Piątek 22-06-2018, imieniny Pauliny, Tomasza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Walka z barierami

Elbląg, Walka z barierami Ewa Sprawka

Rozmowa z Ewą Sprawką i Teresą Bocheńską, założycielkami Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych, jednej z najdłużej i najaktywniej działających elbląskich organizacji pomocowych.

Agnieszka Jarzębska: Czy Elbląg jest miastem przyjaznym osobom starszym i niepełnosprawnym?
     Ewa Sprawka: Kiedy wróciłam tutaj po studiach, w 1987 roku, Elbląg wydawał mi się miastem jak ze złego snu. Od tego czasu wiele się zmieniło, ale wciąż większość budynków i instytucji pozostaje niedostępnych dla osób mających różnego rodzaju niepełnosprawności. To, co jest najbardziej uciążliwe i tworzy tę niedostępność, to niedogodności życia codziennego - bariery architektoniczne w mieszkaniach, brak krawężników, barierek, niemożność załatwienia swoich spraw bez pomocy osoby trzeciej...
     
     W czym ERKON może pomóc pojedynczej osobie?
     Zajmujemy się szeroko rozumianą pomocą codzienną w postaci porad i interwencji związanych ze sprawami socjalnymi, pracą, nauką, leczeniem czy rehabilitacją.
     Dla osób starszych utworzyliśmy Uniwersytet III Wieku, dla pozostałych możliwość ukończenia szkoły średniej. To ważne, bo wciąż połowa niepełnosprawnych posiada jedynie podstawowe wykształcenie. Każdą osobę, która do nas trafia, staramy się potraktować "w całości" - zastanawiamy się, jak mu pomóc, dajemy określoną
     ilość informacji - np. na temat świadczeń zdrowotnych, przepisów prawnych. Wiek XXI jest wiekiem informacji i osobie niedoinformowanej będzie się żyło znacznie gorzej.
     
     Od początku istnienia ERKON znany jest nie tylko z pomocy jednostkom, ale systemowego podejścia do problemów. Macie na koncie m.in. zainicjowanie prac nad miejskimi programami likwidacji barier architektonicznych, poszerzenia dostępu do edukacji w szkołach publicznych niepełnosprawnych dzieci. Jak oceniacie Panie postawę samorządu w tych działaniach?
     Teresa Bocheńska: Rada od początku tworzyła lobbing na rzecz takich systemowych rozwiązań. Jeszcze w pierwszej kadencji Rady Miejskiej udało się przekonać radnych do przyjęcia programu likwidacji barier architektonicznych i edukacyjnych. Niestety, ich realizacja dość szybko została zaniechana. Teraz brakuje podobnych rozwiązań, bo nowych programów, które kontynuowałyby rozwiązywanie problemów nie opracowano. W ubiegłym roku wspólnie z władzami rozpoczęliśmy prace nad nowym programem likwidacji barier, powstała mapa dostępności do budynków użyteczności publicznej, sklepów, ale na tym się skończyło. Pozostały jedynie deklaracje.
     E.S.: W związku z tym, że mimo naszych zabiegów, w strategii rozwoju Elbląga do 2015 roku i dokumencie zwanym "Kierunkami rozwoju pomocy społecznej" zabrakło prawie zupełnie przemilczano rolę organizacji społecznych, pozarządowych w życiu miasta, postanowiliśmy sami zbudować strategię rozwoju organizacji pozarządowych. Do maja ocenimy nasze możliwości, profesjonalizm pracy i zastanowimy się, jakie zadania miasto mogłoby nam zlecić i co można robić wspólnie z samorządem. Strategię będziemy chcieli przedstawić Radzie Miasta, by jako aneks włączono ją do strategii rozwoju miasta.
     
     
     ***
     
     Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych mieści się przy ul. Królewieckiej, w budynku Centrum Rehabilitacyjnego.
     
     ***
     
     Rozmowa jest fragmentem nagrania Telewizji Elbląskiej, która rozpoczęła cykl spotkań prezentujących najaktywniejsze elbląskie organizacje pozarządowe. Spotkania ukazują się na antenie TE w każdy czwartek. Współorganizatorami cyklu są same organizacje i Fundacja Stefana Batorego.

rozmawiała Agnieszka Jarzębska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Moje wielkie uznanie i szacunek dla takich ludzi jak Pani Teresa Bocheńska i Ewa Sprawka. Oby w naszej elbląskiej rzeczywistości tacy ludzie działali dla naszego codziennego dobra i naszej przyszłości. Życze Wam duuuużo ZDROWIA. I pozdrawiam serdecznie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Wiktor Mazurkiewicz(2002-02-27)
 • Ewa jest jednym z nieliczych działaczy, któremu można i chce się pomagać. Wiadomo ,że to co robi trafia prostą drogą do potrzebujących. Gdy odbierała nagrodę Prezydenta miałem satysfakcję.Niepełnosprawni mogą się cieszyć ,że mają takiego rzecznika. Życzę jej wytwałości
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Darek Bocian(2002-03-03)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Agama brodata
Krewetkarium
karma p. falista
karma kanarek