Piątek 25-05-2018, imieniny Grzegorza, Urbana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Walka i dyskryminacja pozostają

Elbląg, Walka i dyskryminacja pozostają Z festynu integracyjnego na Bulwarze Zygmunta Augusta...

Rozmowa z Ewą Sprawką z Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych.

Joanna Ułanowska-Horn: Który to już Tydzień Osób Niepełnosprawnych?
     Ewa Sprawka: Właśnie próbuję policzyć, ale jest to okrągła rocznica, dziesiąta. W 1993 obchody święta odbyły się po raz pierwszy. Przyszło wtedy pismo z Europejskiego Komitetu Przeciwko Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych.
     
     J.U.: Czy w elbląskim cyklu imprez "Tygodnia" są jeszcze w nazwie słowa "walka i dyskryminacja"? Pamiętam, że w którymś roku odeszli państwo od tej nazwy...
     E.S.: Odeszliśmy, ale z powodów czysto praktycznych. Różnie to interpretowano, ale przecież jest to bardzo długa nazwa. Trudno było czasem umieścić pełną nazwę na plakatach, materiałach, ulotkach. Skracaliśmy więc, nadal jednak idea pozostaje niezmienna.
     
     J.U.: A niepełnosprawni nadal czują się dyskryminowani?
     E.S.: Myślę, że tak, ale na pewno dużo zmieniło się w sposobie traktowania osób niepełnosprawnych. Zmieniło się na plus, ale jest jeszcze sporo barier. I może przesuwa się ten punkt ciężkości. Mniej jest barier psychospołecznych pozostają jednak bariery wokół nas: architektoniczne, komunikacyjne.
     
     J.U.: Co stało się z postulatami, które składali państwo w ubiegłym roku na ręce prezydenta miasta? Czy zostały zrealizowane?
     E.S.: Niedawno nawet zastanawialiśmy się, ile spośród tych postulatów zostało zrealizowanych. Część z nich rzeczywiście udało nam się zrealizować dzięki przychylności władz miasta. Ta współpraca jest bardzo ważna. Powołano pełnomocnika osób niepełnosprawnych, Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych otrzymało lokal przy ul. Związku Jaszczurczego. Niektóre z postulatów przechodzą na ten rok.
     
     J.U.: A jakie postulaty będą w tym roku?
     E.S.: Pojawił się postulat utworzenia w Elblągu Zakładu Aktywizacji Zawodowej. To byłaby wieloraka korzyść, przede wszystkim w kwestii przeciwdziałania bezrobociu. Pojawił się też postulat, by miasto przyjęło w formie uchwały strategię elbląskich organizacji pozarządowych Chcielibyśmy też miastu przedstawić ofertę zadań, które organizacje pozarządowe mogłyby wykonywać i w ten sposób wspomagać zadania publiczne.
     
     J.U.: Co będzie punktem kulminacyjnym całego tygodnia?
     E.S.: Myślę, najważniejszy będzie środowy przemarsz ulicami miasta. Jest taki barwny, kolorowy... W marszu biorą udział nie tylko osoby niepełnosprawne, ale i uczniowie szkół przedszkolaki, a także członkowie zaprzyjaźnionych z nami instytucji. Najważniejszą sprawą jest wręczenie petycji prezydentowi. Postulaty, które przestawiamy, wynikają z bardzo dokładnej analizy potrzeb. Rzeczywiście piszemy to, co jest możliwe do zrealizowania.
     
     
     Wywiady Studia El prezentowane są w każdy wtorek i piątek na antenie Telewizji Elbląskiej wieczorem, około 18.30.

przyg. Joanna Ułanowska-Horn (Radio Olsztyn)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fretka
karma kanarek
Krewetkarium
Karma dla papug średnich