UWAGA!

Wiosny szukaj nisko na ziemi (Opowieści z lasu, odc. 156)

 Elbląg, Śnieżyczka przebiśnieg
Śnieżyczka przebiśnieg (fot. Jan Piotrowski)

Co łączy Kraków, Czechowice-Dziedzice i Bielsko-Białą? We wszystkich tych trzech miastach znajdują się ulice, którym patronują przebiśniegi. Ten symbol nadchodzącej wiosny naturalnie występuje głównie na południu Polski, ale kwiaty te można także spotkać w lasach wokół Elbląga.

Kwitnie od lutego do kwietnia, stając się pierwszym pokarmem dla pszczół. Śnieżyczka przebiśnieg, bo tak brzmi pełna nazwa tej rośliny, urasta do wysokości 30 cm. Rozmnaża się na dwa sposoby: za pomocą cebul, jak i wysiewanych nasion – informuje przewodnik wydany przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (oprac. Edward Walusiak, Łukasz Wilk).
       - Przebiśniegi rosną dziko w lasach liściastych, buczynach czy grądach, których w lasach Nadleśnictwa Elbląg nie brakuje. Można też je spotkać w miejscach, w których dawniej znajdowały się gospodarstwa i majątki, gdzie uprawiano je w przydomowych ogródkach – wyjaśnia Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.
       Śnieżyczka przebiśnieg jest rośliną trującą, a jednocześnie leczniczą. Nie można jej jednak stosować samodzielnie.
       "Zawarta w cebulkach galantamina działa na zwiększenie napięcia mięśni i ułatwia przewodnictwo nerwowe. Stosowana jest w lecznictwie przy następstwach paraliżu dziecięcego, zaniku napięcia mięśni gładkich, miastenii i przy zatruciu kurarą" – czytamy na stronie projektu "Bądź na pTak!".
       Przebiśniegi mają również swoją symbolikę.
       "Z jednej strony, jako pierwsze wiosenne kwiaty o uderzająco subtelnej, niewinnej wręcz aparycji były od zarania wieków wykorzystywane w kościele przy obchodach święta Matki Bożej Gromniczej, mającego miejsce co roku w dniu 2 lutego" – opowiada Agata Pavlinec na portalu ekologia.pl. - "Z drugiej strony, tradycja sadzenia przebiśniegów wokół grobów dodała im nieco makabrycznego charakteru – w XIX i XX wieku wierzono powszechnie, że zrywanie śnieżyczek sprowadzić może śmierć w rodzinie, a w najlepszym przypadku spowoduje, że krowie mleko będzie wodniste".
mw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama