Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Uwaga! Upały

 
Elbląg, Uwaga! Upały Jednym ze sposobów na ochłodę w mieście może być kurtyna wodna, fot. AD (arch. portel.pl)
Rek

- W związku z przewidywaną falą upałów zwracam się z prośbą o otoczenie szczególną opieką osób starszych, samotnych, chorych oraz dzieci. Apeluję o wykorzystanie wszelkich dostępnych środków umożliwiających tej grupie osób bezpieczne i łatwiejsze przejście przez czas upałów. Pamiętajmy o napojach, nakryciu głowy, odpowiednim ubiorze - apeluje wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski.

Wakacje to szczególny czas, kiedy upały są normalnym zjawiskiem; każdy powinien się odpowiednio przed nimi zabezpieczyć. Dlatego w tym okresie wojewoda oraz służby ratownicze przypominają o tym, jak powinniśmy się zachowywać.
     Zachowanie podczas upałów:
     - unikaj wychodzenia na zewnątrz w najcieplejszej porze dnia (miedzy 10:00 a 17:00)
     - unikaj nadmiernego nasłonecznienia, opalania, używaj kremów ochronnych
     - chroń dzieci przed nadmiernym przegrzaniem, nasłonecznieniem i odwodnieniem
     - w upalne dni nie zostawiaj w samochodzie dzieci, zwierząt, materiałów łatwopalnych
     - jeśli musisz przebywać na zewnątrz – noś nakrycie głowy i przewiewne obuwie oraz ubranie, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry, a także okulary przeciwsłoneczne
     - pij regularnie duże ilości płynów, unikając napojów zawierających cukier lub alkohol, spożywaj lekkie posiłki, zwracając uwagę na ich świeżość (zwłaszcza nabiału, lodów, mrożonek)
     - unikaj forsownego wysiłku fizycznego, korzystaj z chłodnych (temperatura pokojowa) pryszniców i kąpieli; pamiętaj, że zimny prysznic po przebywaniu w upale może spowodować szok termiczny
     - unikaj dużych różnic temperatur miedzy klimatyzowanymi pomieszczeniami, autami, a temperaturą panującą na zewnątrz
     - utrzymuj chłód w pomieszczeniach: w ciągu dnia zamykaj i zasłaniaj okna po stronie nasłonecznionej, otwieraj okna, gdy temperatura jest niższa; zamykaj drzwi i okna w pomieszczeniach klimatyzowanych
     - przebywaj w najchłodniejszym pomieszczeniu mieszkania, szczególnie nocą
     - dbaj o zwierzęta: zabezpiecz je przed bezpośrednim nasłonecznieniem, zapewnij nieograniczony dostęp do wody pitnej, wietrz pomieszczenia, w których przebywają
     - obserwuj reakcje swojego organizmu podczas upałów – w przypadku złego samopoczucia zwróć się o pomoc do lekarza
     
     Skutki upałów:
     - przegrzanie
     - odwodnienie
     - oparzenia
     - udary
     - nasilenie się chorób wewnętrznych
     
     Telefony alarmowe w razie niebezpieczeństwa
     112 – numer alarmowy
     999- pogotowie ratunkowe
     998- straż pożarna
     997 - policja
     
     W wyniku upałów dochodzi do znacznego spadku wilgotności terenów zielonych, co prowadzi do pożarów. Większość z nich związana jest z nieostrożnością człowieka. Pożary lasów i nieużytków związane są z angażowaniem znacznych sił i środków. Każda taka akcja to olbrzymi wydatek, a strażacy właśnie gaszący trawy oraz nieużytki mogą być potrzebni do ratowania ludzi i ich mienia w znacznie ważniejszym miejscu.
     
     Zwierzęta tak samo odczuwają upały, jak ludzie. Dlatego apeluję o to, by szczególnie podczas upałów pamiętać także o naszych milusińskich. Należy pamiętać o zwierzętach bezdomnych, o ptakach, żeby wystawiać im naczynia ze świeżą wodą. Zwierzęta także bardzo źle znoszą upały – mówi wojewoda Marian Podziewski.
     Niebezpieczne dla psów może być także wyprowadzanie ich na spacer w pełnym słońcu lub pozostawianie ich pod sklepem lub w aucie w trakcie robienia zakupów przez właścicieli.
Edyta Wrotek, rzecznik Prasowy Wojewody Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety do łazienki
Fototapeta lateksowa 150x260 cm - Paryż
Fototapeta fizelinowa 320x148 cm - Samolot
Obraz na płótnie Tygrys 110x50 cm