Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Witold Gintowt-Dziewałtowski: Czas na zmiany

 
Elbląg, Witold Gintowt-Dziewałtowski: Czas na zmiany W pewnym momencie uznałem, że już pora zrezygnować z dalszego kandydowania - mówi Witold Gintowt-Dziewałtowski (fot. Anna Dembińska)
Rek

Senator Witold Gintowt-Dziewałtowski odchodzi z polityki. Przez ostatnie 18 lat był parlamentarzystą, jednym z najlepszych w kraju, wcześniej prezydentem Elbląga, prezesem dwóch spółdzielni mieszkaniowych i sekretarzem miejskim PZPR. - Przychodzi moment pewnego zniechęcenia, kiedy się ma dosyć czegoś, co przez otoczenie nie jest oceniane tak, jakby się chciało. Może ktoś będzie to robił lepiej, sprawniej. Czas na zmiany – uważa Witold Gintowt-Dziewałtowski, który przez ostatnie cztery lata był senatorem RP.

Dzisiaj Witold Gintowt-Dziewałtowski spotkał się z elbląskimi dziennikarzami, by podsumować całą swoją karierę zawodową, nie tylko parlamentarzysty. Nie kandyduje w nadchodzących wyborach, wybrał polityczną emeryturę, choć prawa do tej zwykłej emerytury ma już od kilku lat.
     - W pewnym momencie uznałem, że już pora zrezygnować z dalszego kandydowania, tym bardziej że małżonka od dawna namawiała mnie, bym dał sobie spokój. To zajęcie powoduje wiele kłopotów, w moim przypadku także zdrowotnych. Mam chorobę wieńcową, jestem po zabiegach angioplastyki, koronarografii. Czas zadbać o swoje zdrowie, już się nawet umówiłem do lekarza na wizyty – stwierdził Witold Gintowt-Dziewałtowski. - Na pewno będę miał więcej czasu na swoje pasje i działalność społeczną. Częściej będę w Elblągu, na pewno będę częściej uczestniczył w miejskich wydarzeniach, mam wiele do nadrobienia w działalności organizacji pozarządowych, do których należę. Mam nadzieję, że będę też mógł nadal działać w Radzie Służby Cywilnej przy premierze, w której jestem od 1998 roku.
     Witold Gintowt-Dziewałtowski ma 66 lat, jest absolwentem wydziału organizacji i zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Przeszedł bardzo skomplikowaną drogę zawodową – od pracy księgowego w jednym z pegeerów i członka Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej do funkcji zawodowego posła i senatora, który startował w poprzednich wyborach z poparciem Platformy Obywatelskiej. W latach 1981-1986 był I sekretarzem Komitetu Miejskiego PZPR, następnie prezesem dwóch spółdzielni mieszkaniowych „Nad Jarem” i „Zakrzewo”. W latach 1990-94 Rada Miejska wybrała go prezydentem Elbląga. W 1997 roku dostał się do Sejmu, mandat parlamentarzysty sprawował przez 18 lat. Trzykrotnie sprawozdawcy sejmowi wybrali go w rankingu „Polityki” do grona najlepszych polskich posłów.
     - Pierwszy raz zostałem laureatem rankingu w 2004 roku, razem z takimi parlamentarzystami jak Ludwik Dorn, Jarosław Kaczyński, Jan Rokita i Roman Giertych – przypomina Witold Gintowt-Dziewałtowski. W tym roku tygodnik „Polityka” nominował go do siódemki najlepszych posłów w historii rankingu.
     Na sukces w rankingu zapracował jako poseł specjalizujący się w prawie samorządowym. Jest autorem kodeksu wyborczego z 2011 roku, w którym po raz pierwszy w historii zebrano wszystkie polskie ordynacje wyborcze. Porażki? - Największy niedosyt powoduje u mnie ustawa o pożytku publicznym i wolontariacie, która miała służyć rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju, które budujemy z mozołem. Nie wszystko niestety udało się w tej dziedzinie zrealizować – uważa senator.
     Do dzisiaj jego przeciwnicy nie mogą zapomnieć mu jednak historii z końca lat 90., kiedy ważyły się losy reformy samorządowej. Wówczas Witold Gintowt-Dziewałtowski publicznie mówił, że przynależność Elbląga do województwa warmińsko-mazurskiego będzie dla naszego miasta większą szansą na rozwój.
     - Wówczas byłem posłem opozycji i prawdę mówiąc nie miałem nic do gadania na temat samej reformy. To była decyzja podjęta arbitralnie. Ówczesny minister finansów Leszek Balcerowicz mówił wtedy wyraźnie, że bez Elbląga istnienie województwa warmińsko-mazurskiego nie ma sensu i on na to nie wyraża zgody. Zawsze mówiłem, że ta sytuacja może być dla nas okazją do szybszego i efektywniejszego rozwoju – twierdzi Witold Gintowt-Dziewałtowski. - Po pierwsze Elbląg jest drugim miastem w regionie, po drugie jest położony na skraju województwa, więc tworzy subregion. Po trzecie, nikt Elblągowi nie zabronił współpracy z województwem pomorskim. Jeżeli prześledzimy dzisiaj ilość pieniędzy, które Elbląg dostał z funduszy unijnych i porównali to ze Słupskiem, Tczewem czy Starogardem, to wyraźnie widać, że będąc w województwie warmińsko-mazurskim - za którym nie przepadamy i ja też nie uważam je za rewelacyjne - na tym skorzystaliśmy i to widać na ulicach Elbląga. A w pomorskim bylibyśmy nie tylko za Trójmiastem, ale za miastami, które wymieniłem – stwierdził senator.
     
     W sobotę na portEl.pl opublikujemy wywiad z Witoldem Gintowt-Dziewałtowskim.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • i całe szczęście WNUKI bawić panie wnuki bawić!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 2
  (2015-10-06)
 • 66 lat, od paru lat na emeryturze, nie napracował się, a bardzo schorowany. .. A co mają mówić ci co będą zapi. .. ać do co najmniej 67 lat za na 1/10 emerytury tego Pana?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  43 3
  (2015-10-06)
 • Szkoda, że zlikwidowali PGRy. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 1
  (2015-10-06)
 • Bohater. .. Prawdziwy bohater! A tak poważnie - jeden z najlepszych parlamentarzystów - a w jakiej kategorii? Dlaczego Pan zakłada, że bylibyśmy za Słupskiem, Tczewem i Starogardem? Przecież to były czasy, gdzie Elbląg był największy z wymienianych miast. U nas brakuje gospodarza- od kilku dziesięcioleci. Czyli, żeby nie Elbląg, nie byłoby województwa szuwarowo-bagiennego? Ciekawe. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30 1
  TheSaint(2015-10-06)
 • No właśnie, na jakiej podstawie mógł już parę lat przebywać? Był spawaczem, górnikiem czy strażakiem? Napracował się w szkodliwych warunkach?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23 1
  TheSaint(2015-10-06)
 • Bez żalu, panie Gintowt-Dziewałtowski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 3
  klik(2015-10-06)
 • Księgowy z PGR prezydenta miasta i jeden z najlepszych posłów nic dodać nic ująć. Obcując ze świniami nabierał doświadczenia i stylu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 4
  (2015-10-06)
 • I przez 18 - OSIEMNAŚCIE lat totalnie olewał Elbląg i jego mieszkańców
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  47 3
  (2015-10-06)
 • O i komuna znowu wróciła.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 3
  (2015-10-06)
 • Brawo szkodniku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 2
  wajwaj(2015-10-06)
 • Ni dodać, nic ująć, to zwykły cwaniak, leń i karierowicz, który ma gdzieś nasze wpisy, cały czas się ślizgał, wykorzystując koneksje partyjne, na koniec zlekceważył rękę, z której jadł chleb i przeszedł tam, gdzie koryto, teraz już ma "wypracowaną" emeryturę i odchodzi. Taki ktoś cały czas uważa, ze deszcz pada, a co tak na prawdę pada? marek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36 3
  (2015-10-06)
 • "Będąc w województwie warmińsko-mazurskim - za którym nie przepadamy i ja też nie uważam je za rewelacyjne". Panie witoldzie, lepiej pozno niz wcale, czekalem na ten rachunek sumienia! Brawo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 7
  realista1(2015-10-06)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta lateksowa 290x260 cm - Sowy
Fototapety z Italią
Naklejki na meble
Fototapety fashion z modą