Poniedziałek 25-03-2019, imieniny Marii, Wieńczysława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W naszym województwie mieszka 59 stulatków

Elbląg, W naszym województwie mieszka 59 stulatków
fot. Anna Dembińska, arch. portel

Obecnie wysokość świadczenia wynosi 3731,13 zł brutto. W całej Polsce otrzymuje je prawie 2 tys. osób. Najwięcej takich osób mieszka w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Najstarszą osobą z naszego regionu jest kobieta mieszkająca w Elblągu. Pani ma 106 lat,  w Elblągu mieszka także najstarszy mężczyzna i ma 101 lat. W gronie wszystkich stulatków dominują kobiety.

Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat. Jest dożywotnie i wypłacane co miesiąc w wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Wysokość świadczenia honorowego z tytułu ukończenia 100 lat jest taka sama w KRUS i ZUS. Taką samą kwotą przyznają również organy emerytalne MSW i MON.
     Świadczenie wypłacane jest co miesiąc do końca życia. Na raz przyznane świadczenie nie trzeba składać ponownych wniosków. Jest ono wypłacane automatycznie od dnia ukończenia 100 lat. Osoby, które pobierają renty lub emerytury mają wypłacane dodatkowe środki bez składania wniosków. W przypadku osób, które nigdy nie pracowały, one same muszą złożyć wniosek oraz dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia). Takie osoby nie figurują w systemach ZUS, ponieważ nigdy nie były odprowadzane za nie składki. Natomiast w sytuacji gdy osoba, która kończy 100 lat, pobiera świadczenie przyznane w drodze wyjątku przez prezesa Zakładu, świadczenie honorowe przyznawane jest w zamian dotychczas pobieranego świadczenia.
     Jest to dobra wiadomość zwłaszcza dla kobiet, które przez całe swoje życie prowadziły gospodarstwo domowe, zajmowały się wychowaniem dzieci i nigdy nie pracowały, więc nie mogły otrzymać emerytury- informuje Anna Ilukiewicz rzecznik ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.
     Świadczenie honorowe wypłacane jest razem z przyznanym świadczeniem emerytalno-rentowym. Jest to spory zastrzyk gotówki i na pewno bardzo pomocny w zasileniu senioralnego, domowego budżetu.
     Życzymy wszystkim 100-latkom kolejnych jubileuszy i dużo zdrowia. Mamy nadzieję, że z każdym rokiem liczba wypłacanych świadczeń honorowych będzie wzrastała.
Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Konto poczty elektronicznej
Domena .pl
Czytnik kart kryptograficznych