Czwartek 19-07-2018, imieniny Wincentego, Marcina
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Wieża widokowa Wieża widokowa

Utrwalone pojednanie

 
Elbląg, Utrwalone pojednanie Na zakończenie kongresu jej organizator Bernd Hinz otrzymał prezent od polskich uczestników spotkania. Obraz przedstawia stary kościół gotycki w Młynarach (fot. nadesłane)
Rek

W połowie października w miejscowości Neustadt na terenie Republiki Federalnej Niemiec (okolice Ludwigshafen) odbył się kolejny Samorządowy Kongres Komunalny. Kolejny - jubileuszowy - kongres za rok w Elblągu.

Kongres skierowany był głównie do samorządowców Polski i Niemiec, a zorganizowany przez organizację niemiecko-polską AKP (partnerska współpraca komunalno–polityczna) pod kierownictwem Bernda Hinza – Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Pasłęk, znanego i sprawdzonego przyjaciela samorządowców gmin i powiatów województwa warmińsko–mazurskiego oraz województwa opolskiego. Wcześniejsze kongresy odbywały się m. in. w Dreźnie, Opolu, Kilonii, Olsztynie, Düsseldorfie, Frankfurcie nad Odrą.
     Kongres Komunalny odbył się w mistycznym dla Niemców, Francuzów i Polaków Zamku Hambach. Tam od 1832 roku rodziła się niemiecka idea wolności, jedności
     i demokracji oraz kształtowała się ostateczna wersja flagi Niemiec w kolorze czarnym, czerwonym i złotym.
     W kongresie uczestniczyło wielu znamienitych gości, tak za strony polskiej, jak i niemieckiej: marszałkowie, starostowie, burmistrzowie, wójtowie, dyrektorzy, parlamentarzyści, profesorowie i ministrowie. Wysłuchaliśmy całej palety interesujących referatów i dyskusji panelowych. Rozmawialiśmy o naszych wspólnych, wieloletnich doświadczeniach w zakresie współpracy partnerskiej Niemców i Polaków. Wskazaliśmy trudności i stereotypy, które niestety funkcjonują i wypaczają faktyczny obraz stosunków polsko–niemieckich. W naszych relacjach dominują oczywiście pozytywne doznania, życzliwość, zaufanie pozbawione nienawiści i zemsty. Dzięki intensywnej współpracy i autentycznemu zaangażowaniu osiągnęliśmy wiele sukcesów w zakresie m.in. ratowania zabytków i miejsc pamięci jako dziedzictwa kultury europejskiej, wspierania mniejszości narodowych w naszych krajach, wymiany młodzieży i współpracy szkół, wymiany doświadczeń administracji samorządowej i organizacji wystaw, spotkań i konferencji.
     Budowanie pojednania to proces, który trzeba wspierać, aby z optymizmem snuć plany o nowych wspólnych projektach. Najjaśniejszą kartą tej współpracy musi być wymiana młodzieży, współpraca szkól i bezpośredni kontakt międzyludzki.
     W dobie europejskiego kryzysu ekonomicznego, Niemcy płacą największą cenę procesu naprawczego, ale podkreślają chętnie pozytywne wyniki gospodarcze naszego kraju. Aby zabezpieczyć dla przyszłych pokoleń życie w stabilnej i pokojowej Europie musimy wypełnić te procesy potencjałem ludzkim, który chcemy dalej nieustannie poszukiwać. Myślę, iż będziemy mieli ku temu najlepszą okazję realizując kolejny Jubileuszowy Kongres Komunalny jesienią 2012 roku w Elblągu. Przy aktywnym zaangażowaniu Konwentu Powiatów Województwa Warmińsko–Mazurskiego i patronacie prezydentów Elbląga oraz Olsztyna będziemy mieli okazję nie tylko zrealizować program kongresu, ale i skutecznie promować nasz piękny region elbląski.

Małgorzata Lubowiecka, Starostwo Powiatowe w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME