Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Urzędnicy przekonują: To pomysł pierwsza klasa!

 
Elbląg, Urzędnicy przekonują: To pomysł pierwsza klasa! Sześciolatki są gotowe do pójścia do szkoły - przekonują urzędnicy i nauczyciele (fot. MS)
Rek

Piętnaście minut lekcji na krześle, a resztę czasu sześcioletni pierwszoklasiści spędzą na zabawie. Będą mieli trzy godziny zajęć wychowania fizycznego w tygodniu, naukę pływania i jazdy na łyżwach. Nauka przez zabawę będzie przyjemnością - kuszą urzędnicy oraz nauczyciele. Jest jednak jeden warunek: sześciolatek musi do tej szkoły przyjść.

- Gdy mama zapyta pierwszoklasistę, co robił dziś w szkole, on odpowiada: „Bawiłem się” - mówiła Katarzyna Witkowska, nauczycielka klas I – III w Szkole Podstawowej nr 16. - Dzieci bawią się i nie zdają sobie sprawy z tego, że jednocześnie się uczą.
     Na konferencji „Elbląskie szkoły przyjazne sześciolatkom” urzędnicy i nauczyciele przekonywali rodziców do posłania sześciolatków do szkół.
     Ale to nie nowość. Od 2008 r. do elbląskich szkół podstawowych chodzą dzieci sześcioletnie.
     - W tym roku szkolnym ponad tysiąc 6-latków rozpoczęło naukę w pierwszej klasie – powiedział Bogusław Milusz, wiceprezydent Elbląga odpowiedzialny za oświatę.
     Warto zwrócić uwagę, że z każdym rokiem szkolnym liczba sześciolatków w pierwszej kasie rośnie. Podczas wczorajszej (29 lutego) konferencji Katarzyna Witkowska z SP 16 pokazała rodzicom przykładowe zajęcia edukacyjne dla dzieci młodszych. Pokazywała, jak zmienił się sposób uczenia. Dziś nauczyciele nie jest mentorem a moderatorem, po to, by umożliwić dziecku samodzielną naukę.
     - Musimy mieć pokorę wobec sześciolatków – mówiła Katarzyna Witkowska. – One także potrafią zapędzić nauczyciela w kozi róg, a wiedzę czerpią z Internetu.
     Zwracano dużą uwagę na wyposażenie szkół. Oprócz tablic interaktywnych i najnowszych komputerów dzieci mają do swojej dyspozycji... piłki terapeutyczne, które pozwalają spożytkować nadmiar energii, których sześciolatkom nigdy nie brakuje. Przygotowana i doświadczona jest też kadra nauczycielska. Od 2012r. Warmińsko – Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli zorganizował ponad sto szkoleń, w których wzięło udział prawie 3200 nauczycieli i rodziców.
     - Każdy nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Elblągu pracował już z sześciolatkami – zapewniała Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki.
     Zaletą wysłania sześciolatka do pierwszej klasy akurat w roku szkolnym 2016/17 jest... mała liczebność rocznika. Przypuszczalnie wielu rodziców dzieci urodzonych w 2010r. nie zdecyduje się na rozpoczęcie przez nie edukacji. Oznacza to łatwiejszy dostęp do szkół ponadgimnazjalnych i studiów. W porównaniu ze swoimi równolatkami, którzy zaczną edukację w wieku siedmiu lat rok wcześniej wejdą na rynek pracy.
     Obawy rodziców dotyczą przede wszystkim tego, że dziecko sobie w szkole nie poradzi.
     - Nie szukajcie Państwo w swoim dziecku ucznia, który już wszystko umie – Joanna Gawlicka, dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 1 w Elblągu apelowała do rodziców.
     Także program nauczania jest przystosowany do sześciolatków.
     - W projekcie nowej podstawy programowej nie ma mnożenia i dzielenia sposobem pisemnym – mówiła Katarzyna Lotkowska z Fundacji Nowatorska Edukacja – Powiedziałabym nawet, że ta podstawa nie jest żadnym wyzwaniem dla sześciolatka.
     Decyzja należy do rodziców.
     - Mateusz poszedł do szkoły w wieku sześciu lat – powiedziała Kataryna Kurdan, mama sześcioletniego pierwszoklasisty. – Uważam, że warto, nie należy przetrzymywać dziecka drugi rok w przedszkolu.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Samochody używane HADM Gramatowski
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Ubezpieczenia OC i AC
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski