UWAGA!

W podróży do Elbinga. Czas na quiz!

 Elbląg, W podróży do Elbinga. Czas na quiz!

W dzisiejszym quizie zapraszamy naszych Czytelników do przedwojennego Elbinga. W 1945 r. to miasto praktycznie przestało istnieć, a na jego gruzach powstał polski Elbląg. W mieście pozostały jeszcze ślady przedwojennego miasta. Czy wiesz, co przed II wojną światową znajdowało się w miejscach, jakie prezentujemy na zdjęciach? Zapraszamy do rozwiązania quizu.

Gdzie znajdował się posterunek policji wodnej? Jak nazywała się dawniej Zawada? To tylko niektóre pytania, które przygotowaliśmy w naszym najnowszym quizie. Zapraszamy do zabawy i pochwalenia się swoim wynikiem wśród znajomych na Facebooku.
      
       Dzisiejszy quiz znajdziecie tutaj. 
      
red.

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • To miasto praktycznie przestało istnieć? Bez przesady... Starówka to nie miasto
  • @Abstynent - No to widać, że słabo znasz historię Elbląga. Przytoczę pewien fragment: " Rok 1945 przyniósł decydujące zmiany w strukturze zabudowy i zaludnienia najbardziej dotychczas intensywnie zagospodarowanych terenów centralnych Elbląga, w tym Starego i Nowego Miasta oraz ich najbliższego otoczenia. Zabudowa na tym obszarze uległa zniszczeniu podczas działań wojennych, sięgającemu w wielu miejscach nawet 100 proc. stanu przedwojennego. " i jeszcze: " Miasto utraciło większość obiektów usług publicznych oraz śródmiejskiej zabudowy pierzejowej o funkcji mieszkalno-usługowej. ” Miasto na pół wieku straciło swoje centrum i już nigdy nie odzyskało charakteru miasta hanzeatyckiego. To, że się zachowało kilkanaście, może kilkadziesiąt budynków poza nim, to ogromne szczęście. Elbląg, miasto łaskawie oszczędzane przez wszelkie wojny, po wojnie stracił ogromnie na wyglądzie.
  • Niemcy jacy byli i są Polacy wiedzą, choć mam wrażenie, że ostatnio poruszamy się w jakimś dziwnym świecie absurdu i mniemanologii stosowanej - wszak wyżej wspomnianym nie można odmówić cech dobrego gospodarza i narodu dbałego o otoczenie jak i gospodarkę. Tak jak jeden z przedmówców zaznaczył nigdy od czasów zakończenia wojny nie zbliżyliśmy się do potencjału i klasy miasta jakim był Elbląg przedwojenny. I nie sądzę aby wobec obecnej władzy i gospodarki zarówno komunalnej jak i narodowej, prowadzonej w oparach absurdu i zaklęć Elbląg w jakikolwiek sposób zyskał lepszą pozycję w kraju jak i świecie. Typowy system akcyjny jak i kompletny rozgardiasz urbanistyczny (podstawa - bark zdrowych, logicznych i drożnych powiązań komunikacyjnych) zagościł w tym mieście standardem wielu dekad ideologii infantylnych poczynań i gestów sprowadzających się jedynie do przetrwania kadencji i podstawowego wyznania pt. TKM.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    2
    AMalejużniekoniecznie(2017-10-07)
  • widac ze fundacje z niemiec daja na takie artykuly. .. .elbinga juz nie ma tak jak nie ma cesarstwa rzymskiego. .. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    7
    obiektywnie(2017-10-07)
  • to jest problem łaskawco, że Elbinga nie ma - bo to oczywiste jak nieustające tumaństwo Polaków przybierające obecnie jak widać postać nadprzyrodzoną - i to jest problem
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    3
    AMalejużniekoniecznie(2017-10-07)
  • 15/15 - gratulacje dla autorów pytań. Trafnie i niedwuznacznie sformułowane. To dobra robota na polu historii miasta.
Reklama