Wtorek 11-12-2018, imieniny Damazego, Daniela
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Woda powoli opada, alarm odwołany (aktualizacja)

 
Elbląg, Woda powoli opada, alarm odwołany (aktualizacja) To zdjęcie nadesłał nasz Czytelnik Patryk Stapel
Rek

Cofka już nam nie zagraża, woda w rzece Elbląg powoli opada i jest już poniżej stanu ostrzegawczego. Prognozy pogody na najbliższe dni są również korzystne, a było groźnie, o czym świadczą  zdjęcia z Nowakowa.

Stan wody na rzece Elbląg w samym mieście wynosił we wtorek przed południem 584 centymetry, do przekroczenia stanu ostrzegawczego brakuje 7 centymetrów, do alarmowego – 27 cm. W Nowakowie do stanu ostrzegawczego brakuje zaledwie centymetra, do alarmowego – 41 cm. - W związku z przewidywanym wiatrem z sektora północnego na Żuławach i Zalewie Wiślanym poziomy wody będą się wahać w strefie stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów alarmowych. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 95 procent – informuje Katarzyna Krzysztofik, synoptyk-hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
     Niekorzystny wiatr ma się utrzymać do środowego południa. W ciągu trzech ostatnich dni spowodował, że woda w rzece Elbląg podniosła się w sumie o ponad 70 centymetrów.
     
     Aktualizacja ze środy, godz. 6.20: Jak podaje Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, we wtorek wieczorem stan wody w rzece Elbląg przekroczył poziom ostrzegawczy i ciągle się podnosił. W środę o godz. 6 wyniósł już 600 cm, do stanu alarmowego brakuje tylko 10 centymetrów. Niestety, nadal wieje niekorzystny wiatr, który wpycha do rzeki Elbląg kolejne hektolitry wody z Zalewu Wiślanego. Stan alarmowy ogłoszono w Nowotkach, Tujsku i Nowym Dworze Gdańskim. W Nowakowie jest stan ostrzegawczy, do alarmowego brakuje 23 centymetrów.

  Jeden z mierników stanu wody mieści się przy terminalu elbląskiego portu (fot. Michał Skroboszewski) Jeden z mierników stanu wody mieści się przy terminalu elbląskiego portu (fot. Michał Skroboszewski)


     
     Aktualizacja ze środy, z godz. 10.07
: Stan wody w rzece Elbląg wynosi już 607 cm. Do stanu alarmowego brakuje tylko 3 centymetrów. W Nowakowie stan wody wynosi 614 centymetrów, do stanu alarmowego brakuje 17 cm. - Monitorujemy sytuację 24 godziny na dobę. W gotowości są drużyny przeciwpowodziowe, złożone z pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej, Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, a także OSP Ratownictwo Wodne, które dysponuje rękawem przeciwpowodziowym. Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego uszczelniło też ściankę przeciwpowodziową przy campingu nr 61. Służby miejskie będą reagować w zależności od okoliczności - poinformował nas Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. 
     
     Aktualizacja z godz. 12: - Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Elblągu informuje o podnoszącym się stanie wody w rzece Elbląg. Prognoza hydrologiczna do 6 października do godziny 9 jest niekorzystna. W ciągu ostatnich godzin poziom wody osiągnął stan alarmowy - 611 centymetrów - poinformował Mariusz Grudziński, kierownik referatu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. 
     Jak informuje rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego, na Zalewie Wiślanym obowiązuje pogotowie przeciwsztormowe. Jeśli siła wiatru nie zmaleje i kierunek wiatru się nie zmieni, wójt gminy Elbląg przewiduje wprowadzenie stanu alarmu powodziowego. Wiatr przyczynił się też do awarii sieci energetycznych. Prądu nie ma prawie 40 odbiorców w Pogrodziu koło Elbląga. Trwa usuwanie awarii. 
     
     Aktualizacja z godz. 16: Wójt gminy Elbląg Genowefa Kwoczek ogłosiła dzisiaj stan pogotowia przeciwpowodziowego. Urząd Gminy wyznaczył dyżury pracowników, którzy będą do rana monitorować sytuację w miejscach zagrożonych podtopieniem. Tymczasem woda w rzece Elbląg zaczyna powoli opadać, w samym Elblągu o godz. 16 poziom wody sięgał 608 cm, więc był już poniżej stanu alarmowego. Prognozy jednak do czwartku rana są ciągle niekorzystne, nadal ma wiać sprzyjający cofce wiatr. 
     
     Aktualizacja z godz. 20: Jak informuje Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Elblągu, poziom wody w rzece Elbląg nadal powoli opada. O godz. 20 odnotowano 598 cm. 
     
     Aktualizacja z czwartku, z godz. 6: Poziom wody w rzece Elbląg o godz. 6 wynosił 601 cm. Na Żuławach nie ma już stanu alarmowego, w kilku miejscowościach, m.in. w Elblągu, Nowakowie, Nowotkach jest stan ostrzegawczy. Jak informuje Wojciech Łysiak, dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, w gminie Elbląg zostały podtopione trzy ogródki w Nowakowie i łąka przy gospodarstwie w Kępie Rybackiej. Na Zalewie Wiślanym nadal obowiązuje pogotowie przeciwsztormowe.
     
     Aktualizacja z godz. 13. Pogoda na szczęście się zmienia, co widać po spadającym poziomie wody w rzece Elbląg. O godz. 13 wynosił on już tylko 580 centymentrów, a więc poniżej stanu ostrzegawczego. 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Hosting WWW BIZNES
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Domena .pl
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok