie, choć komisje wyborcze w obu gminach zgodnie z prawem przedłużyły o 5 dni termin zgłaszania kontrkandydatów.
     - Listy na radnych w ponad połowie okręgów zgłosił jeszcze komitet Porozumienie Samorządowe, więc teoretycznie to ten komitet ma prawo wystawić swojego kandydata na burmistrza – powiedziała nam Maria Małysko-Dudek z komisji wyborczej w Tolkmicku.
     Jeśli nikt się nie zgłosi, wybory i tak się odbędą, bo kandydaci muszą otrzymać ponad połowę głosów, by dalej pełnić swoje urzędy.
     W Braniewie o kolejną kadencję walczy burmistrz Henryk Mroziński (Porozumienie Samorządowe), z którym zmierzą się Leszek Dziąg (Inicjatywa i Rozwój), były starosta braniewski, a także Janusz Piskorski (SLD Lewica Razem), Monika Trzcińska (startująca z własnego komitetu) i Monika Ruda, która jest kandydatką komitetu Wojciecha Penkalskiego. Poseł Penkalski sam nie startuje, firmuje tylko listę swoim nazwiskiem.
     W Pasłęku burmistrzem chce być nadal Wiesław Śniecikowski. Ma dwóch rywali: Janusza Otrębę, byłego pracownika pola golfowego i Krzysztofa Kopańskiego, pasłęckiego przedsiębiorcę i radnego. O kolejną kadencję w Pieniężnie ubiega się burmistrz Kazimierz Kiejdo. Jego kontrkandydatem będzie Marek Sadowski, przewodniczący Rady Powiatu Braniewskiego. W gminie Elbląg wójtem nadal chce być Genowefa Kwoczek. Jej rywalami są Kazimiera Pierzyńska-Czujwid i Ryszard Sieniuć. W Milejewie o ponowną kadencję nie zabiega Ryszard Janusz. Jego miejsce chcą zająć: Zbigniew Banach, Krzysztof Szumała i Bartłomiej Zięba. W Markusach o kolejną kadencję powalczy Wacław Wielesik, o fotel wójta rywalizują także Grażyna Chrostek-Żugaj, Dorota Wasik i Mariusz Abramowski.
     W Godkowie wójtem nadal chce być Janusz Grzywalski, który będzie o to stanowisko rywalizował z Andrzejem Bondarukiem i Konradem Dylem. W Rychlikach obecny wójt Henryk Kiejdo za rywali ma Krzysztofa Barańskiego i Zbigniewa Lichuszewskiego, dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu. Z kolei w Młynarach obecny burmistrz Ryszard Zając zmierzy się z Markiem Misztalem i Mariuszem Perlejewskim. We Fromborku obecna burmistrz Małgorzata Wrońska rywalizuje z Henrykiem Bakinowskim, Rafałem Brzeskim i Kają Kruszyńską.
     
     Te wybory są inne, czasem brakuje rywali
     We wszystkich gminach, które nie mają statusu miasta na prawach powiatu, po raz pierwszy wybory są większościowe, a nie proporcjonalne. Co oznacza, że z każdego okręgu mandat radnego otrzyma ta osoba, która zdobędzie najwięcej głosów, bez względu na próg wyborczy. Gminy zostały podzielone na tyle okręgów, ile jest mandatów w radzie. To spowodowało, że w niektórych okręgach mieszkańcy nie będą musieli głosować na radnych.
     - W okręgu Pogrodzie-Wodynia zgłosił się tylko jeden kandydat Robert Dziwosz, zostanie radnym bez głosowania – poinformowała nas Maria Małysko-Dudek z komisji wyborczej w Tolkmicku.
     Podobnie jest w Gronowie Elbląskim, gdzie radnymi bez głosowania zostaną dwie osoby.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

OKOWOKO s.c.
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Soczewki kontaktowe ALCON Air Optix Aqua
Okulary korekcyjne EVA MINGE