UWAGA!

Urzędnicy zapewniają: nie będzie zamieszania z dowodami

 Elbląg, Na razie w departamencie spraw obywatelskich, gdzie wydawane są m.in. dowody osobiste, cisza i spokój...
Na razie w departamencie spraw obywatelskich, gdzie wydawane są m.in. dowody osobiste, cisza i spokój... (fot. Anna Dembińska)

Każdy, kto po 1 marca, będzie chciał wyrobić nowy dowód osobisty, dostanie dokument bez adresu zameldowania. W niektórych miejscowościach urzędnicy alarmują, że komputerowy system może działać wadliwie. A w Elblągu? – Jest to proces, który trwał przez kilka lat. Był testowany, przeprowadzono szereg szkoleń, my jesteśmy gotowi – wyjaśnia Maciej Cichosz, dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Nowe dowody osobiste nie będą zawierały adresu zameldowania, skanu podpisu czy informacji o kolorze oczu. Za to będą miały wiele zabezpieczeń i inne zdjęcie twarzy. Jest to początek zmian, które szykuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
      
       Ma być prościej
       Od 1 marca wszystkie urzędy w Polsce będą miały dostęp do Systemu Rejestrów Państwowych. Znalazła się w nim baza PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego.
       – Główną bazą będzie baza aktów stanu cywilnego – informuje Maciej Cichosz, dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Elblągu. – Od 1 marca zacznie być tworzona ogólnopolska baza, w której znajdować się będą wszystkie akty. To będzie źródło wiedzy podstawowej.
       Aby uniknąć problemów związanych z nowym systemem, przez pół roku urzędnicy będą mogli pracować w dwóch systemach, nowym i starym. – Jest to proces, który trwał przez kilka lat. Był testowany, przeprowadzono szereg szkoleń, także my jesteśmy gotowi – zapewnia Maciej Cichosz.
       Ogromnym uproszeniem dla obywateli jest fakt, że wniosek o nowy dowód osobisty będzie można składać w dowolnym miejscu w całej Polsce. Ułatwienie będzie dotyczyło również osób, które chcą wziąć ślub w innym miejscu niż to, w którym są zameldowane. Nie trzeba już będzie brać dokumentów ze swojego Urzędu Stanu Cywilnego. Wystarczy udać się do USC w miejscowości, w której chce się wziąć ślub.
      
       Dowody bez adresu to nie problem?
      
Zakłada się, że od 1 stycznia 2016 roku nie będzie konieczne posiadanie adresu zameldowania. Czy jego brak na dowodzie osobistym może stanowić problem w załatwianiu codziennych spraw? Co w sytuacji, kiedy będziemy chcieli wziąć kredyt w banku lub otworzyć konto?
       - Zmiany w danych, które będą zawarte w nowym dowodzie osobistym, zostały wcześniej skonsultowane ze Związkiem Banków Polskich – wyjaśnia Edyta Wrotek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego. - Związek poinformował, że nie będzie wymagał od swoich klientów zaświadczeń o zameldowaniu. Informację o adresie banki pozyskają z pisemnych oświadczeń. W takim oświadczeniu klient banku potwierdzi prawdziwość podanych danych własnoręcznym podpisem.
       Nie przewiduje się także problemów podczas wizyty u notariusza. - Notariusz podczas sporządzania aktu notarialnego jest zobowiązany przede wszystkim potwierdzić tożsamość danej osoby – informuje Edyta Wrotek. - Bez względu na to, czy dowód jest z adresem zameldowania, czy bez, tożsamość zostanie potwierdzona. Jednym z elementów aktu notarialnego, oprócz danych osobowych, jest adres miejsca zamieszkania. Ustawa prawo o notariacie przewiduje, że w akcie notarialnym zamieszcza się oświadczenia stron. Notariusz może więc przyjąć oświadczenie o adresie zamieszkania potwierdzone własnoręcznym podpisem.
       Na poczcie bez problemu będzie można odebrać przesyłkę. - Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami prawa pocztowego przesyłkę odbieramy pod adresem wskazanym przez nadawcę – wyjaśnia Edyta Wrotek. - Nie musi on być zgodny z adresem naszego zameldowania. Jeśli listonosz zostawi nam awizo, przesyłkę odbierzemy we wskazanej placówce pocztowej. Tam potrzebujemy jedynie zweryfikować tożsamość odbiorcy, bez konieczności potwierdzania adresu.
       Nowe dowody nie zakłócą także pracy policji. - W żaden sposób nie utrudni to naszej pracy, bo i tak te dane były i będą potwierdzane i weryfikowane w bazie systemowej – mówi Jakub Sawicki z zespołu prasowego elbląskiej policji.
       Niewielkie utrudnienia mogą pojawić się natomiast podczas kontroli biletów w autobusach.
       - Faktycznie, może to stanowić pewne utrudnienie w pracy kontrolerów biletów, jednak nie jest tak, że uniemożliwi im to całkowicie pracę – wyjaśnia Michał Górecki, specjalista ds. marketingu i komunikacji społecznej w Zarządzie Komunikacji Miejskiej w Elblągu. - Jeżeli kontrolerzy mają wątpliwości co do podanych danych lub gapowicz nie chce ich po prostu podać, wzywana jest policja. Może okazać się, że liczba takich interwencji wzrośnie.
Karolina Król

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Życie z czasem samo zweryfikuje czy brak meldunku będzie problemem dla człowieka lub jakiejś instytucji. Ciekawe jak w 2016 r. zniosą obowiązek medlunku czy nie powiększy się liczba bezdomnych i czy osoby nieuczciwe nie będą korzystały np. w z pomocy różnych ośrodków w jednym czasie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    2
    ostrożny(2015-02-26)
  • byłam 2 dni temu w Urzędzie w sprawie wniosku o nowy dowód. Pani "w okienku" poinformowała mnie, że same nic nie wiedzą, wniosków nie mają i że będzie duże zamieszanie, a one uczyć się będą w praktyce, na interesancie.
  • "urzędnicy zapewniają. .. " BUHEHEHEHEHEHE" To już słowo Putina jest więcej warte niż "słowo" urzędnika.
  • No to komornicy do dzieła, nieważne który "Kowalski" z Elbląga ma długi, ważne by miał co do zabrania-pesel można pomylić. Generalnie rząd stawia na to, że coraz więcej obateli będzie mieszkać pod mostem, a mamy ich sporo i nie są nazwane jak w Warszawie
  • "nowe dowody nie zakłóca pracy policji", może nie ? zawsze można delikwenta zabrać ze sobą i w komendzie sprawdzić. Na pewno utrudnią pracę pogranicznikom na lotniskach, no może przy locie w tamtą stronę nie, ale powrót bez paszportu niemożliwy. A może oto biega by wyjeżdżać i nie wracać
  • cenzura i minuchy od moderatora
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    xxxlab(2015-02-26)
  • Na poczcie można było odebrać przesyłkę za członka rodziny, jeżeli był ten sam meldunek. Jak to będzie teraz?, jeżeli członek rodziny jest osobą nie mogącą się przemieszczać.
  • Jeszcze przez rok meldunek istnieje. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych planuje wprowadzenie od 01.01.2016 r. możliwości dobrowolnej rejestracji miejsca pobytu. Szanowni przedmówcy nie siejcie paniki.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    2
    Elbinger29(2015-02-27)
Reklama