UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Usiądź i posłuchaj o Niepodległej

 
Elbląg, Usiądź i posłuchaj o Niepodległej

Multimedialne ławki mają upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ministerstwo Obrony Narodowej zachęca samorządy, by stanęły do konkursu i dzięki wygranej otrzymały jedną lub nawet dwie pamiątki. Projekt ławki już jest gotowy, a MON kusi nawet 80 proc. dofinansowaniem jego wykonania. Czy w Elblągu mamy szansę na Ławkę Niepodległości?

Konkurs jest adresowany do jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego lub wojewódzkiego. Każdy samorząd może otrzymać dofinansowanie na budowę jednej lub dwóch Ławek Niepodległości. Do 10 września samorząd powinien dostarczyć do Ministerstwa Obrony Narodowej wszystkie wymagane dokumenty. MON przekaże gotowy projekt Ławki Niepodległości i sfinansuje nawet 80 procent kosztów jego realizacji. Szacunkowy koszt wykonania jednej Ławki Niepodległości to ok. 35 tys. zł.
     O przyznaniu dofinansowania zadecyduje między innymi wysokość wkładu własnego, lokalizacja ławki w miejscu powszechnie dostępnym, a także propozycja nagrania dźwiękowego związanego z lokalną historią.
     - Chodzi o to, aby multimedialna ławka odtwarzająca nagrania dotyczące tradycji oręża polskiego i wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości, była związana z lokalną społecznością - wyjaśnia ministerstwo i dodaje, że program budowy Ławek Niepodległości to odpowiedź na liczne sygnały od samorządów, które chcą upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, szukają funduszy, liczą na pomoc strony rządowej.
     Czy Elbląg jest zainteresowany taką formą upamiętnienia 100-lecia odzyskania niepodległości?
     - Zwycięski projekt ławki został wybrany niedawno, nie ma w tej sprawie jeszcze decyzji - odpowiada Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Tak, jak i inne samorządy musimy przeanalizować to, gdzie ewentualnie miałaby ławka stanąć i co miałoby zostać na niej nagrane.
     Czas na zastanowienie się upłynie 10 września. Ławki mają stanąć w całym kraju do 28 grudnia. Inne podmioty – instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne lub prawe, jak również kościelna osoba prawna - będą mogły uzyskać od MON bezpłatną licencję na wykorzystanie projektu.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • W innych mniejszych miastach sa -przecież w Elblągu jest takie zacofanie że nawet nie ma ławeczek z figurami z metalu. A wy marzycie o tej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 7
  (2018-08-07)
 • To zamiast caracali?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 8
  (2018-08-07)
 • Kiczowata ławka w cenie samochodu, łaskawie "dofinansowana" w 80% przez MON, czyli z naszych portfeli. Jasne, że meble miejskie to inna półka cenowa niż Ikea, ale jednak ławki spokojnie mogą się mieścić w 4-cyfrowych kwotach. Nie dajmy się ogłupić muzyczką grającą spod tyłka!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 2
  ŁukaszKot(2018-08-07)
 • Przeciez to takie nieeurpejskie,nienowoczesne,wrecz ksenofobiczne,przeciez narody eurpejskie takie jak Niemcy,Rosjani,Austriacy nawet Zydzi ( interesy z poszczegolnymi zaborcami) nie widzialy Polski jako wolnego narodu,niech jest jak jest czyli po staremu I take jest do dzisiaj.Najlepiej jak Polska ze swja tradycja,historia rozmydli sie w Europe I bedzie nic me znaczacym narodem.Takie laweczki to wspomnienia z naszej historic a to sie nie liczy,a liczy sie przyszlosc,jak mowil nasz krol ,Olek Kwasniiewski,swiadomosc historyczna Polakow jest bee. I nie jest mile widziane w Europe.Dobrze ze do wydawnictw szkolnych nie dorwal sie pan Michnik jak bardzo chcial,dzieki temu mlodziez cokolwiek sie o naszej jeszcze sie.Z powazanie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 7
  Zbyszek1(2018-08-07)
 • Od kiedy Polin jest niby krajem niepodległym? Jak sięgam pamięcią, to byliśmy pod okupacją niemiecką, potem rosyjską, a teraz. .. (nazwy narodu nie wolno wypowiadać w "polskich" mediach). Skąd więc to gadanie o niepodległości?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 1
  (2018-08-07)
 • I tu kolego masz racje!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 3
  Zbyszek 1(2018-08-07)
 • Czy te ławeczki będą " gadać " że przez ciemnotę możnowładców, magnaterii polskiej, póżniej rządów sanacyjnych byliśmy w niewoli od czasu Potopu szwedzkiego ? Dzisiaj zdążamy na kolejny zakręt historii. Względnie wolni byliśmy po 90 roku, ale to zaprzepaszcza się.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  (2018-08-07)
 • Chętnie kupiłbym taką ławeczkę nad jezioro, tylko płyta była by moja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 0
  (2018-08-07)
 • 100 piw na stulecie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2018-08-07)
 • Po co to wszystko, przecież główną imprezę i tak zorganizują nasi wspaniali patrioci spod znaku narodowców o faszystowskim zabarwieniu wsparci ekstraklasą kiboli. Dodatkowo to o nich w publicznych mediach oraz na forach internetowych będzie się pisało, że to są prawdziwi Polacy. A te wszystkie apele o obchodach 100 w związku z 100 to taka polityczna "ściema".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 8
  (2018-08-07)
 • A teraz wyjaśnij różnicę między faszyzmem, a komunizmem;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 1
  (2018-08-07)
 • Szkoda gadać...Radni z pisu piany dostaną jak Wróblewski oczywiście mając racje ,,oleje te ławeczki'' i przesunie kase na bardziej potrzebne cele chyba że mu ją wyrwą zażarcie...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2018-08-07)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywki
Ręcznik z haftem
Naszywka HERB ELBLĄGA
Polar z haftem