Wtorek 13-11-2018, imieniny Benedykta, Stanisława, Arkadego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Janek Krasicki Janek Krasicki

Wieszanie śledzia, zakopywanie żuru

Elbląg, Wieszanie śledzia, zakopywanie żuru Stół wielkanocny (fot. nadesłane)
Rek

Święta Wielkanocne są kopalnią zwyczajów i obyczajów ludowych, jednym z nich, po raz drugi odtwarzanym w Centrum Spotkań Europejskich Światowid jest Pogrzeb Żuru i Śledzia. W sobotę, 27 marca, w holu głównym Światowida od godz. 11 będzie można wziąć udział w Wielkanocnym Jarmarku Sztuki Ludowej, pokazie dekorowania stołu wielkanocnego, czy konkursie na babę i mazurek wielkanocny.

Pogrzeb żuru i śledzia to dawny ludowy zwyczaj wielkanocny, kiedy to w Wielki Post pożywienie najczęściej ograniczało się do żuru i śledzi. Nie jedzono nie tylko mięsa i tłuszczów roślinnych, ale również nabiału i cukru. Kiedy więc post dobiegał końca, odbywał się tzw. pogrzeb żuru i śledzia. Wynoszeniu z domu śledzia i żuru towarzyszyły żartobliwe przyśpiewki i okrzyki. Śledzia, wyciętego z drewna lub tektury, wiązano na grubym powrozie i na wierzbie wieszano nad drogą, a garnek z żurem zakopywano poza wsią.
     W przedświąteczną sobotę w Światowidzie odbędzie się pokaz dekorowania stołu wielkanocnego oraz konkurs na aranżację stołu wielkanocnego w wykonaniu elbląskich firm gastronomicznych. Głównym punktem programu będzie coroczny Wielkanocny Jarmark Sztuki Ludowej, podczas którego zobaczyć i nabyć będzie można rękodzieła ludowe. Przez cały czas trwania imprezy najmłodsi będą mogli nauczyć się wykonywania palm wielkanocnych oraz zdobienia pisanek w "Kąciku Małego Plastyka".
     - Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w dwóch otwartych konkursach, jakie zostały przygotowane w ramach działań w tym dniu - mówi Iwona Grajkowska z CSE Światowid - Konkurs na babę i mazurek wielkanocny oraz konkurs na palmę wielkanocną zostaną rozstrzygnięte w trakcie imprezy.
     Konkurs na babę i mazurek wielkanocny - na konkurs należy dostarczyć własnoręcznie przygotowaną babę lub mazurek świąteczny. Głównym kryterium oceny wypieków będą walory estetyczne i smakowe. Dla zwycięzców konkursu organizatorzy przygotowali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Oceny wypieków dokona jury powołane przez organizatorów.
     Wypiek należy dostarczyć w dniu jarmarku - 27 marca do Centrum Spotkań Europejskich Światowid w godz. 10 - 12. Wypieki powinny być opisane na dołączonej kartce i zawierać następujące informacje: imię i nazwisko lub zespół wykonujący pracę (skład zespołu), adres - miejscowość, kontakt - telefon.
     Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi podczas imprezy o godz. 13.45, po czym nastąpi degustacja wypieków przez uczestników imprezy. Wyniki konkursu zamieszczone zostaną również na stronie internetowej.
     Na konkurs na palmę wielkanocną należy dostarczyć własnoręcznie wykonaną palmę wielkanocną nie wyższą niż 2 metry. Warunkiem udziału jest wykonanie tradycyjnej palmy wielkanocnej, użycie naturalnych tworzyw i tradycyjnych form zdobniczych. Głównym kryterium oceny prac będą walory artystyczne i estetyczne oraz rodzaj wykorzystanych materiałów. Oceny prac dokona jury powołane przez organizatorów. Palmę należy dostarczyć w dniu jarmarku - 27 marca do Centrum Spotkań Europejskich Światowid w
     godz. 10 - 12. Palma powinna być opisana na dołączonej kartce i zawierać następujące informacje: imię i nazwisko lub zespół wykonujący pracę (skład zespołu), adres - miejscowość, kontakt - telefon. Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi podczas imprezy o godz. 13.30.
     Wyniki konkursu zamieszczone zostaną również na stronie internetowej.
     
     Program imprezy:
     godz. 11 - 14 - Wielkanocny Jarmark Sztuki Ludowej - stoiska z rękodziełem ludowym;
     godz. 12 - 12.30 - pokaz dekorowania stołu wielkanocnego;
     godz. 13 - rozstrzygnięcie konkursu na aranżację stołu wielkanocnego w wykonaniu elbląskich firm gastronomicznych;
     godz. 13:30 - rozstrzygniecie konkursu na palmę wielkanocną.
     godz. 13.45 - rozstrzygniecie konkursu na babę i mazurek wielkanocny;
     godz. 11 - 13  - "Kącik Małego Plastyka" - nauka wykonywania palm i malowania pisanek;
Edyta Jasiukiewicz, Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia klasyczna
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia inna niż inne
RTV + SZAFA