Sobota 17-11-2018, imieniny Elżbiety, Samueli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Listopadowe maliny Listopadowe maliny

Wojna na 180 procent

Ponad 80 mieszkańców TBS-ów przy ul. Nowodworskiej żąda odwołania prezesa spółki, wyjaśnień dotyczących działalności Towarzystwa i finansowych rozliczeń z lokatorami.

W październiku mieszkańcy dwóch wybudowanych pięć lat temu przez Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego domów przy Nowodworskiej otrzymali rachunki za ogrzewanie mieszkań oraz zmieniony w styczniu 2002 roku (sic!) regulamin dotyczący rozliczania pobranej energii. Z dokumentów wynikało m.in., że w ostatnim czasie w mieszkaniach znacznie wzrosło zużycie ciepła i każdy z lokatorów ma do zapłacenia dodatkowe kilkaset złotych. Niejasne były także nowe zasady rozliczeń.
     Po interwencjach sprawą obiecał zająć się prezydent Henryk Słonina - miasto jest bowiem w 70 procentach udziałowcem ETBS. Zapłatę rachunków zawieszono, a dokumenty i sytuację z zarządzie Towarzystwa sprawdza powołana przez prezydenta komisja.
     Jak usłyszeliśmy, mieszkańcy obawiają się jednak, że - podobnie, jak bywało w przypadku poprzednich interwencji - niewiele w sprawie ich problemów może zostać zrobione. O pomoc zwrócili się więc także do elbląskiej Solidarności.
     - Od początku nie chciano z nami rozmawiać, udzielać informacji, kolejni prezesi i administratorzy kontaktowali się z nami najczęściej przez nie podpisane przez nikogo pisma "nakazowo-rozdzielcze"; tymczasem my płacimy coraz więcej i chcemy wiedzieć, na co wydawane są nasze pieniądze - mówią rozżaleni mieszkańcy.
     Na zlecenie "S" niezależny ekspert sporządził analizę kosztów i zużycia energii cieplnej i gazu. Wnioski z analizy budzą - jak powiedział w czasie spotkania szef "S" Mirosław Kozłowski - podziw i szokują.
     Z analizy wynika np., że w ciągu ostatniego roku w blokach TBS-u zużycie prądu na potrzeby pracy kotłowni wzrosło o prawie 60 procent, opłaty za prąd - o prawie 40 procent, zużycie gazu - o niemal 65 procent, ale opłaty - aż o 230 procent. W sumie wzrost kosztów ciepła w TBS-ach wyniósł ponad 180 procent.
     Autor analizy uważa, że wzrost kosztów nie był uzasadniony wzrostem cen i domaga się to przeprowadzenia kontroli i wyjaśnień.
     Podczas spotkania mieszkańcy przedstawili też listę żądań, jakie skierowali pod adresem władz Elbląga i rady nadzorczej spółki.
     Lokatorzy oczekują, że zostaną im przedstawione dokumenty spółki (do których i nam nie udało się dotrzeć - rzecznik Urzędu Miejskiego, Artur Zieliński twierdził, że w urzędzie nie ma np. statutu ETBS – przyp. aut.), skład rady nadzorczej i zarządu. Chcą także informacji na temat zatrudnienia i wysokości płac pracowników ETBS oraz udziału w działaniach rady nadzorczej - m.in. podejmowania decyzji co do inwestycji i zakupów finansowanych z wpłat lokatorów. Mieszkańcy bloków przy Nowodworskiej żądają również odwołania obecnego zarządu.
     - Z ubolewaniem patrzyliśmy na marnotrawstwo naszych pieniędzy - mówiła jedna z przedstawicielek mieszkańców. - Na to, jak posadzona trzy lata temu zieleń nie mogła doczekać się zabiegów pielęgnacyjnych czy na to, że ktoś dopuścił do tego, że po remoncie ekipa pozostawiła po sobie popękane płyty chodnikowe. Pieniądze wydawano lekką ręką, a nikt nie sprawdzał, jaką pracę za nie wykonano.
     Jak zapewnia rzecznik Urzędu Miejskiego, Artur Zieliński, wyniki kontroli mają być znane jutro.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Sprawa TBS jest kolejną po sprawie ZBK która jest kolejnym przykładem niezaradności, braku kontroli, wyobraźni i kompetencji naszych władz miejskich! Jestem jednak pewien, że mieszkańcy Elbląga wyciągną z tego logiczne wnioski i w większości w drugiej turze wyborów samorządowych zagłosują na obecnego Prezydenta miasta! "Polak tę przypowieść sobie kupi, że jak przed szkodą tak i po szkodzie głupi!"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Frustrat(2002-11-05)
 • "opłaty za prąd - o prawie 40 procent, zużycie gazu - o niemal 65 procent" - czego spodziewali się ludzie, że przy wzroście kosztów ( i oczywiście przy podwyżkach za media) będą mieli znizki. Nie oszukujmy się kazdy chce mało płacic, ale niestety żyjemy w takich czasach w których trzeba oszczędzać. Sam mam znajomych na Nowodworskiej i widzę co się tam dzieje. Ogrzewanie na odkręcone na maxa i stwierdzenie - "bo i tak wszyscy będziemy płacić". Proszę zwrócić uwagę na wzrost obioru energi elektrycznej i gazu. Czy winny jest temu zarząd ? To są jeszcze stare nawyki ludzi ,że nie będę oszczędzał , bo i tak jest to rozłożone na wszystkich mieszkańców i nie jest to przykład tylko ETBS-u, ale w innych spółdzielniach jest to samo. Życie teraz sporo kosztuje ale co pan z "S" zrobił gdy ta frakcja była przy władzy. Jak pamiętam to własnie za ich kadencji były największe podwyżki prądu i gazu i ciepła (rok 2000/2001), a teraz za to cierpimy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ...ja też chce mieć ciepło...(2002-11-06)
 • I znowu pojawia się słynna P. Piotrowska. Przecież ona ma nadzór nad zasobami mieszkaniowymi miasta. Przedtem ZBK, teraz ETBS. I ten wybitny fachowiec został radnym izostanie najprawdopodniej członkiem Zarządu Miasta dalej odpowiedzialnym za te sprawy. Panie Henryku, ewentualnie P. Czesławie nie życzę Wam takiej miny, która co chwilę wybucha. Żeby choć ładniejsza była.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  nn(2002-11-06)
 • Pan Kozłowski straszy znowu NIK-iem. Niech NIK przyśle do siebie. Co się dzieje z budynkiem przy ul. Królewieckiej (dawne Kasyno milicyjne czy policyjne) ? Co robi konserwator zabytków, przecież za chwilę ten budynek się zawali,nieogrzewany, niekonserwowany. To jest majątek SOLIDARNOŚCI. Tu nie trzeba NIK-u, tu trzeba prokuratora. Najpierw sprzątajmy u siebie. A może przejąć budynki ETBS, ludzie dopiero wtedy zobaczycie co się będzie działo. Cieszcie się tym co macie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kk(2002-11-06)
 • Parę uwag do komentarza podpisanego "...ja też chcę mieć ciepło...": - >>> czego spodziewali się ludzie, że przy wzroście kosztów ( i oczywiście przy podwyżkach za media) będą mieli znizki". >> odkręcone na maxa i stwierdzenie - "bo i tak wszyscy będziemy płacić" >> Proszę zwrócić uwagę na wzrost obioru energi elektrycznej i gazu >> Jeżeli chodzi o Pana z "S", to myślę, że można wiele zarzucić nie tylko jemu i jego kolegom, ale też pozostałym ugrupowaniom politycznym. Dla mieszkańców ETBS liczy się jednak to, że znalazł się ktoś, kto im POMAGA. Przyjmą KAŻDĄ pomoc, nieważne: z lewej, prawej strony, ze środka, od czerwonych, zielonych, czarnych, niebieskich, z Ziemi, z Marsa...(no, tu się troszkę zapędziłem... :-) Podsumowując, proszę o uważne czytanie (najlepiej ze zrozumieniem).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Mieszkańcy ETBS łączcie się!!!(2002-11-06)
 • Ojej, coś się porobiło z powyższym tekstem !!! Puszczam jeszcze raz i przepraszam !!! Parę uwag do komentarza podpisanego "...ja też chcę mieć ciepło...": - czego spodziewali się ludzie, że przy wzroście kosztów ( i oczywiście przy podwyżkach za media) będą mieli znizki". Odp.: Spodziewali się podwyżek, ale proporcjonalnych do zmian cen na rynku ! Jeżeli ktoś potrafi czytać ze zrozumieniem, to przeczyta w artykule obok, że mieszkańcom chodzi o wzrost ZUŻYCIA gazu ( 65% - to co, mieszkańcy wcześniej oszczędzali, a teraz nagle grzeją o tyle więcej?) i niewspółmiernie do tego naliczone opłaty (230%). - odkręcone na maxa i stwierdzenie - "bo i tak wszyscy będziemy płacić" Odp.: Ci Pańscy znajomi, to jacyś fascynaci pocenia się za wszelką cenę ? - Proszę zwrócić uwagę na wzrost obioru energi elektrycznej i gazu Odp.: Oczywiście, że tak ! Przez 3 poprzednie lata urządzenia grzewcze pobierały "normalne" ilości energii, natomiast teraz "oszalały"(?). Czy, gdyby Pana samochód nagle zaczął pobierać 65 % (o tyle wzrosło zużycie prądu na potrzeby pracy kotłowni) paliwa więcej, nie zainteresowałby się Pan tym na poważnie i nie sparawdziłby dlaczego tak się dzieje? Sądząc z tonu wypowiedzi pewnie nie! - Jeżeli chodzi o Pana z "S", to myślę, że można wiele zarzucić nie tylko jemu i jego kolegom, ale też pozostałym ugrupowaniom politycznym. Dla mieszkańców ETBS liczy się jednak to, że znalazł się ktoś, kto im POMAGA. Przyjmą KAŻDĄ pomoc, nieważne: z lewej, prawej strony, ze środka, od czerwonych, zielonych, czarnych, niebieskich, z Ziemi, z Marsa...(no, tu się troszkę zapędziłem... :-) Podsumowując, proszę o uważne czytanie (najlepiej ze zrozumieniem).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Mieszkańcy ETBS łączcie się!!!(2002-11-06)
 • ... czegoś nie rozumiem. Czy to ma znaczyć ,że nasi "rodzimi monopoliści" ( czytaj: elektrownia, gazownia, pec) , oszukują ? Zużycie energi elektrycznej i gazu wzrosło i to jest fakt niezaprzeczalny. Coś to spowodowało. Z tego co wiem , po to stosuje się opomiarowanie aby rozliczać dokładniej i bez oszustw. I szczerze wątpie aby nasi "monopoliści " oszukiwali. Nie twierdze ,że nośniki energi są tanie , wręcz przeciwnie, ich ceny są złodziejskie, ale to nie elektrownia, gazownia czy pec ustala ceny tylko Urząd Regulacji Energetyki i myślę,że nie ma co winić ani tych "monopolistów" ani zarządu spółdzielni za ceny oraz zużycie prądu czy gazu. Przecież spółdzielnia może ( a nawet musi) przedstawić jakie koszty poniosła za media (i to na pewno jest jawne), ile ponieśli mieszkańcy i jeśli jest jakaś różnica ( na plus / lub minus) to wtedy są wystawiane korekty roczne. Juz poprzedni artkuł na temat ETBS-u mówił, że mieszkańcy płacili mniej za ciepło w 2001r niż w 2000 ( może się mylę ale jak dobrze pamietam to było coś takiego), a czym było spowodowane to tego to nie wiem, chociaż uwarzam to za dziwne. To czego się oni spodziewali przy wzroście zużycia i wzroście cen. Niestety jak są obnizki to się cieszymy i siedzimy cicho a jak podwyzki to krzyczymy, tylko trzeba pamiętać kto to ustala, a jeśli chodzi o media to spółdzielnia akurat tu nie ma nic do powiedzenia bo jest "uzależniona" od "monopolistów" (czytaj: URE). Dziwi mnie również trochę sposób załatwiania sprawy. Akurat mamy zły czas na mieszanie w to polityki bo są wybory i jak zwykle w tym czasie bywa politycy obiecują bardzo dużo. Podejrzewam ,że zarząd ETBS-u zostanie "zgnojony" ( przepraszam za wyrażenie), nawet nie ważne czy będzie winny czy też nie. I na pewno nie będzie to w interesie mieszkańców, bo gdy powstanie drugi zarząd ( czytaj zatrudnianie kolesi, niemających nieraz pojecia o administrowaniu zasobami mieszkaniowymi) to co on będzie mógł zmienić jak liczniki prądu i gazu sa nieubłagane. Lepiej zwołac jakieś zebranie i między sobą przedstawiac dowody winny lub niewinności niż mieszać w to politykę. A tak na marginesie , ciewaw jestem czy mieszkańcy zwołali kiedykolwiek jakieś zebranie z zarządem. Dodam również,że jestem dwudziestoparoletnim człowiekiem z własnym "M" i nie jestem ani za czerwonymi , czarnymi czy zielonymi :).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ...ja też chce mieć ciepło...(2002-11-06)
 • "ja mieszkam w TBSach i myslę że powinnismy płacić tą niedopłatę jeżeli jest prawdziwa bo gdy z rana jadę do pracy to widzę jak niektórzy w środkowych klatkach okna na full otwarte i wietrzą mieszkanka a kaloryfer na max , bo taki kretyn mówi i tak idzie podział na wszystkich a potem są problemy z płaceniem. Powinni jeszcze założyć liczniki opłat Piotr (2002-10-24" - to jest wypowiedz , z poprzedniego artykułu . Nic dodać nic ująć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ...ja też chce mieć ciepło...(2002-11-06)
 • Do "...ja też chce mieć ciepło...". Mieszkańcy chcieli zwołać zebranie i to nie jeden raz. Jednak wszystko spełzało na niczym - w ciągu 3 lat odbyły się bodaj 2 zebrania, na których dużo mówiono (mowa o zarządzie), natomiast później nie miało to żadnego odzwierciedlenia w praktyce. Jedno z takich zebrań odbyło się m.in, dzisiaj. Na zebraniu byli obecni m.in.: p. H. Słonina (zrobił sobie przy okazji spotkanie przedwyborcze :-) oraz członkowie Rady Nadzorczej. Ogólnie rzecz ujmując było bardzo ogólnie, duż liczb, mało rzeczowej dyskusji...Szkoda gadać ! Mam nadzieję, że jutro będzie można coś więcej na ten temat przeczytać i usłyszeć, bo dla mnie na zebraniu zabrakło miejsca (z kilkunastoma innymi mieszkańcami musiałem stać na schodach...). Brawo dla gościnnych organizatorów spotkania - Zarządu Rady Nadzorczej ETBS ! Temu Piotrowi to bym za bardzo nie wierzył, bo ma na imię Robert, a poza tym skąd wie, że ludzie wietrzący mieszkania nie zakręcają w tym czasie kurków w kaloryferach (czyżby własne doświadczenia :-). Gratuluję własnego M i życzę wszystkim, aby mogli jak najszybciej czymś takim się pochwalić ;-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Mieszkańcy ETBS łączcie się!!!(2002-11-06)
 • A czy znacie ten kawał ? : Idzie Linda ulicą Łodzi , podjeżdża karetka. Wychyla się sanitariusz i mówi , a co ty k..... wiesz o zabijaniu?. Tak samo jest w tym przypadku. Dlaczego zabierają głos którzy nie wiedzą o co chodzi? dziękujemy panu Prezydentowi Słoninie , że zainteresował się naszym problemem i pomógł w jego rozwiązaniu.Jak się okazuje rozliczenia ciepła były błędne od początku istnienia TBS. Tylko dlaczego wcześniej nikt się tym nie zainteresował? Gdzie był nadzór nad spółką ?I dlaczego ludzie się dziwią temu że ktoś podnosi lament, w momencie gdy czuje się oszukany.A odnośnie otwartych okien rano w mieszkaniach: to nie wietrzycie rano mieszkania? Nie chcecie oddychać świeżym powietrzem? Bo czy otwarcie rano okna nawet na 5 minut tak bardzo podniesie zużycie energii? Przypomnę w skali 8 miesięcznego okresu grzewczego wynosi 52.722m 3 gazu a w okresie 4 miesięcy 45.589m3 gazu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkaniec TBS(2002-11-06)
 • szl;ak mnie trafia jak czytam po raz kolejny o ETBS. Wiadomo, że rozrabia ten nieuk WItczak i pozostała część Solidarności z Panem Kozłem po zawodowce. Chcą pokazać jacy są mocni ? i nasrać Panu Prezydentowi przed decydującą turą. To juz Wam i tak nie pomoże , nawet to ,żę przegrani CZasu na Elbląg chodza po domach i agitują za tym z tym dużym nieestetycznym nosem. DAć komuś do mieszkania pałac jak w przypadku pana Witczaka, a zapomniał jak się gnieździł na Obrońców Pokoju w jednym pokoju, facet chce tylko zaistnieć znowu, bo od czasu gdy chciał być radnym upłynęło sporo. Tylko dlaczego daje się takim tyle krzyczeć, trzeba spokojnie wszystko wyjaśnić przez fachowców kontrolerów z obu stron, wyciągnąć wnioski i zastosować odpowiednie metody by wszystko dalej szło prawidłowo, Sama zmiana osób niczego tu nie załatwi, ale może nauczy troszkę pokory Pana PREZESA i PAnią JAGODę szacunku w stosunku do klienta ETBS. GŁOSUJCJE LUDZIE ZA PREZYDENTEM SŁONINA GDYŻ TYLKO TEN CZŁOWIEK DALEJ NAM MOŻĘ ZAGWARANTOWAĆ NORMALNE WARUNKI BYTOWANIA W TYM KLIMACIE.Prawica jest, była i nadal pozostanie fałszywa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Beata llona Witek(2002-11-06)
 • starasz się pomawiać ? od Roberta to się odp... bo ja też będę musiał płacić tę niedopłatę i nie ja do cholery pisałem ten tekst Jureczku .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Robert(2002-11-07)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne EVA MINGE
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku