Czwartek 21-02-2019, imieniny Piotra, Eleonory
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wieża będzie czynna wiosną, ale my byliśmy tam już dziś

 
Elbląg, Wieża będzie czynna wiosną, ale my byliśmy tam już dziś
Wieża katedralna od środka. Schody do nieba (fot. WS)
Rek

Katedra św. Mikołaja, zabytek architektury sakralnej wzniesiony w drugiej połowie XIII wieku, błyszczy. Trwająca kilka miesięcy renowacja zakończyła się. Nie da się nie zauważyć odnowionej elewacji, liftingu doczekała się wieża dumnie górująca nad miastem, a na placu między ulicami: Mostową, Wodną i Rybacką już w sezonie letnim mieszkańców i turystów cieszyła fontanna. Z kolei wiosną 2015 r. będzie można podziwiać panoramę Elbląga z punktu widokowego. My "rzuciliśmy okiem" na okolicę już dziś. Zobacz fotoreportaż.

"Rewitalizacja wieży katedry św. Mikołaja w Elblągu oraz terenu pomiędzy katedrą a ulicami: Mostową, Wodną i Rybacką” to projekt, którego efekt końcowy najbardziej ucieszył mieszkańców i turystów. Nowo powstały skwer pełni funkcje wypoczynkowe i spacerowe. W pobliżu katedry powstały ciągi piesze, zieleń i ławki. Głównymi atrakcjami tego terenu są: fontanna usytuowana w centralnej części placu, gra planszowa - wycieczka po starówce Elbląga oraz tablica interaktywna wyposażona w pięć programów tematycznych związanych z historią Elbląga.

  Elblążanie i turyści będą mogli spojrzeć na miasto z góry wiosną przyszłego roku (fot. WS)
Elblążanie i turyści będą mogli spojrzeć na miasto z góry wiosną przyszłego roku (fot. WS)

Z kolei w wyniku rewitalizacji wieży katedry, od wiosny 2015 r. udostępniony zostanie mieszkańcom i turystom punkt widokowy na istniejącym tarasie - galerii wieży katedry, wyniesionym około 68 m nad przyległy teren. Wykonano prace konserwatorsko-remontowe ścian zewnętrznych wieży, które zakończyły renowację bryły katedry. Wewnątrz wieży katedry dokonano naprawy istniejących schodów, roboty konserwatorskie ścian i posadzek na poszczególnych poziomach oraz wykonano instalację hydrantową i nowe oświetlenie wnętrza wieży. Jak informują miejscy urzędnicy, przez kilka lat wstęp na taras widokowy, jak również korzystanie z lunet, przez które będzie można podziwiać okolicę, będzie bezpłatny.
     Koszt całego projektu związanego z wieżą i placem katedralnym to ponad 3,7 mln zł. 70 procent tej kwoty to środki unijne. Ponad 240 tys. zł wyłożyła parafia pw. św. Mikołaja w Elblągu.
     
     Dwie funkcje placu przy katedrze
     
Plac bezpośrednio przy katedrze, od strony rzeki Elbląg, jest własnością parafii. W ostatnim czasie teren ten został wygrodzony granitowymi słupkami i jest przeznaczony na parking, o czym informuje postawiony tam znak. Parkowanie jest możliwe tylko w niedziele i święta w godz. od 6 do 20 oraz przy okazji ślubów i pogrzebów dla uczestników ceremonii i nabożeństw, ponieważ poza wyznaczonymi godzinami i uroczystościami parking ten będzie służył elblążanom jako miejsce rekreacyjne.   

A, mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych
Domena funkcyjna .com.pl
Domena .pl
Hosting WWW START