UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Willa do przeniesienia

 
Elbląg, Willa do przeniesienia
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)
Reklama

Co dalej z willą Thiessena, która niszczeje przy ul. Warszawskiej? Wojewódzki konserwator zabytków nie zgodził się na jej rozbiórkę, ale zezwolił na przeniesienie budynku w inne miejsce. Problem w tym, że nie ma na razie na to pieniędzy.

W czasach przedwojennych willa należała do rodziny Wilhelma Thiessena, właściciela tartaku. Po wojnie, przez kolejne dziesięciolecia też miała lokatorów, ale ostatecznie stała się pustostanem, niszczejącym z miesiąca na miesiąc. Ze względu na jego stan techniczny Zarząd Budynków Komunalnych zamknął go na trzy spusty i wystąpił do prezydenta o zgodę na jego rozbiórkę. W obronie obiektu wystąpił jednak wojewódzki konserwator zabytków, a jego wniosek poparł minister kultury. W efekcie rozbiórka budynku okazała się niemożliwa.

Jak się okazuje, w grudniu 2018 roku Zarząd Budynków Komunalnych wystąpił do konserwatora zabytków o wydanie opinii w sprawie przeniesienia willi w inne miejsce.

- W styczniu 2019 roku otrzymaliśmy akceptację z dodatkową uwagą, że na wykonanie powyższych prac będzie niezbędne odrębne pozwolenie konserwatora zabytków w formie decyzji administracyjnej – informuje Artur Adamczuk, dyrektor ZBK. - Na chwilę obecną właściciel budynku, którym jest gmina miasto Elbląg, nie podjęła decyzji odnośnie przyszłej lokalizacji nieruchomości. Nie są także w chwili obecnej znane nawet przybliżone koszty takiego przedsięwzięcia.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że jako nowa lokalizacja jest brana pod uwagę również teren przy ul. Warszawskiej, ale ten położony po drugiej stronie mostu Kardynała Wyszyńskiego. Wcześniej wyremontowano istniejący tu od lat budynek i przeniesiono willę z ul. 12 Lutego.

Na razie nie ma jednak zaplanowanych środków na pokrycie kosztów przeniesienia willi.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama