UWAGA!

W oczekiwaniu na pocztówkowy widok

 Elbląg, Prace budowlano-remontowe na terenie Biblioteki Elbląskiej idą pełną parą
Prace budowlano-remontowe na terenie Biblioteki Elbląskiej idą pełną parą (fot. Anna Dembińska)

Część nowego dachu już jest, a za miesiąc będą i nowe okna. W dalszej kolejności budynek Biblioteki Elbląskiej czeka zmiana elewacji i najważniejsze - osuszanie. Prace ratunkowo-upiększające nie ominą stojącego na dziedzińcu fragmentu zabytkowego muru, a piaskowaniu i wymianie fug poddany zostanie mur graniczący z muzeum. Zobacz zdjęcia. - Przy takiej jakości wykonania prac będziemy mieć spokój na 50 lat – przewiduje dyrektor Biblioteki Elbląskiej Jacek Nowiński. - Widok będzie imponujący, wręcz pocztówkowy.

Stare mury Biblioteki Elbląskiej wymagają remontu. Na ten cel udało się pozyskać środki zewnętrzne i Urząd Miejski ogłosił przetarg na wykonanie prac. A tych jest niemało: oczyszczenie murów (od strony północnej i południowej), wyremontowanie trzech podpór, wykonanie trzech nadproży nad wejściami. Wykonawca wymieni też ceramiczne pokrycie dachów, stolarkę okienną i drzwiową oraz wykona kanalizację deszczową, izolację przeciwwilgociową i przeciwwodną, instalację CCTV, sanitarną, elektryczną, teletechniczną i odgromową. W piwnicy powstanie także węzeł sanitarny. Dziedziniec biblioteki zostanie przebudowany, zakonserwowane zostaną pozostałości średniowiecznych murów. Ciekawostką jest zamontowanie iluminacji od strony północnej.
       Prace wyceniono na 7,4 mln zł i mają zakończyć się do 31 października 2019 r. Dyrektor Biblioteki Elbląskiej patrzy na teren budowy i przewiduje: Zakończą się szybciej.
       - Prace idą ostro i dynamicznie, część dachu już została zrobiona, a w od połowy czerwca zacznie się wymiana okien – wskazuje Jacek Nowiński. - Nie dobudowujemy ani jednego centymetra, ale zrobiona zostanie stolarka, dachy, osuszenie budynku, iluminacja plus zagospodarowanie przestrzeni dziedzińca w taki sposób, że będzie ona strefą parkowo-skwerowo-przyjemną (śmiech). Będą tu toalety z prawdziwego zdarzenia i – mała ciekawostka - powstanie pierwszy podziemny śmietnik. Chcemy, by ludzie, którzy do nas przychodzą przebywali w warunkach pełnej cywilizacji. Co mamy schować to schowamy, a reszty nie musimy się wstydzić.
       Biblioteka przeszła dużą modernizację w latach 2004-2005. Wówczas jednak nie wystarczyło pieniędzy na remont dachu i osuszenie obiektu, co – zdaniem dyrektora Jacka Nowińskiego – jest najważniejsze dla każdego zabytku. Prace remontowe dotkną także murów otaczających dziedziniec, jak również fragmentu w samym jego centrum.
       - Pracownicy budowlani usuwają stare fugi z muru graniczącego z muzeum, a w przyszłym tygodniu będzie piaskowanie i zostaną wykonane nowe fugi – zapowiada dyrektor biblioteki. - Prace przebiegają pod nadzorem konserwatorskim.
       Remont będzie prowadzony od piwnicy aż po dach i to dosłownie. Ok. 300 m kw. piwnic (jeszcze nie został ogłoszony przetarg) czeka modernizacja w strefę kreatywną, wystawienniczą. Będzie można zapoznać się z zasobem narodowym starodruków, poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, jak, czym i na czym dawniej pisano.
       I choć dyrektor Nowiński chwali wykonawcę za jakość i tempo pracy, spodziewa się też niespodzianek.
       - To była najludniejsza część Starego Miasta od powstania Elbląga - przypomina. - Tu był szpital św. Ducha, strach pomyśleć, co kryje się pod spodem. Podejrzewamy, że niespodzianek może być sporo. Czy będą one miłe to się okaże – zaznacza. - Zależy z jakiego okresu te niespodzianki. Te z czasów niedawnych nie są najmilsze.
      
A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Szkoda że pracę remontowe omijają filię.
  • A w tym kempingu to pewnie zarząd budowy :)
  • Byloby dobrze jakby pod nadzorem konserwatora zabytkow dopuszczono poszukiwaczy z detektorami metalu i przeszukali dziedziniec muzeum. Byloby to zgodne w takim przypadku z obowiazujacymi przepisami a muzeum zyskaloby duza bezinteresowna pomoc ze strony poszukiwaczy hobbystow. Moze portEL zainicjuje cos w tym kierunku.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    2
    elb2010(2018-05-14)
  • Wszystko super, ale zapraszam Prezydenta i Zarząd Dróg na ul. Rybacką na wysokości najnowszej kamienniczki szczegolnie przy restauracji Zmysły, ręce i nogi opadają, a to jedyny wyjazd ze Starówki w strone Śródmieścia / nielicząc odległych przy GE Power i Prokuraturze. Ludzie, sezon się zaczął, a tu takie G. .. .. , nie wstyd Wam przed przyjezdnymi, a za chwilę Mundial ?????
Reklama