Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wizy z testem na obecność HIV

Mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego, którzy po 1 października zamierzają jechać do Polski, mogą już od kilku dni zgłaszać się po wizy. Do w ich wydawania przystąpili pracownicy Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie.

W polskim konsulacie przy Alei Kasztanowej przygotowane już zostały specjalistyczne urządzenia wizowe, zwiększono ilość przeszkolonych pracowników gotowych do udzielenia pomocy wszystkim, którzy się do nich zgłoszą. Obecnie w ciągu dnia może zostać obsłużonych aż 500 osób, ubiegających się o polskie wizy.
     Polskie służby konsularne w Kaliningradzie przygotowane są do wydawania wiz zarówno jednorazowych, jak i wielorazowych długoterminowych. Polska wiza wielokrotnego przekraczania granicy kosztuje 15 USD. Wiza jednorazowa tylko 5 USD. Tyle zapłacą obywatele Federacji Rosyjskiej mieszkający poza obwodem kaliningradzkim.
     Wszyscy mieszkańcy nadbałtyckiej enklawy będą mogli otrzymać polską wizę bez uiszczania jakiejkolwiek opłaty. Nie muszą też posiadać zaproszenia z Polski. Mogą oni otrzymywać wizę turystyczną ważną przez pół roku, jak również wizy wielokrotne z terminem ważności przez 12 miesięcy.
     Polsko-rosyjska umowa wizowa przewiduje, że wszystko ma się odbywać na zasadach wzajemności. Dlatego należy się spodziewać, że obywatele Polscy będą podobnie traktowani przez rosyjskie służby konsularne.
     Na stronie internetowej Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie można znaleźć wiele informacji, dotyczącej otrzymywania wiz przez obywateli Polski. Jednakże nie ma tam podanego aktualnego cennika. Jest za to zamieszczona informacja, iż "opłata za wizy pobierana jest wraz ze złożeniem dokumentów. Opłata jest przyjmowana w USD (lub w PLN). W przypadku odmowy wydania wizy opłata nie podlega zwrotowi". Poza tym ambasada rosyjska uprzedza, że "wydanie wizy w trybie przyśpieszonym (w ciągu 1-7 dni) podlega wyższej opłacie".
     Na internetowej stronie Ambasady Federacji Rosyjskiej potwierdzona została informacja, iż "Zgodnie z nową Umową o podróżach obywateli RP i FR załatwienie wielokrotnej wizy dla wjazdu do obw. kaliningradzkiego FR nie wymaga okazania zaproszenia, załatwienie takiej wizy w trybie nieprzyśpieszonym (t.j. dłużej niż 5 dni po złożeniu wniosku) nie wymaga również opłaty".
     W kaliningradzkich mediach pojawiło się już stosowne zaproszenie Konsula Generalnego RP Jarosława Czubińskiego w Kaliningradzie, zachęcającego mieszkańców do pobierania wniosków wizowych. Wcześniejsze zgłaszanie się w sprawach wizowych do Konsulatu pozwoli na uniknięcie stania w kolejkach, znacznie też przyspieszy wydawanie wiz. 1 października br. każdy podróżny udający się do Polski musi posiadać w swoim paszporcie wizę. Polsko-rosyjska umowa przewiduje, że wizy (w tym wielokrotne, ważne do 1 roku), będą wydawane w terminie nie przekraczającym pięciu dni roboczych od dnia złożenia odpowiedniego wniosku wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami.
     Strona rosyjska ma swoje wymagania. Oprócz standardów - jak przedłożenie paszportu, zdjęcia, uiszczenia opłaty, zaproszenia do Rosji lub potwierdzenia wykupienia usługi turystycznej, jeżeli planowany pobyt na terenie Rosji trwać będzie dłużej niż 3 miesiące - amator podróży do Rosji musi przedstawić urzędnikowi konsulatu wyniki testów na obecność wirusa HIV.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem