Poniedziałek 25-03-2019, imieniny Marii, Wieńczysława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Witold Wróblewski: To ja zabiegałem o pieniądze dla Elbląga

 
Elbląg, Witold Wróblewski: To ja zabiegałem o pieniądze dla Elbląga
(fot. Anna Dembińska)

- Nieprawdziwe są informacje, że Elbląg stracił na kontrakcie wojewódzkim. To tak jakby ogłoszono konkurs na sfinansowanie zakupu samochodu, a ktoś złożył wniosek o rower i potem miał pretensje, że na ten rower pieniędzy nie dostał – tak na dzisiejszej konferencji prasowej Witold Wróblewski skomentował ostatnie wypowiedzi Jerzego Wilka na temat kontraktu wojewódzkiego.

To była pierwsza konferencja zorganizowana przez Witolda Wróblewskiego po pierwszej turze wyborów. Odbyła się w siedzibie PO, wzięli w niej jednak udział, oprócz kandydata na prezydenta, jedynie przedstawiciele jego komitetu. Witold Wróblewski odniósł się do ostatnich wypowiedzi swojego kontrkandydata Jerzego Wilka, który stwierdził, że podpisany kilka dni temu kontrakt wojewódzki między samorządem regionu i rządem jest niekorzystny dla Elbląga. Przypomnijmy, że na liście pewnych inwestycji znalazła się budowa drogi S7 i rozbudowa wejścia do elbląskiego portu (to inwestycja Urzędu Morskiego w Gdyni), jest też projekt realizowany przez PWSZ, na liście warunkowej umieszczono za to kilka inwestycji w porcie (m.in. zakup obrotnicy dla statków) oraz rozbudowę teatru i CSE Światowid.
     - Informacje o tym, że kontrakt wojewódzki jest niekorzystny dla Elbląga, są nieprawdziwe. To tak jakby ogłoszono konkurs na sfinansowanie zakupu samochodu, a ktoś złożył wniosek o rower i potem miał pretensję, że na ten rower pieniędzy nie dostał – mówił Witold Wróblewski. - To ja zawalczyłem o projekty, które są na liście warunkowej. Warunkiem jest to, że trzeba te projekty przygotować. Od przynajmniej roku miasto powinno przygotowywać dokumentację, jak to zrobił Urząd Morski w Gdyni. To z mojej strony był nacisk, by projekty dotyczące elbląskiego portu, znalazły się na liście warunkowej, mimo że dokumentacja nie jest gotowa – stwierdził Witold Wróblewski, który od czterech lat zasiada w zarządzie województwa warmińsko-mazurskiego.
     
     Tramwaje to nie kwestia kontraktu
     
Kandydat na prezydenta stwierdził także, że do dzięki jego inicjatywie Elbląg i region elbląski otrzymał dodatkową pulę 36 milionów euro na tak zwane Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (z ZIT korzystają stolice regionów, inne subregiony mogą, ale decyzja należy do zarządu danego województwa). I po raz kolejny odniósł się do wypowiedzi Jerzego Wilka na temat zakupu tramwajów w Elblągu, który to projekt nie znalazł się w kontrakcie wojewódzkim.
     - Zakup tramwajów to nie kwestia kontraktu wojewódzkiego. Olsztyn może otrzymać pieniądze na tramwaje z Programu Polski Wschodniej, bo na ten cel przysługują one stolicy regionu, Elbląg i inne samorządy mogą otrzymać środki na projekty związane z komunikacją z programu Infrastruktura i Środowisko – wyjaśniał Witold Wróblewski. - Trzeba najpierw popatrzeć, w jakim programie są pieniądze na poszczególne zadania i tam przygotowywać wnioski. Niemniej do każdego tematu trzeba mieć przygotowaną dokumentację, i na tym w pierwszym rzędzie powinna polegać praca urzędu i prezydenta.
     
     Trzeba się dobrze orientować w regułach
     
Komitet Witold Wróblewskiego wywalczył jeden mandat w Radzie Miejskiej, popierająca go Platforma – 8 mandatów. Większość ma PiS. Jak Witold Wróblewski wyobraża sobie rządzenie w takiej sytuacji, jeśli wygra wybory?
     - Myślę, że rozmowy przyniosą pozytywne efekty i będzie też możliwe poparcie SLD, ale za wcześnie na ten temat mówić – stwierdził Witold Wróblewski. - Przypomnę panu prezydentowi, że do tej pory miał mniejszość w radzie i to nie powoduje, że nie można przygotowywać dobrych materiałów. Gdyby prezydenturę wygrał pan Jerzy Wilk, będziemy mieli całą decyzyjność w jednej opcji politycznej, czego do tej pory tego nie było. W kampanii mówiłem, nie najważniejsze są poglądy polityczne. Jesteśmy w szczególnie ważnym okresie, najważniejsze by miasto wykorzystało ruszającą nową perspektywą w Unii Europejskiej. Trzeba się bardzo dobrze orientować w regułach, gdzie można pozyskać pieniądze. By po te pieniądze sięgnąć, trzeba też znaleźć pieniądze na wkład własny i to są najpilniejsze zadania i wokół tego powinniśmy skupić dyskusję w naszym mieście. Jeśli będziemy dyskutować o barwach politycznych, to nasze miasto na tym przegra.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Nie kompromituj się człowieku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  24 40
  kasztaniak(2014-11-21)
 • Witold Wróblewski: To ja utopiłem FORTUNĘ w Modrzewinę razem ze Słoniną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  37 27
  (2014-11-21)
 • Ile środków z budżetu województwa przypada na 1 mieszkańca Elbląga, a ile na 1 mieszkańca Olsztyna? Kwoty powinny być zbliżone, aby mówić o równym podziale środków. Czy tak jest? Rozdzielmy w końcu władzę w województwie pomiędzy Elbląg, a Olsztyn. Niech przestaną nam zabierać wszystko co mamy. Ostatni przykład z nr alarmowym 112 to tragedia. Ja bym chciał takiego prezydenta, który ma jaja i postawi się pazerności Olsztyna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31 6
  Andrzej12345(2014-11-21)
 • Witold Wróblewski: To ja nie remontowałem i naprawiałem basenu miejskiego co dołożyło do jego zamknięcia i w efekcie osoby chodzą w upały kąpać się na "dziko". Juz od zamknięcia basenu kilu ludzi utonęło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  26 24
  (2014-11-21)
 • Witold Wróblewski: To ja ze Słoniną doprowadziłem do wzrostu bezrobocia, horrendalnych cen działek budowlanych i wysokich cen mieszkań co spowodowało lawinową "ucieczkę" młodych w Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40 24
  (2014-11-21)
 • Fakty: 1.W województwie wygrało PSL a to ważniejsze niż kto jest w Radzie Miasta - bo rada guzik może (Witold Wróblewski jest z PSL) 2.Wilk napisał wniosek o rower a nie o samochód (niech wraca do szkoły) 3.Wilk przez ten krótki okres powstrzymywał się. .. i słuchał elblążan. .. dbał o miasto - jak teraz wygra to będzie miał pewne 4 lata i pokaże "na co go stać" (kolejne referendum raczej nie ma szansy bycia)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17 14
  itylewtemacie(2014-11-21)
 • Widać mało skutecznie Pan zabiegał. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 13
  (2014-11-21)
 • Trzeba się dobrze orientować w szwindlach a nie w regułach. Reguł, to w tym działaniu już dawno nie ma :-(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 6
  (2014-11-21)
 • @itylewtemacie Ta wygrana PSLu jest bardzo zagadkowa. Ponoć badania exit poll (czyli pytanie ludzi wychodzących z lokalu wyborczego) różnią się bardzo od wyników. W całej historii Polski, po 89,jest to pierwszy taki przypadek, a było trochę tych wyborów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 2
  Andrzej12345(2014-11-21)
 • Pan Wilk nie rozumie co mówi, kłamie. .. .. wstyd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28 27
  100%Elblążanin(2014-11-21)
 • Wilk manipuluje informacją. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28 27
  100%Elblążanin(2014-11-21)
 • W pełni popieram, ale lepiej pisać bzdury! Wróblewski powinien zostać Prezydentem naszego miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28 29
  (2014-11-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK-Recepcja
Promocja RATY 0%
Szafka RTV pod telewizor Cromer połysk 160 cm
Promocja RATY 0%