UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

W czym pływa problem?

 
Elbląg, Czystość wody w basenach jest monitorowana
Czystość wody w basenach jest monitorowana (fot. arch. portEl - Anna Dembińska)
Reklama

Centrum Rekreacji Wodnej „Dolinka” nie miało ostatnio szczęścia do wody. Najpierw przedłużył się przegląd gwarancyjny, a potem baseny zostały zamknięte ze względu na zanieczyszczenie wody. Sprawdzamy, w czym jest, a może raczej pływa problem.

Kwestię jakości wody reguluje odpowiednie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2005 r. Zgodnie z nim w basenowej wodzie nie powinno być żadnej bakterii. Wyjątkiem jest Legionella (bakteria wywołująca tzw. chorobę legionistów), która może występować w wodzie, ale tylko w tej z natrysków (mniej niż 100 bakterii w 100 ml wody). Woda w basenie może mieć także 100 mikroorganizmów w 1ml wody. Wskaźnik pH powinien się wahać od 6,5 – 7,6. To podstawowe wskaźniki, które gwarantują, że wizyta w basenie nie będzie miała negatywnych skutków zdrowotnych.
       Woda w CRW jest badana co dwa tygodnie, co również jest wymogiem wynikającym z ministerialnego rozporządzenia.
       - Jakość wody monitorowana jest permanentnie poprzez automatyczny pomiar parametrów fizykochemicznych wody (chlor, pH, potencjał redox) – informuje Adam Krause, kierownik CRW „Dolinka”
       Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem stężenie chloru wolnego może wynosić od 0,3 do 1mg na litr. W przypadku związków chloru te wartości powinny wahać się od 0,2 do 0,3 mg w litrze wody.
       Na stronie internetowej "Dolinki" teoretycznie można się zapoznać ze stanem wody w basenowych nieckach – niestety informacje są nieaktualne. Dziś (4 listopada) widnieją wyniki badań z ... 20 września i są nieczytelne. Uśmiechnięta (albo smutna) "buźka" tak naprawdę nie informuje potencjalnych klientów o faktycznym stanie wody. Tymczasem 18 października miała miejsce kolejna przerwa związana z zanieczyszczeniem wody.
       Wydarzenia z ostatnich miesięcy spowodowały, że elblążanie mogą mieć poważne wątpliwości, co do jakości wody w miejskim basenie. Najpierw przedłużył się przegląd gwarancyjny (na przełomie sierpnia i września) i basen był zamknięty (częściowo). W październiku nieodpowiedzialne zachowanie użytkowników znów spowodowało tygodniową przerwę. Pracownicy "Dolinki" zwracają uwagę na zachowanie klientów pływalni, które wpływa na stan sanitarny wody.
       - Przed kąpielą w basenach należy skorzystać z mydła oraz z pryszniców umiejscowionych w strefie przebieralni. Powinno się również używać klapków przeznaczonych tylko na basen oraz strojów stricte kąpielowych – uczula Adam Krause.
       Z danych MOSiR wynika, że dziennie z usług CRW "Dolinka" korzysta do tysiąca klientów. Przez pierwsze 8 miesięcy tego roku basen wypracował zysk. Jak ostatnie przerwy odbiją się na wyniku finansowym miejskiej pływalni, okaże się wkrótce.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Problem polega na tym, że ludzie się nie myją! Po pierwsze przed wejściem na basen, zaraz po rozebraniu się i po drugie po wyjściu z saun. Po to są tam prysznice, żeby opłukać ten smierdzacy pot, a nie od razu do rekreacyjnego! A narazie to wygląda tak - Mówi Janusz do żony: Grażyna nie kąp się, jedziemy na basen. .. :/
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  65 4
  Zażenowany(2016-11-04)
 • @Zażenowany - zgadza się, powinny być utworzone komory prysznicowe między szatniami a pływalnią
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23 2
  (2016-11-04)
 • Czy nie czas zmienić kierownika i specjalisty od spraw technicznych / i to bez ustawianych konkursów / p. Wróblewski ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19 15
  wist(2016-11-04)
 • "Powinno się również używać klapków" to po polskiemu? używać butów czy buty. Chyba jednak używać klapki a nie klapków. Może wielka instrukcja dla dziadków i babciów potrzebna. Dodatkowe kontrole suchości ciała, strojów przy wejściów. Pod prysznicem guzików się wciska a tam woda na krótko by się opłukać dokładnie. Kiedyś to z dyszów sie lała i lała. Fakt były straty na wodzie, ale może mniejsze niż teraz przy zamkniętym basenie z różnych powodów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 3
  czyściciel(2016-11-04)
 • w innych aqaparkach nie mają takich problemów, tu jest jakaś ekipa zatrudniona na tym basenie nieudolna !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 7
  (2016-11-04)
 • Ekipa ekipą, ale to ludzie zachowują się nieodpowiedzialnie. Mamy XXI wiek, a zachowują się co niektórzy, jak w średniowieczu. Żeby nie dbać o higienę osobistą? Wtf.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 5
  eerh(2016-11-04)
 • by wzięli lepiej zrobili coś ze stęchlizną w saunie parowej. .jakiś aromat sosnowy albo czyszczenie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 1
  (2016-11-04)
 • Proponuję ratownikom zamiast plotkować siedząc przy oknach stać przy wyjściu z szatni i sprawdzać czy oby jakiś brudas i śmierdziel się umył. Zaczynam się brzydzić tego basenu i wracam z powrotem na okoliczny basen hotelowy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18 3
  sterylny(2016-11-04)
 • @wist - wist, a jak teraz w sporcie po odejściu pana z Ełku, lepiej? Teraz to dopiero sport ruszył "z kopyta". I teraz nie przeszkadza ci, że nic nie dzieje się, że zajmują się ludzie, którzy o tym pojęcia nie mają?!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 2
  (2016-11-04)
 • Na basenach holtelowych jeszcze wiekszy syf. Tam to wogole malo kto bierze prysznic, przychodza lydzie pijani z hotelu i parza sie w saunie i jakuzzi... baseny sa zarzadzany przez nieudolnych ludzi ale z dwojga zlego wole basen miejski ktory dziala zgodnie z procedurami niz hotelowy ktory wlaczaja po pol godziny po wylowieniu kupy z basenu i nie robia po tym zadnych badan.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 1
  Poinformowany(2016-11-04)
 • Ogóloeuropejska opinia o nas - jesteśmy brudasy! Nikomu nie ubliżając, ale wiele polskich rodzin wyznaje zasadę "Dezodorant i brud - i znika smród". ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 2
  Fucik(2016-11-04)
 • do poinformowany: to się nie szlajaj po hotelach, w domu siedź i tam się kąp i sauunuj - higienicznie, aseptycznie i narodowo:))))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  Bruchreiz(2016-11-04)
Reklama