Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W szkole muzycznej wszystko gra

 
Elbląg, W szkole muzycznej wszystko gra Zarówno dzieci, jak i ich rodzice i nauczyciele mają powody do radości (fot. AD)
Rek

Dwa lata temu wbito symboliczną łopatę pod jej budowę. Pół roku później wydarzyła się tragedia – w remontowanej szkole wybuchł pożar, który strawił część budynku i nie oszczędził sali koncertowej. Dzięki koncertom charytatywnym, wsparciu wielu osób i instytucji, udało się doprowadzić budowę do końca. Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. K. Wiłkomirskiego w Elblągu rozpoczął rok szkolny w odnowionym budynku. Zobacz więcej zdjęć z oficjalnego otwarcia i rozpoczęcia roku szkolnego

Projekt, który ma wielu ojców
     - Pan minister powiedział do nas: nie przychodźcie, nie płaczcie, a pokażcie, co potraficie. Napiszcie dobry projekt – tak początki realizacji tej inwestycji wspominał Andrzej Korpacki, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego.
     Dziękował również wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że remont się zaczął, a później przebiegł pomyślnie, mimo różnych trudności.
     Wśród tych osób jest Bożena Sielewicz, dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
     - Myślę, że to piękny dzień dla uczniów elbląskiej szkoły muzycznej, ale i dla Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Inwestycja zakończona, teraz czas na pracę, tworzenie, naukę w dobrych warunkach – mówiła Bożena Sielewicz, dyrektor EOK. - Jest wielka radość, że po tylu latach szkoła muzyczna ma przyzwoite, dobre warunki.
     Nie zabrakło również Piotr Żuchowskiego, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, który od początku był blisko tej inwestycji.
     - Obiekty użyteczności publicznej powinny mieć swoją reprezentatywność, także jeśli mówimy o wyglądzie zewnętrznym. Każdy, kto spojrzy na elewację tej szkoły zapamięta ją i będzie ją kojarzył – mówił Piotr Żuchowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - To ważny dzień dla Elbląga. Serce mi się raduje, że te pieniądze zostały tak wspaniale wykorzystane.

  Tablicę informacyjną odsłania Piotr Żuchowski, obok, po prawej Andrzej Korpacki (fot. AD) Tablicę informacyjną odsłania Piotr Żuchowski, obok, po prawej Andrzej Korpacki (fot. AD)

 Z zakończenia prac cieszy się również Andrzej Korpacki, choć przyznaje, że to dopiero początek.
     - Przed nami droga rozwoju programowego, nowych pomysłów, koncepcji. Nasz obiekt nie będzie enklawą dla uczniów szkoły muzycznej – mówił. - Chcemy, by było to centrum kulturotwórcze, tutaj także będzie występować Elbląska Orkiestra Kameralna, będziemy urządzać nie tylko nasze, wewnętrzne wydarzenia, ale i te realizowane z innymi instytucjami kultury.
     
     Szkoła zbudowana na miarę
     Początki elbląskiej szkoły muzycznej sięgają lat 50. XX wieku. Przez wiele lat placówka nie miała swojej bazy lokalowej, dopiero w 1977 roku, po wieloletnich staraniach, do użytku oddano budynek szkoły. Już po kilku latach było wiadomo, że szkoła potrzebuje remontu, a także rozbudowy, ale nie było na to pieniędzy. Dopiero teraz udało się ją zmodernizować. Odnowiono m.in. klasy, przebudowano salę koncertową, a w nowym skrzydle budynku powstała sala kameralna, a pod nim parking z 59 miejscami.
     Całość kosztowała 11 mln zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie unijne, a 15 proc. to środki z budżetu państwa. Jak dodał dyrektor są jeszcze dodatkowe koszty, łącznie kosztowało to ok. 12,5 mln zł. 
     
     

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Czemu na wizualizacjach w projekcie ta sala wyglądała rewelacyjnie, a tu tak mdło i nijak? Chyba nikt nie konsultował z projektantem tych zmian, bo efekt końcowy jest zdecydowanie rozczarowujący, szczególnie w porównaniu do sali kameralnej. .. Jedynie Tic tac'i na suficie wprowadzają zaskakujący akcent humorystyczny, pewnie dzieci z podstawówki są nimi zachwycone :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 7
  AbsolwentZPSM(2015-09-01)
 • Dzieciaki super ! Uczcie się pilnie choć z muzyki nie da się za bardzo wyżyć ale może Wam się uda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  nold(2015-09-01)
 • nold powiedz to Beyoncé, Dr Dre, Bon Jovi, Springsteen itd, itd muzycy obok sportowców to najlepiej zarabiająca grupa społeczna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  (2015-09-01)
 • .. .ale oni nie skończyli szkół muzycznych matole - nold dobrze życzy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 1
  (2015-09-01)
 • A gdzie podziekowania dla Skanskiej??? Jaka firma dokonczyla remont szkoly i sali koncertowej?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 4
  (2015-09-01)
 • nie ochodzi mnie ciulu co ukończyli napisałem że z muzyki da się wyżyć i to na najwyższym poziomie matole
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 3
  (2015-09-01)
 • A gdzie wzmianka o poprzednim dyrektorze, Panu Stolarskim? To za jego kadencji udało się napisać projekt i zdobyć środki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 2
  (2015-09-02)
 • Fajna szkoła, oby dzieciaki dopisały fantastyczną resztę. Muzyka to jest to, a może zaproszą na koncerty? Z najlepszymi życzeniami dla młodych talentów i tych starszych co talenty będą szlifować! Oby dopisało zdrowie, pomysły i starczyło sił oraz tych zwykłych pieniążków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  klmn(2015-09-02)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta fizelinowa 320x148 cm - Samolot
Fototapety z Paryżem
Fototapety Trójmiasto
Fototapeta z ludźmi