Niedziela 24-06-2018, imieniny Jana, Danuty
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W piątek rusza Wielkanocna Zbiórka Żywności

Elbląg, W piątek rusza Wielkanocna Zbiórka Żywności
Rek

W najbliższy piątek rusza Wielkanocna Zbiórka Żywności. W Elblągu i powiecie elbląskim organizuje ją Bank Żywności w Elblągu. Akcja potrwa do niedzieli i odbędzie się na terenie 30 sklepów spożywczych w Elblągu, Tolkmicku, Jegłowniku i Młynarach.

Lista sklepów, w których można wziąć udział w akcji znajduje się na stronie www.bankzywnosci.elblag.pl. Jest to ostatnia zbiórka Banku Żywności z wystawionym przez urząd państwowy pozwoleniem.
     Produkty zebrane podczas zbiórki trafią do najbiedniejszych dzieci, rodzin wielodzietnych, osób samotnie wychowujących dzieci, bezdomnych, chorych i bezrobotnych, a także do osób pracujących, których nie stać na zakup żywności. Wolontariusze będą czekali w okolicach sklepowych kas przy specjalnie oznakowanych koszach. Każdy będzie mógł przekazać im produkty, którymi chce podzielić się z osobami najuboższymi.
     W Polsce mamy 2,5 miliona osób żyjących za 500 zł miesięcznie. (GUS 2013). Nasze województwo jest najbiedniejszym w Polsce. Ponad 13 proc. mieszkańców żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa. Z tej racji otrzymujemy wyższe subwencje, jednak przede wszystkim musimy sami zadbać o siebie nawzajem. Fortuna, jak wiadomo, kołem się toczy, każdy z nas może znaleźć się w trudnej sytuacji i potrzebować pomocy. Pomyślmy o tym, robiąc zakupy w najbliższy weekend.
     Wielkanocna Zbiórkę Żywności odbędzie się łącznie na terenie 2,5 tysiąca sklepów spożywczych w Polsce. Organizuje ją w sumie 28 Banków Żywności zrzeszonych w Federacji Polskich Banków Żywności. Zaangażuje się w nią w ponad 33 tys. wolontariuszy niemal w całej Polsce. Dzięki ofiarności uczestników Wielkanocnej Zbiórki Żywności, w zeszłym roku 21 Banki Żywności, które zorganizowały Wielkanocną Zbiórkę Żywności dostarczyło pomoc żywnościową do niemal 90 tys. osób najuboższych. W sumie udało się zebrać 260 tys. kilogramów produktów spożywczych.
     
     Ostatnie pozwolenie na zbiórkę publiczną

     Bank Żywności w Elblągu od 12 lat organizuje zbiórki. Wielkanocna Zbiórka Żywnosci będzie ostatnią, podczas, organizacji której, zwraca się o pozwolenie do władz publicznych. 14 marca Sejm uchwalił nową ustawę o zbiórkach publicznych. Jest to wspólny sukces organizacji pozarządowych, które od 6 lat pracowały nad zmianą regulacji prawnych. W konsultacje, od samego początku aktywnie angażowała się Federacja Polskich Banków Żywności, w której zrzeszony jest nasz Bank Żywności.
     Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji będzie prowadzić specjalny portal pod adresem zbiorki.gov.pl. Organizacje, które będą chciały zorganizować zbiórkę, nie będą musiały występować do Ministerstwa o pozwolenie. Wystarczy zgłosić chęć przeprowadzenia zbiórki na portalu MAiC. Jeśli urzędnicy w ciągu 3 dni nie zgłoszą zastrzeżeń, to automatycznie zbiórkę będzie można prowadzić. Podobnie rozwiązana jest kwestia sprawozdań ze zbiórek. W równie łatwy sposób będzie można sprawdzić sposób spożytkowania darów zebranych podczas zbiórki. Sprawozdania będą zamieszczane na ww. portalu. Ułatwi to dostęp obywatelom do informacji o zbiórkach. Szybciej, łatwiej i bardziej przejrzyście będzie można sprawdzić czy zbiórka została zgłoszona oraz znaleźć informacje o organizatorze. Dla organizacji pozarządowych jest to uproszczenie procedur dla obywateli zaś łatwiejszy dostęp do przejrzystych informacji na temat organizowanych akcji. 1 kwietnia Prezydent uroczyście podpisał nową ustawę o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych.

Teresa Bocheńska, Prezes Banku Żywności
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Prezent na Komunię
Pieczątki Trodat
Płyn do mycia i dezynfekcji
Clinex Floral