Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W Elblągu pracuje coraz więcej cudzoziemców

Elbląg, W Elblągu pracuje coraz więcej cudzoziemców fot. Anna Dembińska, arch. portEl
Rek

W województwie warmińsko-mazurskim, na koniec września zanotowano ponad 6 tys. pracujących cudzoziemców. Liczba ubezpieczonych, którzy płacą składki emerytalne i rentowe w oddziale ZUS w Elblągu, wynosi prawie 1800, natomiast w oddziale w Olsztynie jest to ponad 4300.

Najwięcej zatrudnionych jest obywateli Ukrainy - w Elblągu 1260 osób natomiast w Olsztynie 2886. Następną grupą osób zatrudnionych pod względem ilości stanowią Białorusini –180 na terenie Elbląga oraz 446 na terenie Olsztyna. Liczba legalnie zatrudnionych cudzoziemców z każdym rokiem rośnie. Zatrudnieni są przez polskich przedsiębiorców, ale również i przez rodzimych. Coraz częściej sami zakładają własne działalności gospodarcze. Następni pod względem liczebności są Rosjanie, w Elblągu 63 osoby natomiast w Olsztynie 147 osób.
     W województwie warmińsko-mazurskim legalnie zatrudnieni są przedstawiciele bardzo wielu krajów. Ich liczba w porównaniu do ilości pracowników z Ukrainy, Białorusi oraz Rosji jest znacznie mniejsza. Są to między innymi obywatele Korei, Litwy, Mołdawii, Niemiec oraz Armenii.
     Obywatele innych państw, zatrudnieni lub prowadzący działalności, podlegają przepisom o ubezpieczeniu społecznym obowiązującym w naszym kraju. Jedynym wyjątkiem jest, gdy wyklucza to umowa zawarta pomiędzy Polską a macierzystym krajem pracownika.
     Umowa Polski z Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym, określa warunki niezbędne do nabycia prawa do emerytury i renty. Osobie pracującej i podlegającej ubezpieczeniom w Polsce i na Ukrainie przysługuje prawo do świadczenia emerytalnego zarówno z Polski jak i z Ukrainy. Aby uzyskać prawo do emerytury, należy spełnić warunki wymagane w obu krajach (chodzi o emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty z tytułów wypadków przy pracy, renty rodzinne a także zasiłki pogrzebowe).
Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Volkswagen
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM