Środa 24-04-2019, imieniny Grzegorza, Horacego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W hołdzie powstańcom

 
Elbląg, W hołdzie powstańcom
W parku Traugutta odsłonięta została tablica upamiętniająca powstańców styczniowych (fot. AD)

- Dokładnie 151 lat temu w różnych miejscach Królestwa Polskiego, Litwy i Ukrainy zbierały się grupy powstańcze, by w nocy z 22 na 23 stycznia dokonać ataku na jednostki cara Rosji na ziemi polskiej, litewskiej i Rusi - powiedział znany elbląski historyk, Piotr Imiołczyk podczas dzisiejszej (22 stycznia) uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej na Obelisku Romualda Traugutta w Parku Traugutta. Zobacz fotoreportaż.

W uroczystości upamiętniającej walki powstańców styczniowych o niepodległość bardzo licznie wzięli udział uczniowie i nauczyciele elbląskich szkół. Nie zabrakło także wojska i odtwórców historycznych. Dzisiejsza rocznica pozwala choć na chwilę pochylić się nad trudnym losem naszej ojczyzny i uświadomić, jak wiele uczynili dla nas nasi przodkowie, wielcy Polacy. By oddać im hołd, a wśród nich wielkiemu generałowi Romualdowi Trauguttowi, elblążanie pozostawili na obelisku kolejną tablicę: - Cieszę się, że szanując pracę poprzednich pokoleń elblążan, którzy w hołdzie Romualdowi Trauguttowi zorganizowali w tym miejscu park, możemy dziś odsłonić drugą tablicą, nawiązującą wprost do Romualda Traugutta i powstańców styczniowych – powiedział prezydent Elbląga, Jerzy Wilk, który kilka chwil później dokonał uroczystego jej odsłonięcia.
     Podczas uroczystości odczytano także manifest Rządu Narodowego: - Jesteśmy bardzo blisko tych wszystkich narodów, które razem z nami w imię niepodległości i wolności poderwały się w 1863 roku – powiedział Piotr Imiołczyk. - Każdy z oddziałów tzw. partii otrzymał wtedy manifest Rządu Narodowego. Dla mnie powstanie styczniowe ma bardzo wyjątkowo ważne znaczenie, ponieważ mój praprapraprzodek Andrzej Potocki w nim uczestniczył i zginął na Syberii – dodał. - W powstaniu styczniowym brało udział ponad 300 tysięcy ludzi, ponad 40 tysięcy było urzędnikami tajnego państwa. Ile osób uczestniczyło w manifestacjach, nikt nie wie. Najważniejsze w tym powstaniu jest jednak to, że ten, kto miał określić się jako Polak, to się określił.

  Kwiaty pod obieliskiem złożył dziś prezydent Jerzy Wilk (fot. AD)
Kwiaty pod obieliskiem złożył dziś prezydent Jerzy Wilk (fot. AD)


     Mimo, że to wielkie polskie powstanie narodowe zakończyło się klęską powstańców, nadzieja Polaków nie umarła: - O co walczyli powstańcy? O niepodległość. O upragnioną przez Polaków pod wszystkimi trzema zaborami – mówi prezydent. - Wielkie zdarzenia, to również wielkie jednostki. W postaniu styczniowym był to Romuald Traugutt, który wykorzystując swoje wojskowe doświadczenie, stara się oddziały partyzanckie przekształcić w regularną armię. Opowiada się za uwłaszczeniem chłopów. Pragnie, by o powstaniu wiedziano jak najwięcej na arenie międzynarodowej. I choć Traugutt ginie stracony przez Rosjan w sierpniu 1864 roku, jego postawa daje przeświadczenie, że duży europejski naród w centrum Europy, musi mieć własne państwo. To przeświadczenie było motorem działania Polaków w drugiej połowie XIX wieku aż do roku 1918 – dodaje.
     Po uroczystym odsłonięciu tablicy przedstawiciele poszczególnych szkół złożyli kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem.
     A już po feriach, 13 lutego Piotr Imiołczyk zaprasza wszystkich elblążan na happening odtwórczy przedstawiający wymarsz oddziału powstańczego.

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Piotr jak zwykle niezawodny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 3
  ano(2014-01-23)
 • Olaboga! Kolejna polska szopka. Śmiechu warte te pseudopatriotyczne parady.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 15
  (2014-01-23)
 • Jeżeli KOMUŚ nie pasują " polskie szopki " niech nie cierpią z tego powodu i szukają swoich korzeni i swojego miejsca na ziemi. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 3
  (2014-01-23)
 • Imiołczyk i jego przebierańce. .. to jakiś cyrk! Heppening?! Odsłonięcie pomnika to uroczystość, a nie bal przebirańców! Koleś przebiera swoich uczniów w kożuchy, daje do rąk patyki i nazywa powstańcami. .. po co? Po to żeby dorwać się do mikrofonu i " zabłysnąć" kompletnym brakiem elokwencji? To jakaś kpina!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 10
  (2014-01-23)
 • Panu Imiolczykowi miasto powinno postawić pomnik !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 5
  elblazanin1945(2014-01-23)
 • Ciągle martyrologia i świętowanie klęsk narodowych. Ludzie tylko Powstanie Wielkopolskie było zwycięskie. Reszta to tragedia. Dlaczego w czasie II Wojny Światowej nie było partyzantki we Wielkopolsce ? Bo Niemcy nie wyrazili zgody. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 6
  (2014-01-23)
 • Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, terażniejszości ani prawa do przyszłości. ----- to dla tych na NIE !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  STARYDINO(2014-01-23)
 • Wszystkie święta narodowe obchodzić w jednym dniu, najlepiej 11.listopada, upadek samolotu w Smoleńsku także. Jakie to będą oszczędności. Obecnie na uroczystościach jest niewiele osób, najczęściej przypadkowi przechodnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  (2014-01-24)
 • Niemcy nie obchodzą swojej klęski z 1945 r, ale jak sobie dobrze żyją. Patrzeć do przodu, a nie do tylu bo tak maszerując można się przewrócić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  (2014-01-24)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne I-D TOKYO
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
okulary korekcyjne Agatha Ruiz de la Prada
Okulary korekcyjne EVA MINGE