Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wizy tuż tuż

Od 1 października do obwodu kaliningradzkiego czy do Rosji będzie można wjechać tylko na podstawie ważnych wiz. Rozmowa z Wasilijem Zujewem, konsulem Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku.

Czy jesteście państwo przygotowani do wprowadzenia wiz?
     Bym skłamał, gdybym powiedział, że wszystko jest przygotowane. Oczywiście zrobiliśmy wszystko, co było w naszej mocy w ciągu ostatnich miesięcy, by się przygotować i wydaje nam się, że jest wszystko gotowe, ale życie wprowadza codziennie jakieś korekty. I twierdzenie, że jesteśmy przygotowani w stu procentach byłoby nieprawdziwe. My poprawki robimy codziennie.
     
     A czy nie obawiacie się państwo ogromnych kolejek, związanych z tym, że nagle setki, a może tysiące osób przyjadą po wizy?
     Oczywiście, że mogą powstać kolejki i jest możliwe, że nawet paręset osób może ustawić się w kolejce. W warunkach, w jakich pracujemy, to już jest bardzo duża liczba i my oczywiście nie jesteśmy w stanie tak dużej kolejki obsłużyć. Stworzyliśmy natomiast sieć naszych touroperatorów, którzy nam niejako pomagają. Rzecz zrozumiała, że lżej jest obsłużyć jedną osobę, która przyniesie dwieście wniosków niż dwieście osób, które przyniosą po jednym wniosku. Statystyki jeszcze nie podliczaliśmy, ale na pewno dotychczas wydaliśmy już 3-4 tysiące wiz.
     
     Ludzie skarżą się, że muszą przyjeżdżać do konsulatu rosyjskiego w Gdańsku z daleka: ze Szczecina, Olsztyna, Bydgoszczy. Dlaczego tak się dzieje?
     Polska jest podzielona, zgodnie z umowami z MSZ, na cztery okręgi konsularne. Są konsulaty lub wydziały konsularne w Krakowie, dla obsługi ludzi z południa kraju, w Warszawie i Poznaniu dla mieszkańców środkowej części Polski oraz w Gdańsku, który obsługuje trzy województwa z Pomorza oraz warmińsko-mazurskie. Utworzenie jakiegoś dodatkowego wydziału jest trudne, bo wymaga porozumień rządowych.
     
     Jest różnica pomiędzy wizami wydawanymi na wjazd do obwodu kaliningradzkiego a tymi do Rosji...
     Wizy do obwodu kaliningradzkiego wydaje się bez jakichkolwiek zezwoleń MSW. Są jednorazowe, wielokrotne lub roczne i bezpłatne, o ile człowiek nie chce ich zrobić ekspresowo. Wtedy trzeba zapłacić. Nie są wymagane tu żadne zaproszenia i każdy Polak, który chce pojechać do Kaliningradu, taką wizę uzyska.
     
     A czy może ktoś wizy nie dostać?
     Wiadomo, że w ruchu przygranicznym zdarzają się różne przypadki, ktoś komuś podpadnie - albo służbie WOP, albo celnikowi, albo też po pijanemu narozrabia i trafi na milicję. Oczywiście może to zostać zgłoszone do MSZ i wówczas taka persona non grata nie zostanie wpuszczona na teren Rosji za karę. Oczywiście nie dzieje się to "na zawsze", ale np. na 3-5 lat.
     
     Podczas pobytu w obwodzie kaliningradzkim czy w samej Rosji niezbędne są tak zwane karty migracyjne.
     Jeśli przebywa się tam dłużej niż trzy dni, to należy się zameldować w departamencie dzielnicowym MSW zwanym OWIR. Można to uczynić też w hotelu, ale jeżeli jest się prywatnie u kogoś, to ten człowiek, u którego się mieszka, powinien swojego gościa zameldować.
     
     ***
     
     Wizy dla mieszkańców Polski Północnej wydaje Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku-Wrzeszczu przy ul. Stefana Batorego 15. Wnioski przyjmowane są w poniedziałki, środy i piątki od 8.00 do 12.00.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z Nowym Jorkiem
Fototapety czarno białe Black&White
Fototapety z jachtami
Obraz na alupanelu 300x60 - Panorama